22 123 95 55
PL
Znajdź badanie

Witamina B12

5.00
Ocena użytkowników: 17 ocen

Badanie polega na oznaczeniu stężenia witaminy B12 we krwi

Badanie wskazane jest m.in. w diagnostyce niedokrwistości, a także podczas suplementacji witaminą B12 w celu oceny jej skuteczności

Niedobory witaminy B12 prowadzą do rozwinięcia niedokrwistości, neuropatii (demielinizacji w ośrodkowym układzie nerwowym), a także do dolegliwości jak zapalenie języka, zaburzenia apetytu, chudnięcie, zaparcia, wzdęcia, zaburzenia psychiczne.

W ramach pakietu badamy:

  • poziom witaminy B12

Badamy stężenie witaminy B12 w surowicy krwi

  • Stężenie witaminy B12 w surowicy odzwierciedla jej zasoby w organizmie. Niedobory witaminy B12 wymagają wdrożenia odpowiedniej suplementacji, natomiast nadmiary nie są uznawane za groźne dla zdrowia

Witamina B12 – niezbędny składnik diety

  • Witamina B12 jest jedną z substancji koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dostarczana jest wraz z dietą w produktach odzwierzęcych, a wchłanianie zachodzi w jelicie dzięki wytwarzanemu w żołądku czynnikowy Castle’a. Witamina B12 magazynowana jest w wątrobie w ilości wystarczającej nawet na 4-5 lat.
  • Witamina ta jest wykorzystywana do syntezy materiału genetycznego. Jej funkcje obejmują również syntezę choliny (składnika układu nerwowego) i komórek szpiku kostnego, produkcję czerwonych krwinek oraz regulację stężenia homocysteiny. Ponadto witamina B12 wpływa na koncentrację i zdolność zapamiętywania, nastrój, prawidłowość skurczu mięśni, wzrost i budowę kości, a także zapobiega anemii.

Witamina B12


49.00 na stronie
59.90 w placówce
Technologia badania:
Metoda ilościowa
Czas oczekiwania na wynik:
do 4 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce