22 123 95 55
PL
Znajdź badanie

Glukoza

5.00
Ocena użytkowników: 5 ocen

To podstawowe badanie krwi, polegające na pomiarze stężenia glukozy. 

Badanie jest pomocne w ocenie metabolizmu węglowodanów - jest to podstawowy test wykonywany w diagnostyce i monitorowaniu leczenia cukrzycy.

Badanie wykonywane jest z pobranej od Pacjenta próbki krwi żylnej.

Na pobranie krwi należy zgłosić się na czczo, w godzinach 7.00 - 10.00. Zaleca się, aby ostatni posiłek spożyć nie później niż o godzinie 18:00 dnia poprzedniego.

W ramach pakietu badamy:

  • poziom glukozy we krwi

Badanie glukozy we krwi - podstawowy test, przydatny w ocenie metabolizmu węglowodanów

  • Glukoza jest cukrem prostym, stanowiącym podstawowe źródło energii dla komórek naszego organizmu. Oznaczenie jej stężenia we krwi to jedno z najczęściej zlecanych badań laboratoryjnych - dzięki niemu możliwa jest ocena metabolizmu węglowodanów. 
  • Badanie glukozy we krwi to podstawowy test w rozpoznawaniu i monitorowaniu leczenia cukrzycy - test pozwala na wykrycie nieprawidłowych stężeń glukozy we krwi już na bardzo wczesnych etapach cukrzycy. Wczesne wykrycie takich zburzeń umożliwia szybkie wdrożenie odpowiedniej profilaktyki, co skutecznie zapobiega postępowi choroby i jej niebezpiecznym powikłaniom. 
  • Poza cukrzycą, podwyższony poziom glukozy we krwi może być spowodowany np. ciążą, chorobami trzustki, stosowaniem niektórych leków, niektórymi chorobami nowotworowymi czy zaburzeniami funkcjonowania tarczycy.
  • Obniżone stężenie glukozy we krwi (hipoglikemia) może natomiast występować w przypadku nieprawidłowego leczenia już zdiagnozowanej cukrzycy, w przebiegu chorób nerek, wątroby, tarczycy, po spożyciu alkoholu czy po intensywnym wysiłku fizycznym na krótko przed pobraniem krwi do badania. 

Glukoza


13.00 na stronie
Technologia badania:
Metoda ilościowa
Czas oczekiwania na wynik:
1-2 dni robocze

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce