Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Choroby i Schorzenia

Poradnik dla zdrowia


Poradnik

LIP 14, 2023

Zespół Angelmana — objawy, dziedziczenie, diagnoza i terapia

Zespół Angelmana (AS), to rzadka choroba neurogenetyczna, której istotą są poważne zaburzenia rozwojowe. Oprócz niepełnosprawności intelektualnej i zaburzeń ruchowych, dla choroby charakterystyczne są specyficzne cechy wyglądu i zachowania, które przyczyniły się do nazywania schorzenia "chorobą szczęśliwej kukiełki". Zespół Angelmana to nieuleczalna choroba, jednak wczesne rozpoznanie pozwala na podjęcie wczesnej terapii i stymulacji, dzięki której osoba z AS ma szansę na najlepszy możliwy dla niej rozwój.
Czytaj dalej
Poradnik

LIP 12, 2023

Estrogen u mężczyzn i u kobiet - co to i za co odpowiada ten hormon?

Estrogen kojarzy nam się przede wszystkim jako żeński hormon płciowy. W rzeczywistości estrogen reguluje szereg ważnych funkcji zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, a równowaga hormonalna jest niezbędna by cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Estrogeny regulują stany psychiczne, procesy poznawcze, koordynację ruchową, poprawiają odporność organizmu. Coraz częściej mówi się także o tym, że estrogeny zapobiegają chorobie Alzheimera czy chorobie wieńcowej, jednak nadmiar estrogenu w organizmie jest związany z rozwojem nowotworów, problemami z płodnością i zaburzeniami hormonalnymi. Sprawdź, na co jeszcze wpływają estrogeny. 
Czytaj dalej
Poradnik

LIP 7, 2023

Owsica — objawy, zapobieganie i leczenie — problem wciąż aktualny?

Owsica to pasożytnicza choroba wywoływana przez małe, cienkie i białe robaki z grupy nicieni (owsiki). Najbardziej charakterystycznym objawem owsicy jest uporczywy świąd w okolicach odbytu, który nasila się w porze nocnej, kiedy to aktywność owsików jest największa. U dzieci może się objawiać nietypowo - nocnym wybudzaniem, rozdrażnieniem i ogólną drażliwością emocjonalną. Owsiki nie zawsze będą widoczne gołym okiem w okolicach odbytu czy w kale, dlatego najlepiej wykonać test, który pozwoli na wykrycie zakażenia i wdrożenie leczenia. 
Czytaj dalej
Nowotwory

LIP 4, 2023

Ketamina — narkotyk czy nowy lek na depresję?

Ketamina, podobnie jak GHB, kojarzy się z narkotykiem o działaniu halucynogennym i substancją wykorzystywaną do przestępstw seksualnych. Jej profil działania zwrócił jednak uwagę naukowców jako potencjalnie korzystny w leczeniu depresji, myśli samobójczych czy zaburzeń lękowych. Badania potwierdzają znaczną redukcję objawów depresji oraz szybki efekt redukcji ryzyka samobójczego. Niezbędne są jednak badania nad przedłużeniem tych świetnych efektów, ułatwienie dróg podania i maksymalnego zredukowania ryzyka działań niepożądanych i rozwoju uzależnienia. 
Czytaj dalej
Poradnik

CZE 30, 2023

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA)— objawy, rokowania, SLA a stwardnienie rozsiane

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) to bardzo poważna choroba neurodegeneracyjna, w której uszkodzeniu ulega centralny i obwodowy układ nerwowy. Choć SLA często bywa mylone ze stwardnieniem rozsianym (SM), w rzeczywistości charakteryzuje się ciągłym, postępującym przebiegiem, większym nasileniem objawów i zdecydowanie gorszymi rokowaniami. SM ma też inną etiopatologię niż SLA. Sprawdź, czym jest stwardnienie zanikowe boczne, jakie są objawy w przebiegu SLA w różnych stadiach choroby, poznaj rokowania i metody leczenia SLA
Czytaj dalej
Nowotwory

CZE 26, 2023

Rybocyklib — przełom w leczeniu raka piersi?

Nawet 75% wszystkich przypadków raka piersi to nowotwory hormonozależne, z czego ponad 10% tych pacjentek to pacjentki z rozsianą chorobą, a u ponad połowy kobiet leczonych z powodu wczesnego raka piersi dochodzi do rozsiania choroby. Rybocyklib, to nowy preparat wykorzystywany w skojarzeniu z terapią hormonalną w raku piersi, którego świetne efekty potwierdzają dotychczasowe badania. Terapia skojarzona z rybocyklibem nie tylko zmniejsza ryzyko nawrotu u kobiet z chorobą we wczesnych stadiach, ale pozwala na wydłużenie przeżycia i proprawę jakości życia.  Sprawdź, co to jest rybocyklib oraz jaka jest jego rola i skuteczność w terapii raka piersi.

Czytaj dalej
Poradnik

CZE 23, 2023

Problemy z pamięcią — jakie mogą być przyczyny?

Łagodne zapominanie, często mające źródło w zwyczajnym roztargnieniu czy stresie zdarza się każdemu z nas. Czasem jednak problemy z pamięcią stają się jednym z pierwszych sygnałów alarmowych toczącej się w organizmie choroby. Sprawdź, czym jest pamięć, w jakich chorobach występują zaburzenia pamięci, jaki test wykonać i poznaj metody leczenia problemów z pamięcią
Czytaj dalej
Poradnik

CZE 21, 2023

Zespół Gilberta - czym jest, jakie daje objawy i czy trzeba go leczyć?

Zespół Gilberta  to choroba metaboliczna uwarunkowana genetycznie, w której dochodzi do nadmiernego gromadzenia się bilirubiny, czyli żółego barwnika, we krwi osoby chorej. Zespół Gilberta najczęściej jest wykrywany przypadkowo, podczas rutynowych badań krwi, które ujawniają podwyższony poziom bilirubiny we krwi lub podwyższony urobilinogen w moczu. Schorzenie może dawać o sobie znać występującym zażółceniem skóry i gałek ocznych, biegunki czy nudności.  

Czytaj dalej
Nowotwory

CZE 19, 2023

PSA (specyficzny antygen sterczowy) - co to, norma, o czym świadczy ten podwyższony marker nowotworowy?

Rak prostaty to drugi względem częstości zachorowań, po raku płuc nowotwór u mężczyzn. Przez wiele lat rozwija się nie dając żadnych objawów, a kiedy objawy te występują, przypominają łagodny przerost gruczołu krokowego. Regularne wykonywanie badań jest kluczowe dla zmniejszenia śmiertelności z powodu raka prostaty, a oznaczenie markera PSA całkowitego uznaje się za jedno z najważniejszych badań przesiewowych. Sprawdź, czym jest PSA całkowite, kiedy PSA całkowity jest podwyższony, jakie schorzenia powodują podwyższenie PSA całkowitego u kobiet oraz kiedy i jak wykonać badanie
Czytaj dalej
Poradnik

CZE 15, 2023

Objaw Raynauda — co to jest? Przyczny i leczenie zespołu Raynauda

Objaw Raynauda to schorzenie polegające na napadowym skurczu naczyń krwionośnych, najczęściej w obrębie palców rąk, przez co pod wpływem zimna lub sytuacji stresowej dochodzi do zblednięcia, następnie zasinienia aż po zaczerwienienie skóry. Schorzeniu towarzyszą nieprzyjemne odczucia wynikające z tymczasowego niedotlenienia, takie jak mrowienie, drętwienie czy pieczenie. Objaw Raynauda może być jednym z pierwszych objawów wielu poważnych chorób, dlatego nie powinno się go lekceważyć. Sprawdź, w jakich chorobach występuje objaw Raynauda, jakich czynników należy unikać i poznaj metody leczenia objawu Raynauda
Czytaj dalej
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najlepsze promocje jako pierwszy

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic