Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Celiakia - przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej (anty-tTG)

Ocena użytkowników: 23 ocen
4.1

Jest to badanie serologiczne w kierunku celiakii

Badanie polega na oznaczeniu stężenia przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej w klasach IgG i IgA - pozwala to wykryć celiakię

W ramach pakietu badamy ryzyko:

 • celiakii
 • Typ badania

  Pobranie krwi w placówce
  Sprawdź listę placówek
  Celiakia - przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej (anty-tTG)

  Cena w placówce

  209.00 

  Cena online:

  193.00 
  Technologia badania:Test ELISA

  Czas oczekiwania na wynik:do 5 dni roboczych

  Ważność kodu:
  12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

  Badamy stężenie przeciwciał IgA i IgG anty-tTG

  • Wzrost poziomu przeciwciał anty-tTG w klasie IgA i IgG świadczy o rozwoju celiakii i/lub choroby Dühringa. Przeciwciała klasy IgG mają znaczenie w przypadku deficytów przeciwciał klasy IgA

  Badamy obecność:

  • CELIAKII - celiakia jest genetyczną chorobą, w której dochodzi do uszkodzenia ścian jelit w wyniku spożywania glutenu. Choroba ta rozwija się na podłożu autoimmunologicznym wytwarzając autoprzeciwciała uszkadzające własne tkanki organizmu – badania przeciwciał wykorzystywane są więc w diagnostyce celiakii

  Czym jest celiakia?

  • Celiakia (zwana również chorobą trzewną) jest trwałą nietolerancją glutenu, która rozwija się na podłożu genetycznym i autoimmunologicznym. Oznacza to, że choroba ta może rozwinąć się jedynie w przypadku posiadania odpowiednich polimorfizmów genów, a do procesu chorobowego przyczynia się wytwarzanie przez organizm autoprzeciwciał, które atakują własne tkanki ciała. Dochodzi w celiakii do uszkodzenia kosmków jelitowych, czego konsekwencją będą zaburzenia trawienia i wchłaniania.
  • W diagnostyce celiakii wykorzystuje się badanie genetyczne, serologiczne i histopatologiczne. Pierwsze z nich skierowane jest na obecność polimorfizmów w genach HLA-DQ2 i HLA-DQ8 – ich brak w niemal 100% wyklucza możliwość wystąpienia celiakii. 
  • W ramach badań serologicznych badane są swoiste dla choroby przeciwciała, m.in. przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG), przeciwko endomyzjum mięśni gładkich (EmA) i przeciwko deaminowanym peptydom gliadyny (DGP) – ich obecność świadczy o aktywnym procesie autoimmunologicznym i może być wykorzystany do monitorowania leczenia. 
  • Badanie histopatologiczne pozwala natomiast stwierdzić zakres zniszczeń, do których doszło w jelitach.
  • Potwierdzenie rozwiniętej celiakii wymaga wprowadzenia na stałe diety bezglutenowej, która powinna wykluczać nawet produkty o śladowej ilości glutenu. Każde odstępstwo od diety prowadzi do ponownego uszkodzenia kosmków jelitowy.
  Celiakia - przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej (anty-tTG)

  Cena w placówce

  209.00 

  Cena online:

  193.00 
  Technologia badania:Test ELISA

  Czas oczekiwania na wynik:do 5 dni roboczych

  Ważność kodu:
  12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

  Badanie realizowane jest z próbki krwi żylnej w ponad 800 placówkach na terenie Polski - nasze punkty oznaczone są szyldem DIAGNOSTYKA.

  Punkt realizuje badanie

  (opcjonalnie)

  Wczytywanie...

  © 2024 Zdrowegeny.pl

  powered by greenlogic