Witamina B12
Badanie krwi

Witamina B12

 • Oznaczenie stężenia witaminy B12 we krwi
 • Badanie wskazane jest m.in. w diagnostyce niedokrwistości, a także podczas suplementacji witaminą B12 w celu oceny jej skuteczności
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

stężenie witaminy B12 we krwi

Cena badania:

40 zł
45,9 zł
Technologia badania:
Metoda ilościowa
Czas oczekiwania na wynik:
do 4 dni roboczych
Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Krew pobierana jest w punktach pobrań

Krew pobierana jest w punktach pobrań na terenie całej Polski.
Sprawdź lokalizacje

Zobacz jak wykonać badanie

Witamina B12

 • Anty-TG to przeciwciało swoiste w stosunku do tyreoglobuliny, która jest składnikiem koniecznym do produkcji hormonów tarczycy.
 • Niedobory witaminy B12 prowadzą do rozwinięcia niedokrwistości, neuropatii (demielinizacji w ośrodkowym układzie nerwowym), a także do dolegliwości jak zapalenie języka, zaburzenia apetytu, chudnięcie, zaparcia, wzdęcia, zaburzenia psychiczne.

W ramach tego pakietu badamy:

Stężenie witaminy B12 w surowicy krwi

Stężenie witaminy B12 w surowicy odzwierciedla jej zasoby w organizmie. Niedobory witaminy B12 wymagają wdrożenia odpowiedniej suplementacji, natomiast nadmiary nie są uznawane za groźne dla zdrowia.

Kiedy warto zmierzyć stężenie witaminy B12?

OBJAWY NIEDOBORU WITAMINY B12

OBJAWY NIEDOBORU WITAMINY B12

Wśród objawów wywołanych niedoborem witaminy B12 jest: zapalenie języka, utrata apetytu, chudnięcie, wzdęcia, zaparcia, zaburzenia nastroju, problemy z pamięcią, mrowienie kończyn. Mogą również wystąpić dolegliwości związane z niedokrwistością oraz neuropatią. Nadmiar stwierdzany jest w czasie leczenia witaminą B12 – nie jest istotny diagnostycznie ze względu na brak toksyczności

PLANOWANIE / MONITOROWANIE SUPLEMENTACJI WITAMINĄ B12

PLANOWANIE / MONITOROWANIE SUPLEMENTACJI WITAMINĄ B12

Badanie stężenia witaminy B12 powinno zawsze poprzedzać wdrożenie suplementacji. Należy je również powtarzać w celu monitorowania efektów.

ŚCISŁA DIETA WEGETARIAŃSKA

ŚCISŁA DIETA WEGETARIAŃSKA

Witamina B12 dostarczana jest do organizmu człowieka wyłącznie z pokarmem odzwierzęcym. Z tego powodu wszystkim osobom na dietach roślinnych (m.in. wegetarianizm, weganizm) zaleca się pomiar poziomu witaminy B12 i dobranie właściwej suplementacji bądź spożywanie produktów fortyfikowanych.

OBECNOŚĆ NIEKTÓRYCH CHORÓB PRZEWLEKŁYCH

OBECNOŚĆ NIEKTÓRYCH CHORÓB PRZEWLEKŁYCH

Niedobór witaminy B12 może być konsekwencją m.in. wrodzonego niedoboru lub defektu czynnika Castle’a, stanu po resekcji żołądka lub jelita cienkiego, zaburzeń wchłaniania (np. stany zapalne jelit, HIV), chorób autoimmunologicznych czy niedoboru stężenia transkobalaminy.

STOSOWANIE NIEKTÓRYCH LEKÓW

STOSOWANIE NIEKTÓRYCH LEKÓW

Stosowanie niektórych leków może prowadzić do niedoborów witaminy B12. Wśród nich jest przyjmowanie podtlenku azotu, fenytoiny, inhibitorów reduktazy tetrahydrofolianowej, metforminy, inhibitorów pompy protonowej.

PROFILAKTYKA SPERSONALIZOWANA

PROFILAKTYKA SPERSONALIZOWANA

Regularne badanie witaminy B12 jest korzystne, gdyż jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu.

Witamina B12 – niezbędny składnik diety

 • Witamina B12 jest jedną z substancji koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dostarczana jest wraz z dietą w produktach odzwierzęcych, a wchłanianie zachodzi w jelicie dzięki wytwarzanemu w żołądku czynnikowy Castle’a. Witamina B12 magazynowana jest w wątrobie w ilości wystarczającej nawet na 4-5 lat.
 • Witamina ta jest wykorzystywana do syntezy materiału genetycznego. Jej funkcje obejmują również syntezę choliny (składnika układu nerwowego) i komórek szpiku kostnego, produkcję czerwonych krwinek oraz regulację stężenia homocysteiny. Ponadto witamina B12 wpływa na koncentrację i zdolność zapamiętywania, nastrój, prawidłowość skurczu mięśni, wzrost i budowę kości, a także zapobiega anemii.

Co zyskujesz wykonując pomiar stężenia witaminy B12?

Badanie i bezpieczeństwo

Oznaczenie stężenia witaminy B12 we krwi dostarcza informacji o jej poziomie w organizmie i możliwości zaistnienia niedoboru.

Odpowiednia diagnoza

W przypadku nieprawidłowego poziomu stężenia witaminy B12 możliwe jest wyrównanie niedoborów poprzez zastosowanie właściwej suplementacji. Właściwe działania pozwolą zapobiec poważnym konsekwencjom niedoborów.

W jaki sposób należy wykonać badanie?

 • Badanie stężenia witaminy B12 należy zakupić poprzez stronę internetową. Po dokonaniu rezerwacji pacjent otrzymuje wiadomość SMS i e-mail indywidualnym numerem swojego badania.
 • Numer badania okazuje się pracownikowi jednego z 550 punktów pobrań – do punktu pobrań można udać się bez wcześniejszej rezerwacji.
 • Pobranie krwi do tego badania wykonywane jest w godzinach 7-10 i wymagane jest bycie na czczo – konieczna jest 13-14 godzinna przerwa w przyjmowaniu posiłków.
 • Wynik można uzyskać poprzez stronę internetową laboratorium bądź w punkcie pobrań.

Punkty pobrań

Pakiet DNA

Pakiet badań

Witamina B12

Cena badania:

40 zł
45,9 zł