22 123 95 55
PL
Znajdź badanie
Tęgoryjec dwunastnicy — objawy, leczenie, jak można się zarazić?

Tęgoryjec dwunastnicy — objawy, leczenie, jak można się zarazić?

4.90
Ocena użytkowników: 15 ocen

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest tęgoryjec dwunastnicy i jaki ma cykl rozwojowy? 
  • Jakie są objawy zakażenia tęgoryjcem dwunastnicy i jakie inne choroby może przypominać?
  • Jak można się zarazić i jak się chronić przed zakażeniem tęgoryjcem? 
  • Jakie badania wykonać gdy podejrzewamy zakażenie i jak je leczyć? 

Sprawdź też: 

  1. Jakie można wykonać testy na pasożyty?
  2. Infekcje układu pokarmowego wywoływane przez pierwotniaki
  3. Biegunka - choroby, objawy, przyczyny i leczenie



Tęgoryjec dwunastnicy — co to? Cykl rozwojowy tęgoryjca

Tęgoryjec dwunastnicy (Ancylostoma duodenale) to pasożytniczy robak, który może zarażać ludzi. Zakażenie to często przebiega bezobjawowo, w rzadszych przypadkach może jednak prowadzić do rozwoju choroby zwanej ankylostomozą.
Ankylostomoza, znana również jako "choroba hakowca" lub "robaczyca hakowcowa", to pasożytnicza choroba układu pokarmowego wywołana przez dwie główne gatunki nicienia — Ancylostoma duodenale (czyli właśnie tęgoryjca dwunastnicy) i Necator americanus. Te pasożyty bytują w jelicie cienkim człowieka, gdzie przyczepiają się do błony śluzowej i żywią się krwią oraz tkankami.
Jest to jeden z najczęstszych pasożytów na świecie i występuje głównie w regionach tropikalnych i subtropikalnych, dlatego szczególnie ważne jest, by zachowywać szczególną ostrożność i stosować się do prostych zasad ochrony przed zakażeniem podczas wakacyjnych podróży do Egiptu, Brazylii, Hiszpanii, Tajlandii i innych krajów tych regionów.
Tęgoryjec dwunastnicy może powodować szereg objawów, w tym biegunkę, bóle brzucha, utratę wagi i niedokrwistość. W niektórych przypadkach zakażenie tęgoryjcem dwunastnicy może być śmiertelne.
Tęgoryjec dwunastnicy jest przenoszony przez larwy, które znajdują się w zanieczyszczonej wodzie. Larwy mogą przedostać się do organizmu człowieka przez skórę lub przez spożycie zanieczyszczonej żywności, lub wody.

Tęgoryjec dwunastnicy — objawy zakażenia

  • biegunka bądź zaparcia;
  • bóle brzucha — zwłaszcza w okolicy podbrzusza;
  • utratę wagi;
  • zaburzenia wchłaniania składników odżywczych spowodowane zasiedleniem pasożytów w jelicie cienkim i prowadzące do pozostałych objawów (utraty masy ciała, anemii i niedożywienia);
  • niedokrwistość — spowodowana odżywianiem się krwią przez tęgoryjca;
  • alergie;
  • chroniczne zmęczenie i ogólne osłabienie organizmu;
  • drażliwość;
  • problemy skórne — zwłaszcza w okresie migracji larwy mogą prowadzić wyspki, zaczerwienienia skóry i świądu.

Z jakimi innymi chorobami można pomylić zakażenie tęgoryjcem dwunastnicy?


Cykl rozwojowy tęgoryjca dwunastnicy:

Samica tęgoryjca dwunastnicy składa jaja do jelita cienkiego człowieka, jaja te są następnie wydalane z kałem do środowiska zewnętrznego. W sprzyjających warunkach, np. w ciepłej i wilgotnej glebie, z jaj wylęgają się larwy.
Larwy pasożyta mogą penetrować skórę, najczęściej stóp, podczas chodzenia boso po glebie zanieczyszczonej jajami pasożyta.
Larwy przenikają przez skórę człowieka i dostają się do krwiobiegu, następnie krwią wędrują do płuc, później do dróg oddechowych. Larwy są odkrztuszane i ponownie połykane, dostają się do jelita cienkiego, gdzie dojrzewają do postaci dorosłej. Dorosłe tęgoryjce żywią się krwią, którą wysysaja z naczyń krwionośnych jelita cienkiego. Tęgoryjec dwunastnicy może przeżyć w ciele człowieka nawet kilka lat.


Tęgoryjec dwunastnicy — jak można się zakazić?

Do zakażenia dochodzi przez połknięcie jaj pasożyta, które są obecne w zanieczyszczonej wodzie lub na niedomytych owocach i warzywach. Larwy pasożyta mogą również przenikać przez skórę, dlatego zaleca się stosowanie butów ochronnych podczas chodzenia boso w miejscach, gdzie może być obecna zanieczyszczona ziemia.

Tęgoryjec dwunastnicy — jak się chronić przed zakażeniem?

  • Pić tylko przegotowaną wodę i wodę butelkowaną z pewnych źródeł.
  • Myć dokładnie ręce przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety.
  • Unikać spożywania nieprzetworzonych produktów.
  • Unikać chodzenia boso po ziemi.
  • Nosić buty, gdy chodzi się po obszarach, gdzie może być zanieczyszczona woda.
  • Regularnie odkażać toalety.

Tęgoryjec dwunastnicy — jak rozpoznać ankylostymozę?

  • Badanie kału — mikroskopowe badanie kału pozwala na ujawnienie obecności fragmentów pasożyta lub jego jaj;
    badanie przeciwciał przeciwko pasożytom we krwi;
  • endoskopia z/bez wycinkiem do badania histopatologicznego — to badanie, w którym wprowadza się cienką rurkę zakończoną kamerką, która pozwala na obejrzenie zmian w błonie śluzowej żołądka oraz błonie jelita cienkiego;
  • morfologia krwi — w obrazie morfologii moga ujawnić się np. niedokrwistość, niedobory żelaza czy inne objawy wskazujące na obecność choroby pasożytniczej.

Zakażenie tęgoryjcem dwunastnicy — leczenie

Ankylostomozę, czyli robaczycę hakowcową, można skutecznie leczyć za pomocą odpowiednich leków przeciwpasożytniczych. Najczęściej stosowane substancje to Albendazol i mebendazolleki przeciwpasożytnicze, które powodują obumarcie i wydalenie pasożytów z organizmu.
Dodatkowo, jeśli doszło do rozwoju niedokrwistości, lekarz może zadecydować o konieczności suplementacji preparatami z żelazem.

Bibliografia:

  1. J. Cianciara, J. Juszczyk, Choroby zakaźne i pasożytnicze, t. 2, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2012.
    Aziz MH, Ramphul K. Ancylostoma. 2023 Apr 10. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan–. PMID: 29939675.
  2. Korzeniewski K., Pokorna-Kałwak D. (2020). Diagnostyka wybranych chorón pasożytniczych u bezobjawowych pacjentów powracających z tropiku. Lekarz POZ. Nr 4, s. 226-231.
  3. Al Amin ASM, Wadhwa R. Helminthiasis. 2023 Jul 17. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan–. PMID: 32809360.
  4. Servián A, Repetto SA, Lorena Zonta M, Navone GT. Human hookworms from Argentina: Differential diagnosis of Necator americanus and Ancylostoma duodenale in endemic populations from Buenos Aires and Misiones. Rev Argent Microbiol. 2022 Oct-Dec;54(4):268-281.

Aktualizacja: 2023-08-18

Data publikacji: 2023-08-18

Pakiet badań na pasożyty (owsiki, tęgoryjec dwunastnicy) - realizacja wysyłkowa


189.00 na stronie
Technologia badania:
Real-time PCR
Czas oczekiwania na wynik:
do 7 dni roboczych od dostarczenia próbki do laboratorium

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

Masz pytania?

Zadzwoń, a chętnie na nie odpowiemy