22 123 95 55
PL
Znajdź badanie

Laktoferyna w kale

4.60
Ocena użytkowników: 9 ocen

Pomiar poziomu laktoferyny w kale w celu oceny stanu zapalnego jelit

Laktoferyna jest białkiem uznawanym za wskaźnik nieswoistych zapaleń jelit

Wykonanie testu zalecane jest w celu odróżnienia nieswoistych chorób zapalnych jelit od zespołu jelita drażliwego

Badamy ryzyko:

  • nieswoistych chorób zapalnych jelit

W ramach tego pakietu badamy:

  • Poziom laktoferyny w kale - podwyższone stężenie tego białka oznacza stan zapalny w jelicie

NIESWOISTE CHOROBY ZAPALNE JELIT

  • Najczęściej występujące choroby z tej grupy to wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna.
  • Dotychczas nie ustalono konkretnej przyczyny występowania tych chorób – specjaliści wskazują, że rolę w patogenezie odgrywają czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne.

Co to jest laktoferyna i jakie znaczenie ma pomiar jej stężenia?

  • Laktoferyna to białko wytwarzane przede wszystkim przez neutrofile – białko to ma właściwości bakteriobójcze, bakteriostatyczne, przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Bierze udział w mechanizmach odporności nieswoistej.
  • Laktoferyna jest białkiem bardzo stabilnym i odpornym na trawiące działanie enzymów proteolitycznych, dzięki czemu przechodzi przez przewód pokarmowy w niestrawionej postaci.
  • Jej stężenie w kale stanowi marker stanu zapalnego w jelicie – podwyższony poziom jest wskaźnikiem nieswoistego zapalenia jelita. Najczęściej wykrywane nieswoiste choroby zapalne jelit to wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna.
  • Pomiar stężenia w kale jest bardzo przydatny w różnicowaniu pacjentów z nieswoistą chorobą zapalną jelit oraz pacjentów z zespołem jelita drażliwego – objawy tych schorzeń mogą być bardzo podobne, dlatego ich prawidłowa diagnostyka jest tak trudna. W przypadku osób cierpiących na zespół jelita drażliwego poziom laktoferyny w kale jest porównywalny do jej stężenia u osób zdrowych.
  • Stężenie laktoferyny w kale jest skorelowane z aktywnością nieswoistych chorób zapalnych jelit – badanie może być więc zlecane w celu oceny skuteczności wdrożonego leczenia.

Laktoferyna w kale


292.00 na stronie
309.00 w placówce
Technologia badania:
Test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
do 37 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce