Homocysteina
Badanie krwi

Homocysteina

 • Oznaczenie homocysteiny we krwi pozwala ocenić ryzyko m.in. chorób sercowo-naczyniowych

W ramach pakietu badamy:

Stężenie homocysteiny w surowicy krwi

Cena badania:

69,9 zł
74,9 zł
Technologia badania:
Metoda ilościowa
Czas oczekiwania na wynik:
do 4 dni roboczych
Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Krew pobierana jest w punktach pobrań

Krew pobierana jest w punktach pobrań na terenie całej Polski.
Sprawdź lokalizacje

Zobacz jak wykonać badanie

HOMOCYSTEINA

 • Homocysteina jest produktem pośrednim przemian aminokwasu metioniny – prowadzi do degradacji składników naczyń krwionośnych.
 • Wysokie stężenia homocysteiny uznawane są za niekorzystne ze względu na zwiększenie predyspozycji do rozwoju chorób układu krążenia.

W ramach tego pakietu badamy:

Stężenie homocysteiny w surowicy krwi

Nadmiar homocysteiny zwiększa ryzyko chorób układu krążenia oraz incydentów sercowo-naczyniowych.

Jakie są wskazania do pomiaru stężenia homocysteiny?

WYSOKIE RYZYKO CHORÓB SERCOWO-NACZYNIOWYCH

WYSOKIE RYZYKO CHORÓB SERCOWO-NACZYNIOWYCH

Analizę homocysteiny zaleca się wykonywać, gdy występują inne czynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego: nadmierna masa ciała, palenie tytoniu, nadciśnienie, podwyższone stężenie lipidów, cukrzyca, zespół metaboliczny, niewydolność nerek, a także obecność chorób sercowo-naczyniowych w rodzinie.

OBECNOŚĆ NIEKTÓRYCH CHORÓB

OBECNOŚĆ NIEKTÓRYCH CHORÓB

Do zwiększenia stężenia homocysteiny we krwi prowadzić mogą różne zaburzenia zdrowotne m.in.: zaburzenia pracy nerek, nowotwory, homocysteinuria, zaburzenia pracy jelit (np. upośledzone wchłanianie), choroby autoimmunologiczne, niedoczynność tarczycy, poliformizm genu MTHFR.

NIEPRAWIDŁOWOŚCI W DIECIE I STYLU ŻYCIA

NIEPRAWIDŁOWOŚCI W DIECIE I STYLU ŻYCIA

Niedobory witamin (kwasu foliowego i B12) w diecie, palenie tytoniu, spożywanie znacznych ilości kawy i alkoholu oraz zbyt mała aktywność fizyczna są czynnikami, które zwiększają stężenie homocysteiny we krwi.

STOSOWANIE NIEKTÓRYCH LEKÓW

STOSOWANIE NIEKTÓRYCH LEKÓW

Wzrost stężenia homocysteiny może wynikać z przewlekłego stosowania takich leków jak methotrexate, teofilina i leki przeciwpadaczkowe.

PROFILAKTYKA SPERSONALIZOWANA

PROFILAKTYKA SPERSONALIZOWANA

Pomiar stężenia homocysteiny pozwala na określenie ryzyka chorób układu krążenia, którym można zapobiec za pomocą diety i aktywności fizycznej.

Badanie homocysteiny jako istotny wskaźnik ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego

 • Homocysteina powstaje w procesie przekształcania metioniny - demetylacji metioniny do cysteiny. Aminokwas ten wytwarzany jest w komórkach zdrowych osób w niskich ilościach. Nadmiar w prawidłowych warunkach jest usuwany wraz z moczem przez nerki,
 • Badania naukowe wskazują na zależność pomiędzy podwyższonym stężeniem homocysteiny a ryzykiem rozwoju miażdżycy, zakrzepicy żylnej, zatorowości tętnicy płucnej, choroby wieńcowej oraz zawałem serca, udarem mózgu i zgonami z przyczyn sercowo-naczyniowych.
 • Homocysteina działa degradująco na takie składniki naczyń krwionośnych jak kolagen, proteoglikany i elastyny, przez co prowadzi do zaburzenia budowy i funkcji naczynia. Może również reagować z reaktywnymi formami tlenu uszkadzając komórki endotelium i zwiększając ryzyko skrzepów.
 • Hiperhomocysteinemię, czyli nadmierne stężenie homocysteiny, można leczyć pod kontrolą lekarską za pomocą właściwej diety połączonej z suplementacją niedoborowych witamin.

Co zyskujesz badając stężenie homocysteiny?

Badanie i bezpieczeństwo

Oznaczenie stężenia homocysteiny pozwoli Ci dowiedzieć się o swoim ryzyku chorób układu sercowo-naczyniowego. W przypadku zbyt wysokiego poziomu lekarz zaleci właściwą profilaktykę poprzez zmianę stylu życia oraz dodatkową diagnostykę.

W jaki sposób należy wykonać badanie?

 • Jeśli chcesz zmierzyć swoje stężenie homocysteiny, zarezerwuj badanie przez nasz portal internetowy. Zaraz po złożeniu zamówienia otrzymasz wiadomość e-mail i SMS, w której znajdziesz swój indywidualny numer zlecenia.
 • Do badania należy przystąpić na czczo, co oznacza, że przed pobraniem krwi należy przez około 13 godzin nie spożywać posiłków – zaleca się ostatni posiłek zjeść około godziny 18 poprzedniego dnia.
 • Następnie wybierz się do jednego z naszych punktów pobrań – jest ich prawie 500 w Polsce. Pobranie krwi jest wykonywane pomiędzy 7 a 10 i nie musisz dokonywać rezerwacji terminu. W punkcie pobrań okaż swój numer zlecenia pracownikowi punktu, a po dodatkowej rejestracji zostanie pobrania próbka krwi żylnej.
 • Wynik odbierz w punkcie pobrań lub online poprzez serwis laboratorium.

Pakiet DNA

Pakiet badań

Homocysteina

Cena badania:

69,9 zł
74,9 zł