Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Przeciwciała monoklonalne - dowiedz się więcej na Zdrowegeny.pl

Przeciwciała monoklonalne i ich zastosowanie

5.0
Ocena klientów: 1 ocen

Data publikacji: 2021-09-29

Data aktualizacji: 2021-09-29

Co to są przeciwciała monoklonalne?

Przeciwciała to duże cząsteczki białek złożone z dwóch ciężkich i dwóch lekkich łańcuchów, między którymi znajdują się wiązania dwusiarczkowe tworzące literę Y. Przeciwciała dzieli się na pięć klas: IgA, IgD, IgE, IgG i IgM. Biorą udział w rozpoznawaniu antygenów, neutralizowaniu ich i wpływają na odpowiedź immunologiczną organizmu.  Przeciwciała monoklonalne (mAb, ang. monoclonal antibody) tworzą odpowiednio zmodyfikowane białka produkowane przez jeden klon limfocytów B i wiążą się z określonymi częściami antygenu nazywanymi epitop. Po raz pierwszy w 1975 roku otrzymał je Cesar Milsteina i Georges Koehler, a w 1986 roku zostały dopuszczone do użytku kliniczne. Produkcja mAb ma miejsce w laboratorium, w przeciwieństwie do innych przeciwciał, wytwarzanych w organizmie człowieka. Jest to kosztowny i długotrwały proces wymagający udziału wysoko wykwalifikowanego personelu.

Przeciwciała poliklonalne a monoklonalne

Nazwa przeciwciała monoklonalne pochodzi od tego, że otrzymywane są z jednego klonu limfocytów B. Natomiast przeciwciała poliklonalne (pAb) wykazują różne powinowactwo wobec tego samego antygenu i nie są stosowane w celach terapeutycznych.

Zastosowanie przeciwciał monoklonalnych:

  • Stosowane jako narzędzia badawcze np. w chromatografii powinowactwa.
  • Udział w neutralizacji toksyn.
  • Mogą pozytywnie wpływać na nadmierne odpowiedzi układu odpornościowego w chorobach autoimmunologicznych np. reumatoidalnym zapaleniu stawów, stwardnieniu rozsianym czy chorobie Leśniowskiego-Crohna.
  • Leczenie różnych rodzajów nowotworów - immunoterapia z wykorzystaniem mAb stanowi element leczenia przeciwnowotworowego. Przeciwciała monoklonalne stosowane są m.in. do lokalizowania antygenów nowotworowych, zabijania komórek rakowych, blokowania receptorów czynników wzrostu i wzmacniania antynowotworowej odpowiedzi immunologicznej organizmu.
  • Mogą być stosowane jako czynnik zapobiegający krzepnięciu krwi.
  • Terapia chorób układu sercowo-naczyniowego.
  • Leczenie astmy - obecnie w leczeniu astmy zostało zatwierdzonych pięć przeciwciał monoklonalnych: omalizumab, mepolizumab, reslizumab, benralizumab i dupilumab, które łagodzą zaostrzenia u chorych na astmę.
  • Przeciwciała monoklonalne denosumab i romosozumab mogą stanowić alternatywną metodę leczenia osteoporozy, która jest powszechnym schorzeń układu kostnego.
  • Przeciwciała monoklonalne (eptinezumab, fremanezumab, galkanezumab i erenumab) przeciwko genowi kalcytoniny (CGRP) i jego receptorowi mogą być skuteczne w zapobieganiu migrenie.
  • Profilaktyka i leczenie chorób zakaźnych np. cytomegalii wywołanej przez cytomegalowirusa (CMV) czy wirusowego zapalenia wątroby typu A i B.
Przeciwciała monoklonalne w zapobieganiu i leczeniu COVID-19 Pojawiły się również badania sugerujące skuteczność przeciwciał monoklonalnych w leczeniu COVID-19. Mogą być one stosowane zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Terapia może pomóc w obniżeniu ryzyka hospitalizacji osoby zakażonej, a w konsekwencji w odciążeniu systemu opieki zdrowotnej.

Wiele dokładnych mechanizmów działania przeciwciał monoklonalnych i ich znaczenie kliniczne nie zostało do końca poznane. Potrzeba więcej badań umożliwiających zwiększenie skuteczności ich działania w różnego rodzaju chorobach, w tym w nowotworach.

Bibliografia:

  1. Castelli M.S., McGonigle P., Hornby P.J., The pharmacology and therapeutic applications of monoclonal antibodies. Pharmacology Research & Perspectives 2019;7(6):e00535.
  2. Faienza M.F. i wsp., Monoclonal antibodies for treating osteoporosis. Expert Opinion on Biological Therapy 2018;18(2):149-157.
  3. Kroes J.A., Zielhuis S.W., van Roon E.N., Aten Brinke A., Prediction of response to biological treatment with monoclonal antibodies in severe asthma. Biochemical Pharmacology 2020;179,113978.
  4. Marovich M., Mascola J.R., Cohen M.S., Monoclonal Antibodies for Prevention and Treatment of COVID-19. JAMA 2020;324(2):131–132. 
  5. Raffaelli B., Neeb L., Reuter U., Monoclonal antibodies for the prevention of migraine. Expert Opinion on Biological Therapy 2019;19:12:1307-1317. 
  6. Zahavi D., Weiner L., Monoclonal Antibodies in Cancer Therapy. Antibodies 2020;9(3):34.

Aktualizacja: 2021-09-29

To badanie będzie pomocne:

Nowotwory hematologiczne (białaczki, chłoniaki) - panel rozszerzony, 22 geny, met. NGS

Cena online:

2899.00 
Technologia badania:Sekwencjonowanie Nowej Generacji

Czas oczekiwania na wynik:do 6 tygodni od otrzymania próbki przez laboratorium

Opinie klientów - Zdrowegeny.pl

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic