Cukrzyca typu MODY 3 - badanie wybranych fragmentów genu HNF1A
Profilaktyczne badania genetyczne

Cukrzyca typu MODY 3 - badanie wybranych fragmentów genu HNF1A

 • Badanie wykonywane jest od poniedziałku do środy
 • Test wykonuje się je w diagnostyce cukrzycy typu MODY 3 i polega na analizie wybranych fragmentów genu HNF1A
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy ryzyko:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

cukrzycy typu MODY 3

Cena badania:

900 zł
1 049 zł
Technologia badania:
Badanie molekularne
Czas oczekiwania na wynik:
do 38 dni roboczych

Zobacz jak wykonać badanie

CUKRZYCA TYPU MODY 3

 • Cukrzyca typu MODY to cukrzyca uwarunkowana genetycznie, rzadko występująca. Jedną z jej postaci jest cukrzyca typu MODY 3.
 • Jest ona powodowana mutacją w genie HNF1-α, u większości ludzi rozwija się do 25. roku życia.

W ramach tego pakietu badamy:

Gen HNF1-α

Gen ten odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie komórek beta trzustki, a jego mutacje skutkują cukrzycą typu MODY 3

Co jest wskazaniem do wykonania testu?

PODEJRZENIE CUKRZYCY TYPU MODY 3

PODEJRZENIE CUKRZYCY TYPU MODY 3

Test jest świetnym rozwiązaniem, jeżeli cukrzyca typu MODY jest podejrzewana / w przypadku występowania wątpliwości diagnostycznych.

WYSTĘPOWANIE CUKRZYCY TYPU MODY 3 WŚRÓD BLISKICH KREWNYCH

WYSTĘPOWANIE CUKRZYCY TYPU MODY 3 WŚRÓD BLISKICH KREWNYCH

Ryzyko odziedziczenia wadliwego genu przez dziecko wynosi 50%, warto więc przeprowadzić diagnostykę w tym kierunku, jeśli cukrzycę typu MODY 3 potwierdzono u bliskiego członka rodziny.

Cukrzyca MODY typu 3 – co to jest i jak ją zdiagnozować?

 • Cukrzyca typu MODY (ang. Maturity Onset Diabetes of the Young) to choroba monogenowa, czyli spowodowana mutacją jednego, konkretnego genu. Rozpoznaje się ją najczęściej u młodych osób – w drugiej i trzeciej dekadzie życia.
 • Cukrzyca typu MODY należy do schorzeń rzadkich i stanowi ok. 2% wszystkich przypadków cukrzycy. Jej najczęstszą postacią jest cukrzyca typu MODY 3, która związana jest z mutacją genu jądrowego czynnika wątrobowego - HNF1-α. Gen ten odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie komórek beta trzustki.
 • Cukrzyca typu MODY 3 ma łagodny przebieg, a w jej leczeniu stosuje się odpowiednią dietę oraz leki - pochodne sulfonylomocznika (ten typ cukrzycy cechuje się bardzo dużą wrażliwością na nie). W niektórych przypadkach konieczna jest insulinoterapia. Aby zdiagnozować cukrzycę typu MODY 3, konieczne jest przeprowadzenie badania genetycznego.

Co zyskujesz wykonując test?

Stan zdrowia

Wynik badania przyczyni się do odpowiedniego zdiagnozowania problemu, przez co możliwa będzie optymalizacja leczenia (cukrzyca typu MODY 3 cechuje się bardzo dużą wrażliwością na leki – pochodne sulfonylomocznika). Świadomość choroby ma również duże znaczenie dla bliskich krewnych chorego, który także powinni przeprowadzić diagnostykę w tym kierunku.

Jak zrealizować badanie w kierunku cukrzycy typu MODY 3?

 • Aby wykonać test, zamów badanie przez internet. Gdy tylko dokonasz płatności, otrzymasz wiadomość SMS i e-mail z kodem Twojego badania.
 • Otrzymany kod okaż w wybranym punkcie pobrań, a zostanie od Ciebie pobrana próbka krwi żylnej. Do punktu zgłoś się od poniedziałku do środy, w godzinach otwarcia (bez żadnych dodatkowych zapisów). Do poboru krwi nie musisz być na czczo.
 • Wynik badania odbierz w punkcie pobrań lub przez stronę internetową laboratorium.

Punkty pobrań

Pakiet DNA

Pakiet badań

Cukrzyca typu MODY 3 - badanie wybranych fragmentów genu HNF1A

Cena badania:

900 zł
1 049 zł