Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Owsica — objawy, zapobieganie i leczenie — problem wciąż aktualny?

Owsica — objawy, zapobieganie i leczenie — problem wciąż aktualny?

5.0
Ocena klientów: 11 ocen

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest owsica i co wywołuje chorobę? 
  • Objawy owsicy u dzieci i u dorosłych
  • Jak zapobiegać owsicy i jak wygląda leczenie? 
Sprawdź też: 
  1. Bakteryjne infekcje układu pokarmowego
  2. Wzdęty brzuch - przyczyny i leczenie
  3. Ból brzucha - jakich chorób może być objawem?
  4. Biegunka - choroby, objawy, przyczyny i leczenie


Data publikacji: 2023-07-07

Data aktualizacji: 2023-07-07

Owsica — co to jest?


Współcześnie, dzięki dużej poprawie warunków sanitarnych w naszym kraju, zakażenia pasożytnicze są stosunkowo rzadkie. Do najczęstszych zaliczają się — owsica i lamblioza oraz świerzb i wszawica. Choć częstotliwość zakażeń pasożytniczych znacznie spadła, zagrożenie owsicą i lambliozą wydają się być wciąż aktualnym problem. 
Przeprowadzone w Polsce badania ujawniły, że zakażenie owsicą dotyczyło ponad 15% dorosłych i prawie 40% dzieci między 7. a 14. rokiem życia. Zdarzało się również, że w badanych domach dziecka zarażonych było prawie 100% dzieci.

Szczyt zachorowań na owsicę przypada między 5. a 14. rokiem życia i najczęściej występuje u dzieci przebywających w dużych skupiskach — w żłobkach, przedszkolach, szkołach czy domach dziecka.
Przyczyną rozwoju owsicy jest zakażenie homoksenicznym, pasożytniczym nicieniem — owsikiem ludzkim (Enterobius vermicularis). Owsica prowadzi do inwazyjnej choroby jelita grubego, a u kobiet może doprowadzić do zakażenia układu rozrodczego. Owsica u kobiet najczęściej ogranicza się do pochwy i sromu, jednak może dotykać również macicy, jajników i jajowodów.


Owsica — jak można się zarazić?

Inwazyjną formą owsicy jest jajo, a rezerwuarem i źródłem zarażenia jest chory człowiek. Człowiek zakaża się owsicą gdy dojdzie do połknięcia jaj obecnych na zakażonych przedmiotach, brudnych rękach, jaja mogą być też zaaspirowane drogą inhalacyjną wraz z kurzem, choć jest to rzadkie.

Źródłem zakażenia mogą być przedmioty codziennego użytku — ręczniki, pościel, bielizna czy zabawki (stąd częste przypadki u dzieci w wieku przedszkolnym), często zdarzają się również przypadki samozakażenia i retroinwazji. Do retroinwazji dochodzi najczęściej u osób chorujących na przewlekłą owsicę i dochodzi do niej gdy część jaj owsika znajdujących się w okolicy odbytu przekształca się w larwy, które następnie ponownie przedostają się w takiej formie do jelita grubego.

Samica żyje około dwóch miesięcy i ma zdolność do produkcji 11 000 jaj dziennie. Jaja w środowisku wilgotnym i o umiarkowanej temperaturze mają zdolność do przeżywania nawet czterech tygodni, w środowisku suchym i o wysokiej temperaturze, okres ten skraca się do kilku dni.
Choroba jest zaraźliwa przez cały okres jej trwania, co może trwać nawet kilka miesięcy, zarażanie następuje również w przypadku braku objawów.

Owsica — objawy

  • rozdrażnienie;
  • zaburzenia snu - bezsenność, nocne wybudzanie;
  • objawy dyspeptyczne (wymioty, nudności, zgaga, bóle nadbrzusza);
  • świąd, który ma tendencje do nasilania się w godzinach nocnych lub porannych i ból w okolicach odbytu;
  • brak łaknienia;
  • nadmierna pobudliwość;
  • obgryzanie paznokci;
  • bezsenność.

Rodzice dzieci, u których podejrzewają zakażenie pasożytnicze, często zgłaszają objawy zaobserwowane takie jak:

  • bóle brzucha po posiłku;
  • brak apetytu;
  • drapanie w okolicach odbytu;
  • zaburzenia snu i częste nocne wybudzanie;
  • płaczliwość;
  • moczenie nocne;
  • zwiększona męczliwość podczas zabawy;
  • zwiększony, nadmierny apetyt na słodycze.

Owsica — jak ją zdiagnozować?

W celu rozpoznania owsicy pobiera się wymaz z okolic odbytu, pobieranego przy pomocy przylepca celofanowego. Materiał do badania najlepiej pobrać rano, po przebudzeniu się, przed oddaniem kału oraz przed myciem.
Czułość badań powtórzonych kilkukrotnie sięga 90%.
Badania kału w kierunku owsicy nie są rekomendowane, ich wykrywalność szacuje się na kilka procent.

Owsica — zapobieganie i leczenie

Najważniejszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się owsicy jest częste mycie rąk — zwłaszcza przed przygotowywaniem i spożywaniem posiłków. Ważna jest również częsta i regularna zmiana pościeli, bielizny i ogólne przestrzeganie zasad higieny ciała.

Owsica bywa określana chorobą osób wspólnie mieszkających, a warunkiem skutecznego leczenia farmakoterapią są również zabiegi porządkowo-higieniczne.
W temperaturze pokojowej pasożyty te mają zdolność do przeżycia nawet 3 tygodni, dlatego w przypadku rozpoznania zakażenia u domownika, najczęściej dziecka, należy zadbać o wzmożoną czystość w mieszkaniu, zwłaszcza ubikacji i łazienki, kanap, dywanów i foteli.


Owsica — leki

W farmakoterapii owsicy wykorzystuje się najczęściej 3 leki:
  • Mebendazol — w dawce 100 mg jednorazowo i kolejna dawka po dwóch tygodniach;
  • Pyrantel w dawce jednorazowej 11 mg/kg masy ciała (nie więcej niż 1,0 g), kolejna dawka po dwóch tygodniach;
  • Albendazol - 400 mg jednorazowo, powtórna dawka po dwóch tygodniach.

Bibliografia:

  1. Pomorska=Wesołowska M. (2019). Pasożyty jako czynniki etiologiczne zakażeń szpitalnych. Zakażenia XXI wieku. Vol. 2, Nr 2, s. 93-101.
    Własienko A., Kuchar E. (2017). Diagnostyka, leczenie i profilaktyka najczęstszych chorób pasożytniczych u dzieci — problemy współczesnego pediatry i specjalisty medycyny rodzinnej. Lekarz POZ. Vol. 2, s. 154-160.
  2. Kaleta P., Palacz-Wróbel M., Chajec Ł. (2018). Częstość występowania robaczyc u dzieci w wieku przedszkolnym — określenie czynników predysponujących. Med Rodz. Vol. 21, Nr 4, s. 315-321.
  3. Jasonek J., Szenborn L., Kuchar E. (2008). Praktyczne aspekty rozpoznawania i leczenia najczęstszych chorób pasożytniczych. Family Medicine & Primary Care Review. Vol. 10, Nr 3, s. 887-892.
  4. Hadaś E., Derda M. (2014). Pasożyty — zagrożenie nadal aktualne. Vol. 95, Nr 1, s. 6-13.


To badanie będzie pomocne:

Pakiet badań na pasożyty (owsiki, tęgoryjec dwunastnicy) - realizacja wysyłkowa

Cena online:

189.00 
Technologia badania:Real-time PCR

Czas oczekiwania na wynik:do 7 dni roboczych od dostarczenia próbki do laboratorium

Opinie klientów - Zdrowegeny.pl

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic