Dieta DNA - bezpieczny sposób na utratę wagi
Data publikacji: 2016-05-12
Data aktualizacji: 2019-06-10
Dieta DNA - jadłospis zapisany w genach
Aby dieta okazała się skuteczna i pozwoliła na bezpieczne osiągnięcie i utrzymanie optymalnej sylwetki, powinna być odpowiednia dla naszego organizmu. Dobranie idealnego jadłospisu jest możliwe dzięki badaniu w kierunku genodiety, które polega na analizie genów i ich wzajemnego wpływu na siebie - w DNA zapisane są informacje m.in. na temat zdolności organizmu do metabolizowania poszczególnych składników odżywczych, ryzyka wystąpienia nietolerancji lub nadwrażliwości pokarmowych czy zdolności do eliminowania szkodliwych wolnych rodników. Poznanie własnych predyspozycji jest bardzo istotne, ponieważ ogólne zalecenia żywieniowe rekomendowane przez Instytut Żywności i Żywienia nie mają zastosowania aż dla 48% polskiej populacji. Przykładowo, w celu utraty wagi, dietetycy zazwyczaj zalecają ograniczenie tłuszczów - natomiast niektóre osoby właśnie z metabolizowaniem tłuszczów radzą sobie najlepiej i aby mogły zdrowo i trwale schudnąć, ich dieta powinna być oparta na większej ilości tych składników.
Dostępne badania w kierunku diety DNA:
- Genodiet ® - sprawdź badanie ❱
- Genodiet iGenesis 4 Anti-Aging - sprawdź badanie ❱
- Genodiet iGenesis 4 Waga i Zdrowie - sprawdź badanie ❱
- Genodiet iGenesis 9 Completo - sprawdź badanie ❱
- GENOdiagDIETA - sprawdź badanie ❱
Badanie Genodiet ® składa się z trzech modułów - Slim, Health i Sensor. W ramach modułu Slim, w celu określenia zdolności do metabolizowania substancji pokarmowych, laboratoryjnej analizie poddawane są 3 geny - APOE, PPAR gamma i FTO. Gen APOE jest bardzo ważny w procesach metabolizowaniem tłuszczów - białko kodowane przez ten gen bierze udział w transporcie cholesterolu. Białko to może występować w trzech formach - E2, E3 i E4, w zależności od rodzaju tego białka transport cholesterolu przebiega inaczej. Ponadto, badania wskazują, że posiadanie wariantu E4 wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera w przyszłości (nie oznacza to jednak, że choroba na pewno się rozwinie), wariant E2 natomiast zmniejsza to ryzyko.
Gen PPAR gamma koduje receptor PPAR, który z kolei reguluje metabolizm tłuszczów i glukozy - poszczególne warianty genu związane są np. z większymi predyspozycjami do gromadzenia się tłuszczu. Dzięki analizie tego genu można ocenić, czy nasz organizm jest bardziej wrażliwy na dietę o dużej zawartości węglowodanów lub czy większe ryzyko otyłości występuje w przypadku dużego spożycia tłuszczów.
Gen FTO określany jest natomiast jako “gen otyłości” - niekorzystny wariant tego genu to większe ryzyko wysokiego BMI (wskaźnika masy ciała) i powoduje, że trudniej jest schudnąć. Odpowiedni dobór diety i właściwy styl życia umożliwia kontrolę predyspozycji do otyłości. Badanie Genodiet oraz dieta na podstawie DNA to świetny sposób na uzyskanie i utrzymanie prawidłowej masy ciała przez długie lata. Badanie to pozwala również określić rodzaj i czas trwania aktywności fizycznej, najlepszy dla naszego organizmu.Badanie Genodiet ® - sposób na poprawę stanu zdrowia
Badanie Genodiet ® to nie tylko sposób na utratę wagi, ale także na poprawę ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. W ramach modułu Health analizowane są procesy metaboliczne związków kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu - m.in. homocysteiny, kwasu foliowego, witaminy D3 czy wapnia. Świadomość własnych predyspozycji pozwoli na zmodyfikowanie jadłospisu w taki sposób, aby był on zgodny z zapotrzebowaniem organizmu na poszczególne substancje. Jest to niezmiernie istotne w profilaktyce takich schorzeń metabolicznych jak cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, zawał serca czy osteoporoza.
Genodieta przyczynia się również do wzmocnienia układu immunologicznego (co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych), a także jest ogromnym wsparciem podczas leczenia pacjentów już przewlekle chorujących. Wiedza o zdolności organizmu do przyswajania kwasu foliowego jest bardzo ważna dla osób planujących potomstwo - kwas foliowy to witamina odgrywająca ważną rolę w prawidłowym rozwoju układu nerwowego płodu, zapobiega występowaniu wad cewy nerwowej u dzieci. Odpowiednia dieta stosowana przez kobiety ciężarne zmniejsza również ryzyko wystąpienia u nich nadciśnienia indukowanego ciążą czy cukrzycy ciążowej.
Moduł Health bada również zdolności do eliminacji toksyn z organizmu - według badań aż 75-80% Polaków ma zaburzone procesy detoksykacyjne, a odgrywają one ważną wolę np. w profilaktyce nowotworowej. Ponadto, duże ilości wolnych rodników wytwarzane są podczas intensywnej aktywności fizycznej - dlatego informacje o zdolnościach detoksykacyjnych organizmu są istotne dla osób uprawiających sport. Gdy eliminowanie toksyn jest zaburzone, konieczne jest wspomaganie organizmu, dostarczając mu odpowiednią ilość antyoksydantów wraz z pożywieniem.
Ostatnim modułem wchodzącym w skład badania Genodiet ® jest moduł Sensor. Umożliwia on wykrycie w materiale genetycznym predyspozycji do wystąpienia nietolerancji pokarmowych - laktozy oraz glutenu. Są to najpowszechniejsze wśród Polaków nietolerancje - nietolerancja laktozy spowodowana jest mutacją w genie LCT, natomiast z celiakią związana jest obecność wariantów genetycznych HLA-DQ2 i HLA-DQ8. W ramach modułu Sensor badane są również predyspozycje do nadwrażliwości na kofeinę oraz sód - w przypadku potwierdzenia obecności takich mutacji należy ograniczyć bądź wyeliminować spożywanie szkodliwego składnika w celu uniknięcia poważnych konsekwencji zdrowotnych w przyszłości.
Badanie Genodiet ® - klucz do dobrego samopoczucia i pięknej sylwetki
Badanie Genodiet ® to świetne narzędzie profilaktyczne, które pozwala na odżywianie zgodne z zapotrzebowaniem naszego organizmu. To z kolei jest gwarancją poprawy stanu zdrowia, samopoczucia, wyglądu oraz jakości życia. Badanie to zostało opracowane przez badaczy z uniwersytetów w Miami, Modenie, Ferrarze, Bolonii i Mediolanie, szefem naukowym projektu jest Giovanni Scapagnini - profesor medycyny i biochemii klinicznej. Badanie Genodiet ®, tak jak wszystkie inne badania genetyczne, wykonuje się jednorazowo - DNA każdej osoby pozostaje niezmienne przez całe życie, dlatego nie ma potrzeby powtarzania analizy. Materiał genetyczny do badania izolowany jest ze śliny, nie istnieją także żadne przeciwwskazania do jego wykonania.
Przeczytaj opinie o genodiecie ❱
Badanie Genodiet ® można przeprowadzić w dowolnym momencie życia, nawet u niemowląt - umożliwi to bardzo wczesne ukształtowanie u dziecka prawidłowych nawyków żywieniowych, dzięki czemu będzie ono mogło cieszyć się dobrym zdrowiem już od najmłodszych lat.
Te artykuły mogą Cię zainteresować
PAŹ 4, 2016
STY 3, 2017
MAR 18, 2018