22 123 95 55

Rak jajnika - badania, które umożliwią jego wczesne wykrycie

4.20
Ocena użytkowników: 36 ocen

Objawy

 • zaparcia, wzdęcia
 • niestrawność, biegunki
 • zmęczenie, brak apetytu
 • wodobrzusze
 • krwawienia z pochwy

Diagnostyka

 • badanie ginekologiczne
 • USG, TK
 • test ROMA
 • badanie genetyczne - ryzyko zachorowania znacznie się zwiększa w przypadku obecności mutacji genów BRCA1, BRCA2, MLH1, MSH2

Badania, które pozwolą na zdiagnozowanie raka jajnika

Badanie nr 1. Test genetyczny w kierunku raka jajnika

Celem tego badania jest stwierdzenie w materiale genetycznym pacjenta, czy obecne są mutacje genów zwiększających ryzyko zachorowania na raka jajnika:

 • mutacje genów BRCA1 i BRCA2 - zwiększają ryzyko o odpowiednio 40% i 27%, a także przyczyniają się do rozwoju nowotworu piersi;
 • mutacje genów MLH1 i MSH2 (tzw. zespół Lyncha) - dziesięciokrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na różne nowotwory, w tym jajnika, jelita grubego i żołądka.

Należy pamiętać, że potwierdzenie obecności mutacji w naszym DNA nie oznacza, że choroba na 100% się rozwinie. Świadomość o istnieniu takich mutacji pozwoli jednak na wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki, aby zredukować ryzyko zachorowania do minimum lub wykryć proces nowotworowy we wczesnym etapie, co umożliwi całkowite wyleczenie.

Testy genetyczne wykonuje się tylko raz w życiu i nie są one zależne od aktualnego stanu zdrowia osoby badanej ani nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Czułość testów genetycznych jest bardzo wysoka i wynosi ponad 99%.

Cennik badań genetycznych ❱


Badanie nr 2. Badanie ginekologiczne

Każda kobieta powinna co najmniej raz w roku poddać się badaniu ginekologicznemu - dzięki niemu istnieje większa szansa na wczesne wykrycie nowotworów jajnika czy szyjki macicy. Ginekolog powinien przeprowadzić diagnostykę przez pochwę i odbytnicę w celu oceny wielkości gruczołów płciowych i ich tkliwości, w przypadku stwierdzenia obecności guza - jego umiejscowienie, spoistość i ruchomość. Lekarz ocenia również tzw. zatokę Douglasa - jest to zachyłek otrzewnej zlokalizowany między macicą a odbytnicą. Cechy, które sugerują, że zmiana jest złośliwa to ograniczona ruchomość zmiany, jej lity charakter, umiejscowienie obustronne oraz zajęcie zatoki Douglasa.


Badanie nr 3. Ultrasonografia

USG jest podstawową metodą wykorzystywaną w diagnostyce schorzeń narządów płciowych kobiecych.

USG przez powłoki brzuszne pozwala tylko potwierdzić obecność guza (ale może wykryć ewentualne zmiany przerzutowe).

USG przezpochwowe jest bardziej dokładne - polega ono na wprowadzeniu do pochwy głowicy o długości ok. 20 cm i umożliwia ocenę umiejscowienia guza, jego wielkość i budowę, sposób unaczynienia oraz inne parametry - dzięki temu lekarz może z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, czy obecna zmiana ma charakter łagodny, czy złośliwy.


Badanie nr 4. Tomografia komputerowa

Tomografię komputerową (TK) wykonuje się, jeżeli wynik USG jest niejednoznaczny. Jest badaniem radiologicznym, dzięki któremu można ocenić strukturę poszczególnych narządów i wykryć ewentualne nieprawidłowości. Dzięki tomografii komputerowej można określić rozmiar guza i jego stosunek do sąsiadujących narządów, można również stwierdzić obecność ewentualnych ognisk przerzutowych. W badaniu tym stosuje się szkodliwe promieniowanie rentgenowskie, dlatego nie należy go powtarzać zbyt często.


Badanie nr 5. Markery nowotworowe i test ROMA

Markery nowotworowe są to związki wytwarzane w wielu tkankach organizmu - przyjmują postać białek, enzymów, hormonów i antygenów. Ich stężenie jest niewielkie w tkankach prawidłowych, ale produkcja znacznie wzrasta w tkankach nowotworowych. Do markerów nowotworowych badanych u kobiet z podejrzeniem nowotworu zalicza się:

 • marker CA 125 - stężenie rośnie w przypadku raka jajnika, mięśniaków macicy czy endometriozy, może nie zwiększać się we wczesnym stadium;
 • marker HE4 - jest on wykrywalny już we wczesnym etapie rozwoju nowotworu.

Pomiar stężenia markerów nowotworowych jest przydatny nie tylko w diagnostyce nowotworu, ale także w monitorowaniu jego rozwoju lub sprawdzenia, czy nie pojawił się nawrót choroby.

Test ROMA jest nowym narzędziem, które służy do oceny prawdopodobieństwa, że zmiana powstała w jajnikach ma charakter złośliwy. Test ROMA składa się z trzech części:

 • statystycznego oszacowania ryzyka zachorowania,
 • pomiaru stężenia dwóch markerów nowotworowych we krwi.

Cennik badania markerów nowotworowych ❱


Badanie nr 6. Histopatologia

Jest to kluczowa analiza w diagnostyce nowotworów - polega na pobraniu fragmentów tkanek rozwijającego się guza i ich analizie pod mikroskopem. Dzięki analizie histopatologicznej można określić dokładnie rodzaj nowotworu, stopień jego złośliwości oraz zaawansowania - co z kolei pozwoli na dobór odpowiedniego dla pacjenta leczenia. Materiał do analizy pobiera się podczas operacji lub przy pomocy aspiracyjnej biopsji cienkoigłowej.


Jakie objawy wskazują na nowotwór jajnika?

Rak jajnika pojawia się na skutek nieprawidłowego i nieustającego wzrostu komórek nowotworowych, które wywodzą się z komórek nabłonkowych jajnika - tworzące się w ten sposób guzy i nacieki zaburzają ich pracę. Zajmuje piąte miejsce pod względem częstości zachorowań na nowotwory złośliwe wśród kobiet w Polsce - co roku diagnozuje się go u niemal 4 tysięcy Polek, a około 2,5 tysiąca chorych umiera.

Nowotwór ten jest uznawany za schorzenie bardzo podstępne, ponieważ długo nie daje żadnych objawów i zwykle wykrywany jest w momencie, gdy leczenie jest już bardzo trudne. Gdy proces nowotworowy jest już zaawansowany, szanse na całkowite wyleczenie są wtedy zdecydowanie mniejsze niż w przypadku pacjentek, u których rak został wykryty we wcześniejszym etapie rozwoju. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe zdiagnozowanie choroby.


Wczesne objawy Objawy zaawansowanego stadium

zaparcia lub biegunki

wodobrzusze (spowodowane nagromadzeniem się płynu w jamie otrzewnowej)

wzdęty brzuch

krwawienia z pochwy

niestrawność, uczucie ciężkości w jamie brzusznej

bóle brzucha

zmęczenie


brak apetytu


uczucie nagłego parcia na pęcherzJak wykonać badania na Zdrowegeny.pl?

Za pośrednictwem Zdrowegeny.pl możliwe jest zarezerwowanie badania genetycznego oraz markerów w kierunku nowotworu jajnika.

Rezerwacja tych badań przebiega online. W wiadomości SMS/e-mail Pacjent otrzymuje indywidualny kod zlecenia, który następnie należy okazać w jednym z ponad czterystu punktów w całej Polsce. Tam po okazaniu kodu pobierana jest niewielka objętość krwi żylnej - próbka dostarczana jest do akredytowanego laboratorium, w którym przeprowadzana jest analiza diagnostyczna. Wynik możliwy jest do odbioru w punkcie pobrań i przez serwis internetowy.


Na czym polega profilaktyka raka jajnika?

Zgodnie z zaleceniami United States Preventive Services Task Force profilaktyczne badania diagnostyczne zalecane są kobietom o podwyższonym ryzyku zachorowania lub w sytuacji wystąpienia objawów. Głównym wskazaniem do profilaktycznych badań jest nosicielstwo mutacji genów BRCA1 i BRCA2. Wówczas mogą zostać zalecone również inne działania, które umożliwią obniżenie prawdopodobieństwa zachorowania:

 • Zastosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych może zmniejszyć ryzyko nawet o 40-50%. Korzyści z hormonoterapii są zależne od długości leczenia i mogą się utrzymywać do 15 lat od ukończenia.
 • Największą skuteczność ma natomiast profilaktyczne usunięcie jajników wraz z jajowodami.Taki zabieg obniża ryzyko rozwoju raka jajnika o 80% i nowotworu piersi o 50%. Jest to jednak polecane dopiero po urodzeniu co najmniej jednego dziecka.

Aktualizacja: 2018-10-30

Data publikacji: 2016-01-18

Nowotwory - kobiety


1089.00 na stronie
1549.00 
Technologia badania:
Sekwencjonowanie
Czas oczekiwania na wynik:
do 21 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

Masz pytania?

Zadzwoń, a chętnie na nie odpowiemy