Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Genetyka

Poradnik dla zdrowia


Poradnik

LIP 17, 2020

Kariotyp - na czym polega badanie? Jakie ma znaczenie dla płodności?

Każdy organizm powstaje na bazie genów przekazanych przez przodków. Występują przypadki, w których przekazywane struktury genów (tzw. chromosomy) są nieprawidłowe, przez co dochodzi do zaburzeń zdrowotnych, problemów z rozwojem bądź późniejszych problemów z posiadaniem potomstwa. Badanie kariotypu umożliwia ocenę, czy nasze chromosomy są w takim stanie, jak być powinny. Czym właściwie jest kariotyp? Co nam powie jego zbadanie? I czy ma jakieś znaczenie dla naszej płodności?
Czytaj dalej
Poradnik

LIP 17, 2020

Zespół Gilberta

Zespół Gilberta (rodzinna hiperbilirubinemia) jest to częsta, ale łagodna, choroba o podłożu genetycznym. Dochodzi w niej do podwyższenia poziomu bilirubiny (barwnika żółciowego) we krwi, co obserwowane jest w postaci żółtaczki. Przeczytaj, jaka jest przyczyna zespołu Gilberta i w jaki sposób się go leczy.
Czytaj dalej
Nowotwory

LIP 15, 2020

Markery nowotworowe

Nowotwory należą do najpowszechniejszych chorób w krajach rozwiniętych. Jest to spowodowane głównie nie najzdrowszym stylem życia. Na statystyki wpływa również coraz większa liczba osób w starszym wieku. Współczesna medycyna pozwala nam jednak na wczesne skuteczne leczenie chorób nowotworowych, co jest jednak możliwe w przypadku wczesnej diagnozy. Markery nowotworowe są właśnie substancjami, których obecność w organizmie może właśnie wskazać na rozwój chorób, w tym nowotworów. Przeczytaj, jakie markery nowotworowe możesz zbadać, aby o siebie zadbać.
Czytaj dalej
Poradnik

CZE 17, 2020

Czerniak skóry - czy ma związek z genami?

Jednymi z najczęstszych nowotworów są nowotwory skóry, w tym zagrażający życiu czerniak. Na czerniaka skóry chorują przede wszystkim osoby wystawiające się nadmiernie na słońce. Ryzyko jednak się zwiększa, jeżeli taka osoba jest obciążona genetycznie ryzykiem zachorowania na czerniaka.
Czytaj dalej
Poradnik

KWI 15, 2020

Epilepsja - jakie są przyczyny padaczki?

Epilepsja jest jedną z najczęstszych chorób układu nerwowego i dotyka wielu ludzi w różnym wieku. Jej podłoże może być genetyczne bądź spowodowane późniejszymi zaburzeniami zdrowotnymi. Każdy z nas, nawet nie mając epileptyka w otoczeniu, powinien umieć rozpoznać napad padaczki i wiedzieć, jak prawidłowo zadbać o bezpieczeństwo chorego.
Czytaj dalej
Poradnik

MAR 31, 2020

Zespół Klinefeltera - czym się charakteryzuje?

Zespół Klinefeltera jest chorobą o podłożu genetycznym związaną z nieprawidłową ilością chromosomów płciowych. Z zespołem tym rodzi się 0,1-0,2% chłopcu. Mężczyźni z tym zespołem bardzo często borykają się z licznymi problemami zdrowotnymi, a w tym szczególnie z niepłodnością.
Czytaj dalej
Poradnik

STY 27, 2020

Test NOVA - zdrowie Twojego dziecka zależy od genów

Każde dziecko rodzi się z indywidualnym tylko dla siebie zestawem genów, które wraz z występującymi w nich nieprawidłowościach zostają do końca życia i mają ogromne znaczenie dla zdrowia każdej osoby. Genetyczny test NOVA wykonany jeszcze u niemowlęcia to szansa na wczesne wykrycie chorób i życie w jak najlepszym zdrowiu.
Czytaj dalej
Poradnik

LIS 5, 2019

Test na Alzheimera

Choroba Alzheimera to najczęstsza przyczyna otępienia u osób starszych (które ukończyły 65. rok życia). Jest to schorzenie postępujące i nieuleczalne. Szacuje się, że choroba Alzheimera dotyczy ponad 30 milionów osób na świecie, zaś w Polsce natomiast, na schorzenie to cierpi co najmniej 250 tysięcy osób.
Czytaj dalej
Poradnik

WRZ 26, 2019

Badania krwi - jakie ich rodzaje możesz wykonać?

Badania krwi obejmują szeroki zakres analiz laboratoryjnych, do których wymagane jest pobranie zazwyczaj niewielkiej ilości krwi żylnej bądź włośniczkowej. Badania te pozwalają na dokładną ocenę stanu zdrowia pod różnym kątem. Łatwość wykonania i szybkość uzyskania większości wyników sprawia, że badania te są wykonywane najczęściej.

Czytaj dalej
Poradnik

WRZ 5, 2019

Badania genetyczne - czy są refundowane przez NFZ?

Badania genetyczne od pewnego czasu stanowią istotną składową diagnostyki wielu chorób, w tym przede wszystkim nowotworów. Wiedza na temat rodzaju posiadanym mutacji pozwala ustalić ryzyko zachorowania, a także działania profilaktyczne. Z tej przyczyny część badań genetycznych jest dostępna w ramach refundacji NFZ.
Czytaj dalej
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najlepsze promocje jako pierwszy

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic