22 123 95 55
PL
Znajdź badanie

Zespół antyfosfolipidowy - przeciwciała przeciw beta-2-glikoproteinie I

4.40
Ocena użytkowników: 15 ocen

Badanie polega na oznaczeniu przeciwciał przeciw beta-2-glikoproteinie I

Badanie wykorzystywane jest w diagnostyce zespołu antyfosfolipidowego

Badanie wykonywane jest z próbki krwi żylnej

W ramach pakietu badamy ryzyko:

  • zespołu antyfosfolipidowego

Badamy stężenie przeciwciał IgG i IgM przeciwko beta-2-glikoproteinie I w surowicy krwi

  • O APS świadczy obecność tych przeciwciał w mianie >99. centyla w surowicy/osoczu – badanie należy wykonać metodą ELISA co najmniej dwukrotnie w odstępnie minimum 12 tygodni. Zwiększone stężenie przeciwciał w klasie IgG wskazuje na zakrzepicę żylną, zaś w klasie IgM na zakrzepicę tętnic

Badamy ryzyko:

  • ZESPOŁU ANTYFOSFOLIPIDOWEGO (APS) - schorzenie to wiąże się z powikłaniami zakrzepowymi i położniczymi. Diagnostyka zespołu wymaga potwierdzenia określonych kryteriów klinicznych i laboratoryjnych (w tym obecności przeciwciał przeciwko beta-2-glikoproteinie I

Pomiar przeciwciał przeciwko beta-2-glikoproteinie I w diagnostyce zespołu antyfosfolipidowego

  • Zespół antyfosfolipidowy występuje samodzielnie i zwany jest wówczas pierwotnym APS, bądź wraz z chorobami tkanki łącznej (np. toczniem układowym) i wówczas mówimy o wtórnym APS.
  • Do zdiagnozowania choroby wymagane jest spełnienie jednego kryterium klinicznego (1 epizod zakrzepicy lub powikłania położniczego) i jednego kryterium laboratoryjnego. W ramach kryteriów laboratoryjnych wykrywa się krążące przeciwciała antykardiolipinowe, antykoagulant toczniowego i przeciwciała przeciw beta 2-glikoproteinie I. Do zdiagnozowania APS wystarczy wykrycie jednego z tych czynników.
  • W wyniku zespołu antyfosfolipidowego dochodzi do zakrzepicy naczyń w kończynach, co może objawiać się ostrym niedokrwieniem kończyny, oraz w narządach wewnętrznych (m.in. płucach, sercu, nerkach, narządach jamy brzusznej), ośrodkowym układzie nerwowym (np. udar, otępienie), w naczyniach ocznych. 
  • Mogą również występować zmiany skórne i w układzie ruchu oraz powikłania położnicze – utrata ciąży, przedwczesne porody czy zahamowanie rozwoju płodu. Wyróżnia się również „katastrofalną” odmianę tej choroby, która wiąże się z niewydolnością wielonarządową, gorączkami, niedokrwistością, a śmiertelność tego typu zespołu antyfosfolipidowego sięga nawet 50%.

Zespół antyfosfolipidowy - przeciwciała przeciw beta-2-glikoproteinie I


155.00 na stronie
169.00 w placówce
Technologia badania:
Test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
do 10 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce