Laktoferyna w kale
Pomiar poziomu laktoferyny w kale w celu oceny stanu zapalnego jelit
Laktoferyna jest białkiem uznawanym za wskaźnik nieswoistych zapaleń jelit
Wykonanie testu zalecane jest w celu odróżnienia nieswoistych chorób zapalnych jelit od zespołu jelita drażliwego
Badamy ryzyko:
- nieswoistych chorób zapalnych jelit
W ramach tego pakietu badamy:
- Poziom laktoferyny w kale - podwyższone stężenie tego białka oznacza stan zapalny w jelicie
NIESWOISTE CHOROBY ZAPALNE JELIT
- Najczęściej występujące choroby z tej grupy to wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna.
- Dotychczas nie ustalono konkretnej przyczyny występowania tych chorób – specjaliści wskazują, że rolę w patogenezie odgrywają czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne.
Co to jest laktoferyna i jakie znaczenie ma pomiar jej stężenia?
- Laktoferyna to białko wytwarzane przede wszystkim przez neutrofile – białko to ma właściwości bakteriobójcze, bakteriostatyczne, przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Bierze udział w mechanizmach odporności nieswoistej.
- Laktoferyna jest białkiem bardzo stabilnym i odpornym na trawiące działanie enzymów proteolitycznych, dzięki czemu przechodzi przez przewód pokarmowy w niestrawionej postaci.
- Jej stężenie w kale stanowi marker stanu zapalnego w jelicie – podwyższony poziom jest wskaźnikiem nieswoistego zapalenia jelita. Najczęściej wykrywane nieswoiste choroby zapalne jelit to wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna.
- Pomiar stężenia w kale jest bardzo przydatny w różnicowaniu pacjentów z nieswoistą chorobą zapalną jelit oraz pacjentów z zespołem jelita drażliwego – objawy tych schorzeń mogą być bardzo podobne, dlatego ich prawidłowa diagnostyka jest tak trudna. W przypadku osób cierpiących na zespół jelita drażliwego poziom laktoferyny w kale jest porównywalny do jej stężenia u osób zdrowych.
- Stężenie laktoferyny w kale jest skorelowane z aktywnością nieswoistych chorób zapalnych jelit – badanie może być więc zlecane w celu oceny skuteczności wdrożonego leczenia.
Laktoferyna w kale
292.00 złna stronie
309.00 złw placówce
309.00 złw placówce
Technologia badania:
Test ELISA
Test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
do 37 dni roboczych
do 37 dni roboczych
Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce