Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Biopsja piersi

Biopsja piersi — czym jest?

4.6
Ocena klientów: 22 ocen

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest i w jakim celu jest stosowana biopsja piersi?
  • Biopsja piersi — rodzaje
  • Biopsja piersi — wskazania i przeciwwskazania.


Sprawdź też

Data publikacji: 2024-07-02

Data aktualizacji: 2024-07-02

Biopsja piersi — czym jest?

Biopsja jest jednym wielu z badań diagnostycznych piersi. To bezbolesne i bezpieczne badanie umożliwiające wczesne rozpoznanie raka piersi. Biopsja piersi jest zabiegiem małoinwazyjnym i nie wymaga hospitalizacji z wyjątkiem biopsji otwartej. Polega na pobraniu komórek lub tkanek z podejrzanego chorobowo obszaru. Najczęściej z guzka uwidocznionego w poprzednich wstępnych badaniach obrazowych. Pobrany materiał jest przekazywany do badania histopatologicznego w celu zbadania czy dana zmiana jest zmianą łagodną, czy złośliwą. Wynik biopsji pomaga również w określeniu stopnia złośliwości ewentualnego nowotworu.

Rodzaje wykonywanych biopsji

Biopsja cienkoigłowa — polega na nakłuciu cienką igłą (pod kontrolą USG lub rzadziej mammograii) piersi w celu pobrania materiału ze zmienionego fragmentu piersi do badania mikroskopowego.

Biopsja gruboigłowa — polega na wprowadzeniu do guza, grubszej igły wkłucie poprzedzone jest znieczuleniem tkanki. W wyniku biopsji uzyskuje się do badania fragment tkanki guza w postaci „wałeczka”. Biopsje gruboigłowe wykonywane są metodą klasyczną przy pomocy specjalnych igieł lub metodą biopsji próżniowej (mammotomicznej). Biopsja próżniowa pozwala za pomocą jednego wkłucia na pobranie zmiany o średnicy do 2 cm. Dzięki temu jest to metoda pozwalająca na małoinwazyjne usunięcie guzków łagodnych w procesie ich diagnostyki.

Biopsja próżniowa stereotaktyczna — wskazaniem do biopsji mammotomicznej pod kontrolą mammografii są mikrozwapnienia. Potwierdzeniem prawidłowo wykonanej procedury są radiogramy pobranych wycinków. Biopsję próżniową wykonuje się także pod kontrolą USG.

Biopsja mammotomiczna — jest biopsją małoinwazyjną, może być wykonywana ambulatoryjnie. Powoduje znacznie mniejsze zbliznowacenie tkanek w miejscu pobrania w porównaniu z otwartą biopsją chirurgiczną. Biopsja mammotomiczna jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym i pozwala pacjentce na podjęcie normalnej aktywności już po 24 godzinach od zabiegu. Dzięki unikalnemu systemowi próżniowemu i systemowi rotacyjnemu pozwala na wprowadzenie zmiany do wewnątrz igły biopsyjnej zamiast tzw. wstrzeliwania, jak to ma miejsce w biopsji gruboigłowej. W ten sposób unika się przesunięcia zmiany względem igły i w efekcie pobrania niewłaściwego materiału.

Biopsja chirurgiczna tzw. otwarta — przeznaczona jest dla podejrzanych radiologicznie zmian, których nie udało się zweryfikować metodami biopsji przezskórnych. Decyzje o wyborze rodzaju biopsji podejmuje lekarz, biorąc pod uwagę charakter zmiany, wielkość, umiejscowienie.

Biopsja piersi – jak przygotować się do badania?

Do wykonania biopsji piersi nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Ważne jest, aby zabrać ze sobą skierowanie na badanie, oraz poprzednie wyniki badań obrazowych takich jak np. USG, tomografia, mammografia, rezonans magnetyczny.

Biopsja piersi – jak wygląda przebieg badania?

  • Biopsja cienkoigłowa — polega na wkłuciu igły w miejsce, w którym zlokalizowana jest podejrzana zmiana. Za pomocą igły pobierana jest niewielka ilość tkanek, które następnie rozprowadzane są na szkiełku, utrwalane i przekazywane są do oceny histopatologicznej. Jest to procedura niemal całkowicie bezbolesna. Biopsja trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut. Ważne, aby poinformować lekarza o wszystkich problemach zdrowotnych, przyjmowanych lekach i suplementach przed wykonanym zabiegiem;
  • w przypadku biopsji gruboigłowej przed wprowadzeniem igły wykonuje się niewielkie nacięcie o średnicy zazwyczaj nieprzekraczającej 2 mm. Biopsję piersi najczęściej wykonuje się pod kontrolą USG lub mammografii. Dzięki czemu lekarz przez cały czas może kontrolować miejsce wkłucia, co zwiększa precyzyjność wykonywanego badania. Biopsja jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Pobrany materiał jest wysyłany do dalszej diagnostyki histopatologicznej;
  • biopsja chirurgiczna tzw. otwarta — polega na wycięciu tkanek podczas zabiegu chirurgicznego. Odbywa się to w warunkach szpitalnych. Pacjentowi zostaje podane znieczulenie miejscowe lub ogólne. Po zabiegu zakładane są szwy i opatrunek. Biopsja chirurgiczna pozwala określić charakter guza w sytuacjach, w których inne metody nie dały jednoznacznych wyników lub nie mogą zostać zastosowane.

Biopsja piersi – jakie są przeciwwskazania do wykonania?

Przeciwwskazaniem do wykonania biopsji jest:

  • Skaza krwotoczna;
  • stosowanie leków przeciwzakrzepowych (konieczne może okazać się ich odstawienie przed biopsją po uprzednim uzgodnieniu tego ze swoim lekarzem prowadzącym);
  • obecność zmian ropnych w okolicy piersi, dekoltu, pach.

Biopsja piersi – skutki uboczne lub ewentualne powikłania

  • Po wykonanej biopsji mogą pojawić się następujące dolegliwości:
  • Krwiaki;
  • siniaki;
  • krwawienie z miejsca nakłucia;
  • niewielki ból;
  • tkliwość piersi;
  • zaczerwienienie w miejscu wkłucia;
  • obrzęk piersi.

    Pamiętaj! podstawą profilaktyki jest samodzielne badanie piersi, które każda kobieta powinna wykonywać regularnie raz w miesiącu, w tym samym dniu cyklu, najlepiej kilka dni po zakończeniu miesiączki. Jeśli w czasie badania zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, zgłoś się jak najszybciej do lekarza. Przynajmniej raz w roku wykonuj USG piersi, a jeśli jesteś w wieku między 50 – 69 lat możesz wykonywać mammografię w programie profilaktycznym raz na 2 lata bezpłatnie.

Bibliografia:

1. Łuczyńska E., Kocurek A., Dyczek S., Skotnicki P., Stelmach A., Herman K. (2008). Zastosowanie biopsji mammotomicznej pod kontrolą USG do weryfikacji zmian w piersiach. Nowotwory Journal of Oncology. Vol. 5 Nr 1, s. 33–40.
2. Murawa Agnieszka D., Dyzmann-Sroka A., Kycler W., Lamch K., Kubiak A., Jędrzejczak A., Trojanowski M., Szczepański Ł. ABC Raka Piersi.
3. Chmielnik E., Łuczyńska E. (2011). BIOPSJA GRUBOIGŁOWA PIERSI – WYTYCZNE DIAGNOSTYCZNE. Biopsja piersi — rodzaje. POL.J. PATHOL. Vol. 4, Nr 4, s. 13 - 19.
4. Olszewski W. P. (2011). ZASADY DIAGNOSTYKI MORFOLOGICZNEJ U CHORYCH NA RAKA PIERSI. PRZEGLĄD PROCEDUR DIAGNOSTYCZNYCH. POL. J. PATHOL. Vol. 4, Nr 4, s. 10-12.

Autor merytoryczny: Karolina Pasterz, specjalista portalu Zdrowegeny.pl

To badanie będzie pomocne:

Rak piersi i jajnika - gen BRCA1

Cena w placówce

439.00 

Cena online:

412.00 
Technologia badania:Sekwencjonowanie

Czas oczekiwania na wynik:do 20 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce
Opinie klientów - Zdrowegeny.pl

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic