22 123 95 55
PL
Znajdź badanie
Badanie na nietolerancje pokarmowe - przeciwciała IgG a IgG4

Badanie na nietolerancje pokarmowe - przeciwciała IgG a IgG4

4.00
Ocena użytkowników: 97 ocen

Czym różnią się przeciwciała IgG i IgG4?

Przeciwciała IgG stanowią aż 75-80% wszystkich immunoglobulin i można podzielić na cztery podklasy: 1 (40-75%), 2 (16-48%), 3 (2-8%) i 4 (1-12%).

Całościowe stężenie IgG jest wykorzystywane przy ostrych reakcjach w ramach nietolerancji pokarmowych związanych ze stanem zapalnym i konkretnymi objawami ze strony przewodu pokarmowego. Wyniki całkowitych przeciwciał klasy G znacznie często mogą występować w pośrednich klasach skali RAST, co może wynikać z pojedynczych przypadków przepuszczenia danego alergenu przez barierę jelitową.

Natomiast uznaje się, że podklasa czwarta (IgG4) jest bardziej specyficzna dla nietolerancji, które manifestują się objawami pozajelitowymi. Testy tej podklasy dają również bardziej klarowne wyniki, które wykazują albo brak reakcji (wynik 0 w 6-stopniowej skali RAST) albo bardzo silną nietolerancję (wyniki 5 lub 6 w skali RAST), co ułatwia późniejszą terapię. Ponadto, obserwuje się zależność pomiędzy stężeniem specyficznych dla pokarmów IgG4 a objawami przede wszystkim w zespole jelita drażliwe, chorobie Leśniowskiego-Crohna, ale również w egzemie lub astmie. Dieta oparta o test immunoglobulin G w podklasie czwartej pozwala również na obniżenie objawów nadwrażliwego jelita (bóle brzucha, ciągłe wzdęcia, perystaltyka) oraz chorób zapalnych jelit.


Kiedy zaleca się wykonanie badanie IgG, a kiedy IgG4?

Wybór badanej podklasy immunoglobulin G uzależniony jest od występujących dolegliwości. Najczęściej wykonuje się badanie całościowych IgG - pozwalają na prawidłową diagnostykę w przypadku występowania dolegliwości pokarmowych, które mogą lub nie współwystępować z niespecyficznymi symptomami. Jeżeli Pacjentowi dokuczają wyłącznie dolegliwości niespecyficzne, należy wykonać pomiar przeciwciał w podklasie IgG4.


Zalecenia do pomiaru całościowych IgG Zalecenia do pomiaru przeciwciał IgG4

mdłości

trudności z zasypianiem i przewlekłe zmęczenie

uczucie pełności

zmiany zachowania i stany lękowe

odbijanie

migreny

gazy

bóle ze strony układu ruchu

biegunki

zaburzenia widzenia

wzdęcia

różnego typu zmiany skórne

zaparcia

zaburzenia płodności

Mogą współwystępować objawy z prawej kolumny.

nasilenie dotychczasowych stanów chorobowych


Dlaczego wzrasta ilość immunoglobulin G w organizmie?

Jako przyczynę wzrostu przeciwciał IgG w przebiegu nietolerancji pokarmowej uznaje się zespół przeciekającego jelita, czyli przerwanie ciągłości bariery jelitowej. Właściwa jej budowa wraz z mikroflorą jelitową chronią przed dostawaniem się do krwiobiegu patogenów, toksyn, a także niestrawionych pokarmów. Jednakże wiele czynników może jej ciągłość zaburzyć:

  • przewlekły stres,
  • ostre infekcje przewodu pokarmowego,
  • długotrwała farmakoterapia (głównie antybiotykami i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi),
  • przewlekłe choroby (m.in. autoimmunologiczne i nowotworowe),
  • uszkodzenie ścian jelit w przebiegu celiakii i chorób zapalnych jelit,
  • biegunki, zaparcia, zatrucia,
  • stosowanie używek,
  • spożywanie przetworzonych pokarmów pełnych konserwantów,
  • dieta typu zachodniego (o dużej ilości mięsa i tłuszczu, a uboga w warzywa i owoce).

Do krwiobiegu przedostają się niewłaściwie strawione fragmenty produktów spożywczych. Immunoglobuliny G wiążą się z krążącymi alergenami tworząc kompleksy, które mają tendencję do osadzania się w różnych lokalizacjach w organizmie, w konsekwencji czego będzie uzależniony rodzaj objawów.

Podwyższone IgG specyficzne dla pokarmów obserwuje się w chorobach skórnych o podłożu alergicznym, zespole jelita drażliwego (IBS), migrenach oraz chorobach zapalnych jelit. Znaczna część pacjentów (ale nie wszyscy) z celiakią, chorobą Duhringa i nieceliakalną nietolerancją glutenu ma wysokie stężenia autoprzeciwciał w klasie G specyficzne dla glutenu.


Jakie badania na nietolerancje pokarmowe można wykonać?

W ofercie Zdrowegeny.pl znajdują najbardziej wiarygodne testy na IgG-zależne nietolerancje pokarmowe wykonywane przez największe laboratoria diagnostyczne w Polsce. Dostępne są badania zarówno całościowych przeciwciał IgG, jak i samej podklasy IgG4.

❶ Testy na nietolerancje pokarmowe - pomiar całościowych IgG (podklasy IgG1 - IgG4):

❷ Testy na nietolerancje pokarmowe - pomiar podklasy IgG4:

Cennik badań na nietolerancje pokarmowe ❱

Badania te pozwalają na jednoczesną ocenę tolerancji produktów spożywczych w panelach po 28, 44, 88 lub 280 składników, które należą do takich grup produktów jak warzywa, owoce, zboża, mięso, nabiał, ryby, owoce morza, orzechy, dodatki do żywności oraz napoje. Zakres panelu należy wybrać pod kątem jadanych produktów - największa skuteczność jest przy zbadaniu jak największej grupy jadanych produktów, gdyż jest wówczas mniejsza szansa, że zostanie przeoczony potencjalny alergen.

Jak wykonać badanie?

Test na nietolerancje pokarmowe należy zarezerwować poprzez stronę Zdrowegeny.pl. Z otrzymanym w wiadomości sms kodem należy udać się do wybranego punktu (sprawdź dostępne lokalizacje wykonujące testy na nietolerancje), gdzie zostanie pobrana próbka krwi żylnej. Wynik badania będzie można odebrać w punkcie bądź online.

Gdzie można zrealizować badanie?


Czego Pacjent dowie się z badania?

W ciągu 15 dni od pobrania krwi Pacjent otrzyma poświadczony przez diagnostę laboratoryjnego raport zawierający stężenia przeciwciał IgG swoistych dla konkretnych produktów oraz wynik przedstawiony na skali RAST, która opisana została w tabeli:

Klasa stężenia przeciwciał Interpretacja wyniku

klasa 0

prawidłowa tolerancja produktu

klasa 1

bardzo słaba, bezobjawowa reakcja

klasa 2

może powodować słabe objawy

klasa 3

występują umiarkowane objawy kliniczne

klasa 4

umiarkowana reakcja, wyraźne objawy

klasa 5

powoduje silne objawy kliniczne

klasa 6

bardzo nasilona reakcja - wynik alarmujący

Do wyniku dołączone są indywidualne zalecenia wskazujące na produkty bezpieczne oraz zasady diety leczniczej w nietolerancji.

Zobacz przykładowy wynik testu na nietolerancje pokarmowe ❱


Jakie działania może podjąć Pacjent po badaniu?

Podstawowym działaniem, które Pacjent powinien podjąć po otrzymaniu badania, jest zastosowanie diety. Odpowiednie żywienie pozwala odwrócić cały proces nietolerancji (przywraca się tolerancja na pokarm), zlikwidować nieprzyjemne dolegliwości oraz zwiększa szanse na poprawę leczenia chorób współistniejących.

Przeczytaj, jakie badania są pomocne w ustaleniu zdrowej diety ❱

Po określeniu przyczyny nietolerancji pokarmowych należy wdrożyć:

  • rotację - dietę ograniczającą pokarmy dające wyniki 3 i 4;
  • eliminację - dietę całkowite wykluczającą pokarmy dające wyniki 5 i 6 na co najmniej 6-12 miesięcy;
  • probiotykoterapię - zastosowanie żywych szczepów prozdrowotnych bakterii, która przyczyni się do poprawy stanu flory bakteryjnej jelit i uszczelniania bariery jelitowej.

Dokładne zalecenia zawarte są w otrzymanym raporcie. Dodatkowo Zdrowegeny.pl oferują w cenie badania konsultację telefoniczną lub online z dietetykiem, który wspomoże zrozumienie zaleceń i rozjaśni wszelkie wątpliwości.

Aktualizacja: 2018-12-14

Data publikacji: 2018-06-29

IMMUNOdiagDIETA 280 alergenów IgG


1461.00 na stronie
1650.00 w placówce
Technologia badania:
test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
do 15 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

Masz pytania?

Zadzwoń, a chętnie na nie odpowiemy