Zespół antyfosfolipidowy - przeciwciała przeciw beta-2-glikoproteinie I
Badanie krwi

Zespół antyfosfolipidowy - przeciwciała przeciw beta-2-glikoproteinie I

  • Badanie wykorzystywane jest w diagnostyce zespołu antyfosfolipidowego
  • Laboratorium odpowiedzialne: Diagnostyka sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy ryzyko:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

zespołu antyfosfolipidowego

Cena badania:

117 zł
129 zł
Technologia badania:
Test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
do 10 dni roboczych
Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Krew pobierana jest w punktach pobrań

Krew pobierana jest w punktach pobrań na terenie całej Polski.
Sprawdź lokalizacje

Zobacz jak wykonać badanie

ZESPÓŁ ANTYFOSFOLIPIDOWY (APS)

  • Schorzenie to wiąże się z powikłaniami zakrzepowymi i położniczymi.
  • Diagnostyka zespołu wymaga potwierdzenia określonych kryteriów klinicznych i laboratoryjnych (w tym obecności przeciwciał przeciwko beta-2-glikoproteinie I.

W ramach tego pakietu badamy:

Stężenie przeciwciał IgG i IgM przeciwko beta-2-glikoproteinie I w surowicy krwi

O APS świadczy obecność tych przeciwciał w mianie >99. centyla w surowicy/osoczu – badanie należy wykonać metodą ELISA co najmniej dwukrotnie w odstępnie minimum 12 tygodni. Zwiększone stężenie przeciwciał w klasie IgG wskazuje na zakrzepicę żylną, zaś w klasie IgM na zakrzepicę tętnic.

Kiedy powinno się wykonać badanie przeciwciał przeciwko beta-2-glikoproteinie I?

ZAKRZEPICA NACZYŃ KRWIONOŚNYCH

ZAKRZEPICA NACZYŃ KRWIONOŚNYCH

Badanie należy wykonać, jeżeli masz za sobą co najmniej jeden epizod zakrzepicy potwierdzony badaniami, jednak bez współistniejącego zapalenia ścian naczynia.

POWIKŁANIA POŁOŻNICZE

POWIKŁANIA POŁOŻNICZE

Wśród kryteriów zespołu antyfosfolipidowego są powikłania położnicze – obumarcie zdrowego płodu po 10 tygodniu ciąży, przedwczesny poród wraz ze stanem przedrzucawkowym bądź samoistne poronienia.

Pomiar przeciwciał przeciwko beta-2-glikoproteinie I w diagnostyce zespołu antyfosfolipidowego

  • Zespół antyfosfolipidowy występuje samodzielnie i zwany jest wówczas pierwotnym APS, bądź wraz z chorobami tkanki łącznej (np. toczniem układowym) i wówczas mówimy o wtórnym APS.
  • Do zdiagnozowania choroby wymagane jest spełnienie jednego kryterium klinicznego (1 epizod zakrzepicy lub powikłania położniczego) i jednego kryterium laboratoryjnego. W ramach kryteriów laboratoryjnych wykrywa się krążące przeciwciała antykardiolipinowe, antykoagulant toczniowego i przeciwciała przeciw beta 2-glikoproteinie I. Do zdiagnozowania APS wystarczy wykrycie jednego z tych czynników.
  • W wyniku zespołu antyfosfolipidowego dochodzi do zakrzepicy naczyń w kończynach, co może objawiać się ostrym niedokrwieniem kończyny, oraz w narządach wewnętrznych (m.in. płucach, sercu, nerkach, narządach jamy brzusznej), ośrodkowym układzie nerwowym (np. udar, otępienie), w naczyniach ocznych. Mogą również występować zmiany skórne i w układzie ruchu oraz powikłania położnicze – utrata ciąży, przedwczesne porody czy zahamowanie rozwoju płodu. Wyróżnia się również „katastrofalną” odmianę tej choroby, która wiąże się z niewydolnością wielonarządową, gorączkami, niedokrwistością, a śmiertelność tego typu zespołu antyfosfolipidowego sięga nawet 50%.

Dlaczego warto wykonać to badanie?

Stan zdrowia

Wykonanie badania przeciwciał przeciw beta-2-glikoproteinie I umożliwia wdrożenie leczenia zespołu antyfosfolipidowego, dzięki czemu można uniknąć poważnych powikłań położniczych i związanych z zakrzepicą naczyń krwionośnych.

W jaki sposób należy wykonać badanie?

  • Aby zrealizować test w kierunku APS, wykonaj rezerwację online. Po opłaceniu badania otrzymasz wiadomość zawierającą indywidualny kod rezerwacji.
  • Następnie udaj się do jednego z naszych punktów pobrań w trakcie godzin otwarcia – okaż tam swój kod rezerwacji, a zostanie od Ciebie pobrana krew żylna. Nie musisz być do tego badania na czczo.
  • Swój wynik odbierzesz poprzez stronę internetową laboratorium.

Punkty pobrań

Pakiet DNA

Pakiet badań

Zespół antyfosfolipidowy - przeciwciała przeciw beta-2-glikoproteinie I

Cena badania:

117 zł
129 zł