Badane w pakiecie hormony odpowiadają za funkcjonowanie jajników i przez to za prawidłowość cyklu menstruacyjnego.
Zaburzenia miesiączkowania mogą polegać na braku, nieregularnym (zbyt często lub zbyt rzadko) krwawieniu bądź nieprawidłowej obfitości krwawienia.
NIEPŁODNOŚĆ
Zaburzenia stężenia hormonów płciowych są podstawową przyczyną zaburzeń funkcjonowania narządów rozrodczych, za czym idzie również obniżenie zdolności rozrodczych.
Niepłodność jest problemem dotykającym wielu par, a jej przyczyny mogę leżeć zarówno po stronie kobiety, mężczyzny, jak i obojga.
W ramach tego pakietu badamy:
Stężenie TSH we krwi
Na podstawie poziomu hormonu tyreotropowego możliwe jest określenie niedoczynności bądź nadczynności tarczycy
Stężenie FSH we krwi
Nieprawidłowości w stężeniu hormonu folikulotropowego mogą się wiązać z zaburzeniami funkcji jajników
Stężenie LH we krwi
Nieprawidłowy poziom LH ma związek z niewydolnością jajników oraz zespołem policystycznych jajników
Stężenie estradiolu we krwi
Nieprawidłowe stężenie estradiolu może prowadzić do m.in. zaburzeń cyklu menstruacyjnego, zaburzeń dojrzewania, problemów kostnych czy depresji
Stężenie prolaktyny we krwi
Niewłaściwe stężenie prolaktyny wiąże się głównie z zaburzeniami płodności, ale może również być skutkiem leczenia przeciwdepresyjnego czy przeciwnadciśniniowego
Stężenie DHEA-SO4 we krwi
Siarczan dehydroepiandrosteronu w nieprawidłowym stężeniu może powodować zaburzenia płodności, nadmierne owłosienie i inne zmiany w wyglądzie
Stężenie testosteronu we krwi
Podwyższone stężenie testosteronu powodowane jest przez różne stany chorobowe oraz suplementację testosteronu, androstendionu i DHEA
Stężenie SHBG we krwi
Parametr ten umożliwia lepszą interpretację pomiaru stężenia testosteronu w przypadku zaburzeń miesiączkowania
Jakie są wskazania do wykonania pakietu badań?
WYSTĘPOWANIE NIEPOKOJĄCYCH OBJAWÓW
Na zaburzenia hormonalne wskazują objawy takie jak nadmierne owłosienie, trądzik, przetłuszczanie się włosów i skóry, zatrzymywanie wody w organizmie, zmiany nastroju, stany lękowe, depresje, nadmierne tycie czy przewlekłe zmęczenie.
ZABURZENIA MIESIĄCZKOWANIA
Wskazaniem do badania statusu hormonalnego jest występowanie zaburzeń menstruacyjnych, wśród których mogą być zbyt krótkie bądź zbyt długie cykle, nadmierne lub skąpe krwawienie albo też brak miesiączki o charakterze pierwotnym (długo nie pojawia się pierwsza miesiączka) lub wtórnym (pomimo wcześniejszego miesiączkowania dochodzi do zaprzestania krwawień).
TRUDNOŚCI Z POCZĘCIEM
Niepłodność w większości przypadków wiąże się z brakiem równowagi hormonalnej – badanie hormonów warto więc wykonać, jeżeli po roku starania się o dziecko wciąż masz problem z poczęciem.
SPERSONALIZOWANA PROFILAKTYKA
Pakiet hormonalny powinny wykonać kobiety, które pragną poznać dokładnie swój stan zdrowia i odpowiednio wcześnie zareagować na ewentualne nieprawidłowości.
Badania dla zdrowia hormonalnego kobiety
Pakiet ten stworzony został w celu analizy statusu hormonalnego kobiety przed menopauzą i nie będącej w ciąży. W ramach pakietu wykonywana jest analiza 8 hormonów mających wpływ na funkcjonowanie żeńskiego układu rozrodczego.
Równowaga hormonalna kobiety jest ściśle regulowana w cyklach miesięcznych i dobowych. Nawet niewielkie zmiany w gospodarce hormonalnej mogą mieć poważne konsekwencje dla kondycji zdrowotnej. Nieprawidłowy poziom hormonów płciowych prowadzi przede wszystkim do zaburzeń cyklu menstruacyjnego, trudności w poczęciu potomstwa, problemów dermatologicznych (np. nadmierne
owłosienie, przetłuszczanie skóry i włosów, trądzik), osteoporozy oraz wahań nastroju, stanów lękowych czy depresji.
Kompleksowa ocena statusu hormonalnego wspiera wywiad lekarski przeprowadzony przez lekarza i ukierunkowuje terapię.
Jakie korzyści daje Ci wykonanie badań hormonalnych?
Kompleksowa ocena statusu hormonalnego umożliwia wprowadzić właściwą terapię w przypadku wykrytych zaburzeń, a dzięki temu poprawić płodność i uregulować cykl miesiączkowy
Jak wykonać Pakiet Badań Hormonalnych dla Kobiet?
Aby móc zrealizować ten pakiet badań, należy dokonać zakupu poprzez nasz portal internetowy.
Do badania należy podejść pomiędzy 1 a 3 dniem cyklu menstruacyjnego w godzinach porannych, a przed pobraniem należy bezwzględnie unikać stresu i wysiłku.
Wybierz punkt pobrań, którego lokalizacja najbardziej Ci odpowiada spośród około 450 dostępnych w Polsce. Udaj się do punktu w godzinach otwarcia, a po okazaniu numeru zlecenia pracownik placówki pobierze od Ciebie próbkę krwi żylnej.
Swój wynik odbierzesz w punkcie pobrań lub na stronie internetowej laboratorium po zalogowaniu się.