Kalprotektyna w kale
Jest to badanie kalprotektyny, czyli markera stanów zapalnych jelit
Wynik badania przydatny jest w różnicowaniu nieswoistych chorób zapalnych jelit i zespołu jelita drażliwego
Wykonanie testu zalecane jest od 4. roku życia
Badanie wykonywane jest z próbki kału
Badamy ryzyko:
nieswoistych chorób zapalnych jelit
Typ badania
Dostarczenie materiału do placówki
Sprawdź listę placówekBadamy stężenie kalprotektyny w kale
- Podwyższony poziom kalprotektyny w kale świadczy o toczącym się procesie zapalnym w jelicie
Badamy ryzyko:
- NIESWOISTYCH CHORÓB ZAPALNYCH JELIT - Dokładna przyczyna nieswoistych zapaleń jelita nie została dotychczas poznana – przyjmuje się, że w ich rozwoju odgrywają rolę czynniki immunologiczne, środowiskowe oraz genetyczne. Najczęstsze schorzenia należące do tej grupy to choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Kalprotektyna, czyli marker chorób zapalnych jelit
- Kalprotektyna to wiążące cynk i wapń białko należące do podrodziny S100, wydzielane przede wszystkim przez leukocyty jako odpowiedź na bodziec stymulujący. Białko to uznawane jest za marker stanów zapalnych jelit.
- Nieswoiste choroby zapalne jelit – choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego – cechują się ponad dziesięciokrotnym zwiększeniem migracji leukocytów do jelita zmienionego zapalnie. Leukocyty przenikają do światła jelita uwalniając duże ilości kalprotektyny, co skutkuje wzrostem jej stężenia (w kale w największym stopniu).
- Wykonanie testu pozwoli na różnicowanie pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelita oraz pacjentów chorych na zespół jelita drażliwego – w przebiegu tych schorzeń występują bardzo podobne objawy, dlatego prawidłowe zdiagnozowanie problemu jest procesem trudnym.
- Prawidłowe stężenie kalprotektyny pozwala wykluczyć nieswoiste choroby zapalne jelit – w takim przypadku nie ma potrzeby wykonywania badania kolonoskopowego. Jeżeli poziom kalprotektyny jest podwyższony, kolonoskopia jest zalecana w celu postawienia ostatecznej diagnozy.
- Badanie kalprotektyny jest również przydatne dla osób z już zdiagnozowanym nieswoistym zapaleniem jelita jako sposób na monitorowanie postępów leczenia – poziom kalprotektyny w kale jest bowiem skorelowany z aktywnością zmian zapalnych.
- Należy jednak podkreślić, że poziom kalprotektyny, poza nieswoistymi zapaleniami jelit, może również zwiększać się w chorobach nowotworowych jelita grubego, w przebiegu celiakii czy w trakcie leczenia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.
Podaj adres
Użyj mojej lokalizacji
Punkt realizuje badanie
(opcjonalnie)
Kalprotektyna w kale
Wczytywanie...