Czerniak skóry - czy ma związek z genami?

środa 17:00 - 17.06.2020
Ocena Użytkowników (1 Ocen)
2.0
Czerniak skóry - czy ma związek z genami?
Jednymi z najczęstszych nowotworów są nowotwory skóry, w tym zagrażający życiu czerniak. Na czerniaka skóry chorują przede wszystkim osoby wystawiające się nadmiernie na słońce. Ryzyko jednak się zwiększa, jeżeli taka osoba jest obciążona genetycznie ryzykiem zachorowania na czerniaka.

Czerniak skóry - jakie są przyczyny i czynniki ryzyka?

Od kilku dziesięcioleci uważa się, że opalenizna jest jednym ze składników atrakcyjności. Dlatego wiele osób latem wyleguje się na słońcu, a przez resztę roku udaje się do solarium. Niestety ekspozycja na promieniowanie UV (UVA i UVB), które są zarówno w świetle słonecznym jak i lampach w solarium, jest szkodliwe dla skóry. Nadmiar UV może spowodować zmiany mutacyjne w komórkach skóry, przez co może dojść do nowotworzenia. To, jakie jest ryzyko zachorowania na czerniaka skóry, zależy również od dodatkowych czynników.

Czynniki ryzyka czerniaka skóry:

 • Jasny kolor skóry ze skłonnością do słonecznych oparzeń
 • Ryzyko jest większe u kobiet i wzrasta z wiekiem
 • Wystąpienie czerniaka w rodzinie
 • Wrodzone znamiona
 • Rzadkie schorzenie dziedziczne - zespół znamion barwnikowy
 • Obniżone działanie układu odpornościowego, np. leczenie immunosupresyjne
 • Obecność genów odpowiadających za czerniaka

Czy mam czerniaka w genach?

Czerniak może wystąpić u każdej osoby, która była eksponowana na takie czynniki jak promieniowanie UV. W przypadku jednak osób, które są obciążone genetycznie, ryzyko to znacznie wzrasta. Posiadanie genów odpowiedzialnych za wysokie ryzyko czerniaka można podejrzewać, jeżeli nowotwór ten wystąpił u kilku członków rodziny. W takim przypadku istotne dla zdrowia może być potwierdzenie tych podejrzeń za pomocą badania genetycznego.

Kompleksowe badanie w kierunku czerniaka skóry analizuje 14 genów związanych z ryzykiem zachorowania na czerniaka: BAP1, BRCA2, CDK4, CDKN2A, CHEK2, MC1R, MITF, MUTYH, POT1, PTEN, RB1, SLC45A2, TP53, TYR. Za analizę odpowiedzialne jest amerykańskie laboratorium Fulgent Genetics - na terenie Polski Zdrowegeny.pl ma wyłączność na badania tego laboratorium.

Wykorzystując otrzymany od Zdrowegeny.pl zestaw pobiera się próbkę śliny, którą później należy przesłać do laboratorium. Tam za pomocą metody Sekwencjonowania Nowej Generacji wykonywana jest analiza 14 genów związanych z czerniakiem skóry w próbce śliny.

Objawy czerniaka - jak wygląda czerniak?

Czerniak może powstać na bazie istniejących znamion skórnych, jak i na skórze wcześniej niezmienionej. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek zmian w pieprzykach czy nowych znamion koniecznie należy udać się do lekarza. Znamiona badane są pod kątem symetrii, kształtu granic, koloru, średnicy i ewolucji zmian skórnych. Czerniak:

 • Jest asymetryczny,
 • Ma nierówne granice,
 • Charakteryzuje się nierównym zabarwieniem bądź jest wręcz czerwony lub niebieski,
 • Zwykle mają powyżej 6 mm średnicy.

Już istniejące pieprzyki powinny nas zaniepokoić, jeśli zmieni się ich kształt, rozmiar czy kolor lub zaczną krwawić, swędzieć czy pojawią się strupy.

Profilaktyka czerniaka skóry

Działania zapobiegające nowotworom skóry powinni wprowadzić wszyscy, ale szczególnie dotyczy to osób obciążonych genetycznie zwiększonym ryzykiem czerniaka. A działania te są proste, gdyż polegają na stosowaniu kremów z filtrem o wysokim faktorze oraz zakrywanie skóry ubraniem. Najlepiej unikać wychodzenia na słońce pomiędzy 10 a 15, kiedy nawet silny filtr nie da wystarczającej ochrony przed promieniowaniem UV.

Aktualizacja: 2020-06-17

Statystyki:
0 komentarzy
110 wyświetleń

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy - skomentuj pierwszy!

Czerniak – panel rozszerzony, 14 genów, met. NGS

 • To zaawansowane badanie genetyczne, polegające na analizie wszystkich mutacji w aż 14 genach
 • Do jego wykonania wykorzystywana jest nowoczesna metoda Sekwencjonowanie Nowej Generacji
 • Test pozwala na określenie genetycznego ryzyka zachorowania na czerniaka
 • Wiedza o obciążeniu jest kluczowa do dobrania odpowiedniej profilaktyki
 • Profilaktyka z kolei pozwala na zminimalizowanie ryzyka choroby lub wykrycie jej na wczesnym, umożliwiającym całkowite wyleczenie etapie
 • Zdrowegeny.pl ma wyłączność na sprzedaż tych badań w Polsce
 • Laboratorium odpowiedzialne: Fulgent Genetics

Test wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

czerniaka

Cena badania:

2 289 zł