22 123 95 55
PL
Znajdź badanie

Cukrzyca typu MODY 3 - badanie wybranych fragmentów genu HNF1A

4.40
Ocena użytkowników: 5 ocen

Jest to badanie genetyczne zalecane w diagnostyce cukrzycy typu MODY 3

Badanie wykonywane jest OD PONIEDZIAŁKU DO ŚRODY

Test polega na analizie wybranych fragmentów genu HNF1A przy pomocy metody Sekwencjonowania DNA

W ramach pakietu badamy ryzyko:

  • cukrzycy typu MODY 3

Badane geny:

  • Gen HNF1-α - gen ten odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie komórek beta trzustki, a jego mutacje skutkują cukrzycą typu MODY 3

Badamy ryzyko:

  • CUKRZYCA TYPU MODY 3 - cukrzyca typu MODY to cukrzyca uwarunkowana genetycznie, rzadko występująca. Jedną z jej postaci jest cukrzyca typu MODY 3. Jest ona powodowana mutacją w genie HNF1-α, u większości ludzi rozwija się do 25. roku życia.

Cukrzyca MODY typu 3 – co to jest i jak ją zdiagnozować?

  • Cukrzyca typu MODY (ang. Maturity Onset Diabetes of the Young) to choroba monogenowa, czyli spowodowana mutacją jednego, konkretnego genu. Rozpoznaje się ją najczęściej u młodych osób – w drugiej i trzeciej dekadzie życia.
  • Cukrzyca typu MODY należy do schorzeń rzadkich i stanowi ok. 2% wszystkich przypadków cukrzycy. Jej najczęstszą postacią jest cukrzyca typu MODY 3, która związana jest z mutacją genu jądrowego czynnika wątrobowego - HNF1-α. Gen ten odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie komórek beta trzustki.
  • Cukrzyca typu MODY 3 ma łagodny przebieg, a w jej leczeniu stosuje się odpowiednią dietę oraz leki - pochodne sulfonylomocznika (ten typ cukrzycy cechuje się bardzo dużą wrażliwością na nie). W niektórych przypadkach konieczna jest insulinoterapia. Aby zdiagnozować cukrzycę typu MODY 3, konieczne jest przeprowadzenie badania genetycznego.

Cukrzyca typu MODY 3 - badanie wybranych fragmentów genu HNF1A


1027.00 na stronie
1199.00 w placówce
Technologia badania:
Sekwencjonowanie
Czas oczekiwania na wynik:
do 38 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce