Wirus HPV - 14 typów wysokiego ryzyka
Badanie krwi

Wirus HPV - 14 typów wysokiego ryzyka

 • Badanie stosowane jest w diagnostyce infekcji wirusem HPV wysokiego ryzyka
 • Test wykrywa obecność 14 typów tego wirusa
 • Laboratorium odpowiedzialne: Diagnostyka sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy ryzyko:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

infekcji wirusem HPV

Cena badania:

166 zł
189 zł
Technologia badania:
PCR
Czas oczekiwania na wynik:
do 11 dni roboczych

Zobacz jak wykonać badanie

WIRUS HPV

 • Dotychczas zidentyfikowano ponad 100 różnych typów wirusa HPV - ponad 40 z nich atakuje narządy rodne
 • Zakażenie wirusem HPV może doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy

W ramach tego pakietu badamy:

Obecność DNA wirusa HPV

Test wykrywa obecność DNA czternastu typów HPV wysokiego ryzyka: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68

Jakie są wskazania do wykonania badania?

NIEJEDNOZNACZNY WYNIK BADANIA CYTOLOGICZNEGO

NIEJEDNOZNACZNY WYNIK BADANIA CYTOLOGICZNEGO

Badanie zalecane jest w szczególności w przypadku niejednoznacznego wyniku cytologii w celu jego weryfikacji

AKTYWNOŚĆ SEKSUALNA

AKTYWNOŚĆ SEKSUALNA

Infekcje HPV są jednymi z najczęstszych zakażeń przenoszonych drogą płciową

WYSTĘPOWANIE NIEPOKOJĄCYCH OBJAWÓW

WYSTĘPOWANIE NIEPOKOJĄCYCH OBJAWÓW

Badanie warto wykonać również w przypadku występowania takich objawów jak nietypowe zmiany (kłykciny kończyste, brodawki) na narządach płciowych / w okolicy odbytu czy nawracające zapalenia dróg rodnych u kobiet / cewki moczowej u mężczyzn

NOWOTWOROWA PROFILAKTYKA SPERSONALIZOWANA

NOWOTWOROWA PROFILAKTYKA SPERSONALIZOWANA

Wirusem HPV może zarazić się każdy – ze względu na możliwe zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór w przypadku infekcji, warto uwzględnić to badanie w ramach własnej profilaktyki nowotworowej

Wirus HPV a rak szyjki macicy

 • Infekcje wirusem HPV to jedne z najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową - w większości są one niegroźne i ustępują samoistnie, jednak zakażenie przewlekłe może skutkować rozwojem raka szyjki macicy.
 • Typów wirusa HPV zidentyfikowano dotychczas ponad 100, a ok. 40 z nich atakuje narządy rodne. Te wirusy są z kolei dzielone na typy wysokiego i niskiego ryzyka. Wirusy HPV wysokiego ryzyka wiążą się z inwazyjnym rakiem szyjki macicy, wirusy HPV niskiego ryzyka wywołują natomiast zmiany łagodne.
 • Szacuje się, że za rozwój ok. 70% inwazyjnych raków szyjki macicy odpowiedzialne są wirusy HPV 16 i HPV 18 - ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy w przypadku zakażenia tymi wirusami jest wyższe w porównaniu do ryzyka zachorowania w przypadku infekcji innym typem wirusa HPV wysokiego ryzyka.
 • W ramach oferowanego przez nas badania sprawdzana jest obecność 14 typów wirusa HPV wysokiego ryzyka. Genotypy wirusa HPV 16 i 18 są rozróżniane, a obecność wirusa z grupy HPV 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68 oznaczana jest jako “inne HR” na wyniku.

Jakie korzyści przyniesie Ci wykonanie testu?

Stan zdrowia

Dzięki badaniu pacjent uzyskuje informację, czy jest zakażony wirusem HPV wysokiego ryzyka – test ten może przyczynić się do postawienia odpowiedniej diagnozy i wdrożenia leczenia lub podjęcia odpowiedniej profilaktyki, dzięki której ryzyko rozwoju nowotworu zostanie zminimalizowane.

Jak zrobisz badanie w kierunku HPV?

 • Aby wykonać test pod kątem HPV, należy zamówić wybrane badanie przez stronę internetową. Natychmiast po dokonaniu zamówienia, klient otrzymuje wiadomości SMS i e-mail zawierające unikalny numer testu.
 • Z numerem tym należy się następnie zgłosić do dowolnego punktu pobrań (z kilkudziesięciu dostępnych w całej Polsce) – po podaniu numeru pracownikowi punktu, od pacjenta zostanie pobrany materiał (wymaz z kanału szyjki macicy / z cewki moczowej).
 • Gotowy wynik badania należy odebrać w punkcie pobrań lub przez stronę internetową laboratorium.

Punkty pobrań

Jak przygotować się do pobrania materiału?

 • Na 24 godziny przed pobraniem materiału należy zrezygnować ze współżycia płciowego i ograniczyć zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne okolicy narządów płciowych.
 • Wymazu nie należy pobierać podczas krwawienia miesiączkowego. Przez 48 godzin przed pobraniem wymazu nie stosować żadnych leków dopochwowych / maści zewnętrznych.
 • Po leczeniu środkami przeciwdrobnoustrojowymi zachować 7 dni przerwy. Po badaniu ginekologicznym zachować 1 dzień przerwy.
 • Mężczyźni powinni zachować 24 godzinną przerwę w wytryskach nasienia, naciągnąć napletek na żołędź, która powinna zostać bez mycia przez co najmniej 12 godzin.
 • W przypadku wymazu z cewki moczowej, materiał należy pobrać rano przed oddaniem moczu lub co najmniej 3 godziny po ostatnim oddaniu moczu.
Pakiet DNA

Pakiet badań

Wirus HPV - 14 typów wysokiego ryzyka

Cena badania:

166 zł
189 zł