Markery nowotworowe u mężczyzn
Pakiet badań

Markery nowotworowe u mężczyzn

 • Badanie dla wszystkich mężczyzn, dla których ważna jest profilaktyka nowotworów złośliwych
 • Markery (wskaźniki, antygeny) nowotworowe to związki, których stężenie we krwi się zwiększa w przypadku toczącego się w organizmie procesu nowotworowego
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

marker raka jelita grubego

Zdrowegeny.pl Tick Icon

marker raka trzustki

Zdrowegeny.pl Tick Icon

marker raka prostaty

Zdrowegeny.pl Tick Icon

marker raka jądra

Cena badania:

158 zł
229 zł
Technologia badania:
Test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
20 dni roboczych
Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Krew pobierana jest w punktach pobrań

Krew pobierana jest w punktach pobrań na terenie całej Polski.
Sprawdź lokalizacje

Zobacz jak wykonać badanie

RAK PROSTATY

 • Rak prostaty jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u polskich mężczyzn.
 • Rocznie zapada na niego ponad 12 tysięcy Polaków, a niemal 4,5 tysiąca chorych umiera.
 • Do czynników ryzyka rozwoju raka prostaty zalicza się predyspozycje genetyczne, a także wysokotłuszczową dietę i otyłość.

RAK JĄDRA

 • Rak jądra to najczęstszy nowotwór złośliwy u młodych dorosłych (mężczyzn w wieku 20-44 lat).
 • Rocznie w Polsce stwierdza się ponad tysiąc nowych zachorowań.
 • Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania na raka jądra to uwarunkowania genetyczne, rasa kaukaska, wnętrostwo, a także niepłodność.

RAK TRZUSTKI

 • Rak trzustki to bardzo groźny nowotwór – słabo reaguje na leczenie i nie daje żadnych specyficznych objawów przez bardzo długi czas.
 • Rocznie na raka trzustki zapada ok. 2 tysiące mężczyzn w Polsce.
 • Czynniki ryzyka zachorowania to palenie tytoniu, otyłość, dieta bogata w tłuszcz zwierzęcy, predyspozycje genetyczne, cukrzyca czy przewlekłe zapalenie trzustki.

RAK JELITA GRUBEGO

 • Rocznie diagnozuje się niemal 10 tysięcy przypadków nowych zachorowań na raka jelita grubego wśród mężczyzn w Polsce.
 • Każdego roku z powodu tej choroby umiera ponad 6 tysięcy Polaków.
 • Czynnikami ryzyka rozwoju tego nowotworu są: wiek wyższy niż 50 lat, uwarunkowanie genetyczne, palenie papierosów, siedzący tryb życia i nieodpowiednia dieta.

W ramach tego pakietu badamy:

Stężenie markera nowotworowego PSA we krwi

PSA to marker specyficzny dla raka prostaty – jest bardzo przydatny w diagnostyce i monitorowaniu leczenia tego nowotworu

Stężenie markera nowotworowego AFP we krwi

Wzrost stężenia markera AFP we krwi towarzyszy nowotworom złośliwym jądra, ale również rakowi wątrobowokomórkowemu, trzustki, żołądka czy jelit

Stężenie markera nowotworowego CA 19-9 we krwi

Uznaje się, że marker CA 19-9 jest specyficzny dla raka trzustki, ale jego podwyższony poziom obserwowany jest również w innych nowotworach złośliwych przewodu pokarmowego

Stężenie markera nowotworowego CEA we krwi

Poziom markera CEA zwiększa się w przypadku raka jelita grubego, ale również nowotworów złośliwych wątroby, trzustki, tarczycy, płuca i piersi

Kiedy należy zrobić test markerów nowotworowych we krwi?

W RODZINIE

WYSTĘPUJĄCE RODZINNIE NOWOTWORY ZŁOŚLIWE

Nowotwory złośliwe mogą rozwijać się na podłożu genetycznym – występowanie chorób tego typu w rodzinie może wskazywać więc na większe ryzyko zachorowania również w naszym przypadku. Badanie markerów nowotworowych wskazane jest w takich sytuacjach jako jedno z działań profilaktycznych.

PREDYSPOZYCJE GENETYCZNE

OBCIĄŻENIE MUTACJĄ GENETYCZNĄ ZWIĘKSZAJĄCĄ RYZYKO ROZWOJU NOWOTWORU

Nosicielstwo szkodliwych mutacji predysponujących do rozwoju danego nowotworu (np. mutacja w genie HOXB13 zwiększa ryzyko raka prostaty) to wskazanie do regularnego pomiaru poziomu markerów nowotworowych we krwi.

PREDYSPOZYCJI DO CHOROBY DZIECKA

CHOROBA NOWOTWOROWA JUŻ SIĘ ROZWINĘŁA

Pomiar stężenia danego markera nowotworowego zalecany jest tym mężczyznom, którzy aktualnie chorują na nowotwór lub chorowali w przeszłości – dzięki temu możliwa jest ocena skuteczności wdrożonej terapii oraz wykrywanie wznów.

NIEODPOWIEDNIA DIETA

PODEJRZENIE NOWOTWORU ZŁOŚLIWEGO

Pomiar poziomu markerów nowotworowych to także jedno z badań wykonywanych w przypadku podejrzenia u pacjenta choroby nowotworowej – wynik może przyczynić się do prawidłowego rozpoznania danego schorzenia.

PROFILAKTYKA SPERSONALIZOWANA

PROFILAKTYKA SPERSONALIZOWANA

Nowotwór złośliwy to problem, który może dotknąć każdego z nas – możemy zachorować także wtedy, gdy w rodzinie do tej pory nie wykryto żadnego takiego przypadku. Warto więc sprawdzać stężenie markerów w ramach profilaktyki nowotworowej.

Co da Ci zrobienie badania markerów nowotworowych?

Aberracje

Dzięki zrobieniu badania markerów nowotworowych dowiesz się więcej o stanie swojego zdrowia. Badanie to może przyczynić się do odpowiedniego zdiagnozowania choroby i podjęcia terapii – im wcześniej wykryta choroba nowotworowa, tym większe prawdopodobieństwo wyleczenia.

Odpowiednia diagnoza

Mężczyźni aktualnie walczący z nowotworem lub ci, którzy przebyli takie schorzenie w przeszłości dzięki testom mogą dowiedzieć się o postępach w leczeniu lub o ewentualnej wznowie choroby.

Czym są markery nowotworowe – badanie których markerów zalecane jest mężczyznom?

 • Markery (wskaźniki antygeny) nowotworowe są związkami chemicznymi wykorzystywanymi w wykrywaniu chorób nowotworowych, monitorowaniu wdrożonych terapii a także wykrywaniu przerzutów i wznów. Do przykładowych markerów nowotworowych, których badanie zaleca się mężczyznom należą markery PSA, CA19-9, CEA oraz AFP.
 • W przebiegu choroby nowotworowej, stężenie wskaźników nowotworowych we krwi znacznie wzrasta - im większy poziom markera, tym choroba jest bardziej zaawansowana. Jednakże,  produkcja danego markera może zwiększać się także w przebiegu innych (nienowotworowych) chorób.
 • Przekroczona norma danego markera nie musi więc świadczyć o toczącym się w organizmie procesie nowotworowym - jest ona wskazaniem do przeprowadzenia dalszej diagnostyki. Ponadto, w niektórych nowotworach złośliwych stężenie markera może pozostawać w normie.
 • Wskaźniki nowotworowe są ponadto bardzo przydatne w ocenie skuteczności leczenia chorych pacjentów - warunkiem jest jednak podwyższony poziom danego markera przed zastosowaniem leczenia.
 • Markerem, którego badanie jest najczęściej zlecane mężczyznom, jest marker PSA wytwarzany przez komórki prostaty i uznawany za marker nowotworu złośliwego tego gruczołu. Jego stężenie może się jednak zwiększyć również w nienowotworowych chorobach prostaty (zapalenie prostaty, łagodny rozrost prostaty). Stężenie PSA zwiększa się we krwi wraz z wiekiem, dlatego zakresy referencyjne na wyniku muszą być przedstawione w przedziałach wiekowych.
 • Marker CA 19-9 jest wskaźnikiem wykorzystywanym w diagnostyce i ocenianiu efektów leczenia nowotworów złośliwych trzustki, ale jego podwyższony poziom obserwowany jest również u pacjentów chorych na raka żołądka, jelita grubego czy raka dróg wątrobowo-żółciowych. Niski wzrost stężenia CA19-9 we krwi występuje z kolei w zapaleniu trzustki, dróg żółciowych czy wątroby.
 • Antygen karcynoembrionalny, czyli marker CEA, wykorzystuje się natomiast w monitorowaniu leczenia oraz diagnostyce różnych nowotworów - podwyższone stężenie tego wskaźnika obserwuje się u 70% chorych na raka jelita grubego (CEA typuje się na niezależny czynnik rokowniczy w przypadku tego nowotworu), 65% chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca czy 55% chorych na raka trzustki. Stężenie CEA przekraczające normę występuje ponadto w zapaleniach przewodu pokarmowego, chorobach tkanki łącznej czy chorobach wątroby. Warto podkreślić, że zwiększone stężenie CEA obserwowane jest również u osób palących papierosy.
 • Wzrost stężenia kolejnego markera - AFP (alfa-fetoproteiny) - występuje w przebiegu niektórych nowotworów i chorób nienowotworowych. Przede wszystkim wykorzystywany jest on jako marker różnicujący nowotwory zarodkowe jądra: nienasieniaki od nasieniaków (w tych drugich stężenie AFP nie zmienia się). Zwiększony poziom AFP obserwowany jest ponadto w raku wątrobowokomórkowym, raku trzustki czy raku żołądka, a także w schorzeniach nienowotworowych, takich jak ostre i przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby.

Badanie markerów nowotworowych u mężczyzn – jak je wykonać?

 • Aby zrobić badanie stężenia markerów nowotworowych we krwi, wystarczy zamówić test przez internet. Każda osoba zamawiająca otrzymuje (od razu po dokonaniu płatności) wiadomość SMS z unikalnym kodem swojego badania.
 • Kod badania należy podać w dowolnym punkcie pobrań z około 400 dostępnych w całej Polsce – niezwłocznie po okazaniu kodu, od pacjenta pobierana jest próbka krwi (do tego procesu pacjent nie musi przygotowywać się w żaden sposób).
 • Wynik analizy laboratoryjnej udostępniany jest pacjentowi na platformie internetowej, może on odebrać go również w puncie pobrań.

Punkty pobrań

NAJWIĘKSZE MIASTA, W KTÓRYCH ZREALIZUJESZ BADANIE

WarszawaKrakówŁódźWrocławPoznańGdańskSzczecinBydgoszczLublinKatowiceBiałystokGdyniaRadomSosnowiecToruńKielce
Pakiet DNA

Pakiet badań

Markery nowotworowe u mężczyzn

Cena badania:

158 zł
229 zł