Rak piersi i jajnika – panel rozszerzony, 36 genów, met. NGS
To specjalistyczny test genetyczny, pozwalający na określenie ryzyka zachorowania na raka piersi i/lub jajnika.
Jest to badanie wysyłkowe - Klient pobiera próbkę do badania samodzielnie w domu, następnie zamawia kuriera po odbiór materiału, kontaktując się z nami mailowo.
Test wykonywany jest z próbki śliny, a badanych genów jest 36.
Dzięki zastosowanej metodzie NGS możliwe jest sprawdzenie nawet rzadko występujących mutacji.
Wiedza o swoim ryzyku jest podstawą do wdrożenia odpowiedniej profilaktyki.
Zdrowegeny.pl ma wyłączność na sprzedaż tych badań w Polsce.
W ramach pakietu badamy ryzyko:
raka piersi
raka jajnika
Typ badania
Badanie wysyłkowe
Ryzyko raka piersi i jajnika a predyspozycje genetyczne
- Szacuje się, że ok. 10-30% wszystkich zachorowań na nowotwory może być związanych z predyspozycjami genetycznymi. Wśród cech charakterystycznych dla takich nowotworów wymienia się młody wiek zachorowania, występowanie obustronne w przypadku narządów parzystych czy występowanie tego samego typu nowotworu u osób blisko ze sobą spokrewnionych.
- Z większym ryzykiem zachorowania na raka piersi i raka jajnika mogą wiązać się mutacje w wielu genach, np. w genach BRCA1 i BRCA2. U osoby z mutacją w genie BRCA1 całożyciowe ryzyko rozwoju raka piersi szacuje się na około 70%, a raka jajnika – na 40%. W przypadku genu BRCA2 dla raka piersi ryzyko to wynosi około 56%, a dla raka jajnika około 27%.
- Aby sprawdzić, czy występują u nas predyspozycje genetyczne, konieczne jest wykonanie badań odpowiednich genów. W ramach oferowanego przez nas testu sprawdzanych jest jednocześnie aż 36 genów – jest to możliwe dzięki zastosowanej metodzie, czyli Sekwencjonowaniu Nowej Generacji (NGS). W raporcie z badania uwzględnione są zmiany sklasyfikowane jako patogenne i potencjalnie patogenne.
- Do zrobienia testu wystarczy tylko jedna, niewielka próbka pobranej od Pacjenta śliny. Test wykonywany jest w wyspecjalizowanym laboratorium genetycznym w USA – Zdrowegeny.pl ma wyłączność na przeprowadzanie tych testów w Polsce.