Żywienie
Alergia pokarmowa - testy diagnostyczne
Przeciwciała IgG w organizmie. Jakie informacje dają Pacjentowi?
Przeciwciała IgG to rodzaj immunoglobulin wytwarzanych przez komórki układu odpornościowego. Ich głównym zadaniem jest ochrona naszego organizmu przed szkodliwymi patogenami. Oznaczenie poziomu przeciwciał IgG służy określeniu reakcji układu immunologicznego na patogeny, wykryciu stanów chorobowych (m.in. autoimmunologicznych) oraz w testach na nietolerancje pokarmowe.
Laktoza - wszystko co musisz wiedzieć
Prawie wszystkie samice ssaków wytwarzają ten cukier mleczny w gruczołach mlecznych. W mleku kobiet karmiących jest jej od 5,5% do 7,5%, w mleku krowim ok. 4,5%, podobnie w mleku kozim i owczym. Laktoza jest wartościowym składnikiem odżywczym dla noworodków i niemowląt. Stanowi łatwo dostępne źródło energii, reguluje gospodarkę hormonalną organizmu.
Dlaczego mam ciągle wzdęty brzuch?
Przewód pokarmowy stale wypełniony jest pewną ilością gazów, co jest całkowicie naturalne. W przypadku jednak 20-45% osób mogą wystąpić przejściowe lub przewlekające się problemy związane ze zbyt dużą ilością gazów w jelitach. Ciągle wzdęty brzuch jest dolegliwością, która może znacznie uprzykrzyć codzienność. Z tego artykułu dowiesz się, jakie mogą być przyczyny wzdęć i jak je zminimalizować.
Jak uszczelnić przeciekające jelita?
Kwestia przeciekającego jelita jest coraz częściej opisywana w literaturze naukowej. Dowiedz się, co jest przyczyną takiego stanu i jak uszczelnić przeciekające jelita.
Test na nietolerancję laktozy - czy warto go wykonać?
Testy na Nietolerancje Pokarmowe - Czy są dla każdego Pacjenta?
Testy na nietolerancje pokarmowe diagnozują przyczyny dolegliwości związanych z nadwrażliwością na pokarmy. Do najpopularniejszych badań w Polsce należą IMMUNOdiagDIETA i FoodDetective. Pacjent powinien zidentyfikować występujące u siebie objawy i na tej podstawie wybrać właściwy rodzaj testu (całościowe IgG lub podklasa IgG4).
Nadmierne gazy - kiedy ich produkcja jest patologią?
Od 20 do 45% populacji miewa przewlekłe lub okresowe problemy związane z nadmierną ilością gazów w przewodzie pokarmowym. Są one przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości takich jak odbijanie, uczucie przelewania, wzdęcia, powiększenie obwodu brzucha czy też wydalanie śmierdzących gazów. Nadmierne gazy mogą być konsekwencją niezbilansowanej diety, ale też objawem toczących się procesów chorobowych.