Laktoferyna w kale
Pakiet badań

Laktoferyna w kale

 • Laktoferyna jest białkiem uznawanym za wskaźnik nieswoistych zapaleń jelit
 • Wykonanie testu zalecane jest w celu odróżnienia nieswoistych chorób zapalnych jelit od zespołu jelita drażliwego
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

Badamy ryzyko:

nieswoistych chorób zapalnych jelit

Cena badania:

180 zł
249 zł
Technologia badania:
Test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
do 37 dni roboczych

NIESWOISTE ZAPALENIE JELIT

 • Najczęściej występujące choroby z tej grupy to wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna.
 • Dotychczas nie ustalono konkretnej przyczyny występowania tych chorób – specjaliści wskazują, że rolę w patogenezie odgrywają czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne.

W ramach tego pakietu badamy:

Poziom laktoferyny w kale

Podwyższone stężenie tego białka oznacza stan zapalny w jelicie

Kiedy wskazane jest wykonanie testu?

OBECNOŚĆ OBJAWÓW WIĄZANYCH Z ALERGIĄ POKARMOWĄ

WYSTĘPOWANIE OBJAWÓW WIĄZANYCH Z CHOROBAMI JELIT

Test warto wykonać w przypadku podejrzenia występowania nieswoistych chorób zapalnych jelit czy zespołu jelita drażliwego - czyli wtedy, gdy występują u nas takie objawy jak bóle brzucha, biegunki, zaparcia, utrata masy ciała.

TRUDNOŚCI W POSTAWIENIU DIAGNOZY

RÓŻNICOWANIE NIESWOISTYCH ZAPALEŃ JELIT I ZESPOŁU JELITA DRAŻLIWEGO

Badanie jest pomocne w odróżnieniu nieswoistych chorób zapalnych jelit od zespołu jelita drażliwego – objawy w przebiegu tych schorzeń mogą być bardzo podobne.

TRUDNOŚCI W POSTAWIENIU DIAGNOZY

MONITOROWANIE EFEKTÓW WDROŻONYCH TERAPII PO POSTAWIENIU DIAGNOZY

Pomiar stężenia laktoferyny już po zdiagnozowaniu nieswoistego zapalenia jelit umożliwi monitorowanie skuteczności wdrożonego leczenia.

Co zyskasz przeprowadzając badanie?

Wyniki testu

Dzięki przeprowadzeniu badania możliwe jest odróżnienie nieswoistego zapalenia jelit od zespołu jelita drażliwego – co przyczyni się do ostatecznego zdiagnozowania problemu.

Stan zdrowia

Podwyższone stężenie laktoferyny w kale świadczy o występowaniu stanu zapalnego jelita i jest wskazaniem do przeprowadzenia dalszych badań (kolonoskopia). Dzięki wykonaniu testu po zdiagnozowaniu nieswoistego zapalenia jelita, możliwa jest ocena efektów podjętego leczenia.

Co to jest laktoferyna i jakie znaczenie ma pomiar jej stężenia?

 • Laktoferyna to białko wytwarzane przede wszystkim przez neutrofile – białko to ma właściwości bakteriobójcze, bakteriostatyczne, przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Bierze udział w mechanizmach odporności nieswoistej.
 • Laktoferyna jest białkiem bardzo stabilnym i odpornym na trawiące działanie enzymów proteolitycznych, dzięki czemu przechodzi przez przewód pokarmowy w niestrawionej postaci.
 • Jej stężenie w kale stanowi marker stanu zapalnego w jelicie – podwyższony poziom jest wskaźnikiem nieswoistego zapalenia jelita. Najczęściej wykrywane nieswoiste choroby zapalne jelit to wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna.
 • Pomiar stężenia w kale jest bardzo przydatny w różnicowaniu pacjentów z nieswoistą chorobą zapalną jelit oraz pacjentów z zespołem jelita drażliwego – objawy tych schorzeń mogą być bardzo podobne, dlatego ich prawidłowa diagnostyka jest tak trudna. W przypadku osób cierpiących na zespół jelita drażliwego poziom laktoferyny w kale jest porównywalny do jej stężenia u osób zdrowych.
 • Stężenie laktoferyny w kale jest skorelowane z aktywnością nieswoistych chorób zapalnych jelit – badanie może być więc zlecane w celu oceny skuteczności wdrożonego leczenia.

Jak wykonać badanie umożliwiające oznaczenie poziomu laktoferyny?

 • W celu zrobienia testu pod kątem poziomu laktoferyny w kale, należy zamówić go przez internet. Niezwłocznie po dokonaniu zamówienia, klient otrzymuje numer swojego badania (w wiadomościach SMS oraz e-mail).
 • Następnie, należy zakupić w aptece jałowy pojemnik na kał i pobrać niezbędną do analizy próbkę – z odpowiednio przygotowaną próbką oraz numerem swojego testu należy zgłosić się do wybranego punktu pobrań.
 • Na terenie Polski dostępnych jest ok. 400 takich punktów – wystarczy udać się do dowolnego z nich w godzinach otwarcia. Wynik badania można pobrać przez internet lub odebrać w punkcie pobrań.

Punkty pobrań

Pakiet DNA

Pakiet badań

Laktoferyna w kale

Cena badania:

180 zł
249 zł