Chroniczne zmęczenie - jakie są główne przyczyny?

środa 16:00 - 18.04.2018
Ocena Użytkowników (3 Ocen)
4.0
Chroniczne zmęczenie - jakie są główne przyczyny?
Zmęczenie jest fizjologiczną reakcją organizmu na nadmiar bodźców fizycznych lub psychicznych czy też zbyt małą ilość snu. Naturalne jest uczucie zmęczenia po treningu albo całym dniu pracy. Jeżeli jednak jest to chroniczne zmęczenie, które utrudnia codzienne funkcjonowanie, warto poszukać przyczyn w stanie zdrowia lub nieprawidłowym stylu życia.

Wśród przyczyn chronicznego zmęczenia znajdują się:

Chroniczne zmęczenie - skutek przewlekłego stresu i niedoboru snu

Przewlekły stres może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia na wielu polach. Stres osłabia układ immunologiczny, przyczynia się do zaostrzenia chorób autoimmunologicznych oraz zwiększa ryzyko zaburzeń metabolicznych (np. cukrzycy) i zaburzeń hormonalnych, a przede wszystkim wpływa na zdrowie psychiczne prowadząc m.in. do bezsenności. Wiele osób stresujących się pracą, której najprawdopodobniej nie lubią, ciężkim projektem lub regularnymi kłótniami z partnerem, nie są w stanie spokojnie zasnąć. Gdy kładą się do łóżka, czują się przytłoczeni myślami. Inni za to zabierają kilka godzin ze snu na rzecz wykonania kolejnych punktów ze swojej przydługiej listy zadań. Stres i niedobór snu są główną przyczyną chronicznego zmęczenia, a długotrwałe niedosypianie upośledza koncentrację, prowadzi do zaburzeń nastroju (w tym depresji) oraz pogorszenia pamięci.

Aby zmniejszyć uczucie zmęczenia spowodowane stresem i zbyt krótkim snem, należy zwrócić na nie szczególną uwagę w swoim codziennym życiu. Metody redukcji stresu, higiena snu oraz pomoc specjalisty (np. psychologa) mogą być rozwiązaniem problemu chronicznego zmęczenia:

 • Pracę nad stresem zacznij od przemyślenia swojej listy zadań. Czasem godzimy się na wykonanie czegoś, na co nie mamy czasu i czego nie chcemy robić. Z części tych zadań często można spokojnie zrezygnować lub zlecić ich zrobienie komuś innemu.
 • W wolnym czasie zajmij się swoim hobby (niezależnie czym jest) albo spotkaj z dobrymi przyjaciółmi, którzy zechcą Cię wysłuchać.
 • Regularnie rób sobie odprężającą kąpiel, medytuj lub pójdź na masaż.
 • Pij wieczorem napary z ziół o działaniu uspokajającym - chmielu, lawendy, melisy czy rumianku. Unikaj za to picia kofeiny po południu.
 • Dla jakości snu ważna jest jego długość i regularność - śpij codziennie 7-9 godzin oraz ustal godziny kładzenia się do łóżka i wstawania, a potem zawsze się ich trzymaj (tak, w weekendy też).
 • Przed snem unikaj pobudzających bodźców - niebieskiego światła (smartfony, telewizor, komputer), silnych emocji oraz treningów w późnych godzinach.
 • Zadbaj o odpowiednie warunki w sypialni - przewietrzenie pomieszczenia, czystą pościel, odpowiednie zaciemnienie oraz ciszę, a łóżka nie używaj do pracy ani nauki.

Chroniczne zmęczenie - przyczyny chorobowe

Chroniczne zmęczenie nie zawsze jest spowodowane tylko za małą ilością snu. Czasem przyczyn trzeba szukać w stanie zdrowia. Rozwijająca się choroba przewlekła może znacznie osłabiać organizm, stąd pojawiają się liczne objawy ze strony chorego narządu lub układu oraz dolegliwości ogólnoustrojowe, jak właśnie chroniczne zmęczenie, ciągła senność i złe samopoczucie. Aby pozbyć się zmęczenia, trzeba zacząć od wyleczenia podstawowej choroby poprzez farmakoterapię oraz stosowanie się do odpowiedniej diety.

Wśród przyczyn zdrowotnych chronicznego zmęczenia są:

 • grypa i przeziębienie,
 • niedokrwistość (tzw. anemia),
 • przewlekła ketoza (m.in. w nieleczonej cukrzycy lub diecie niskowęglowodanowej),
 • nietolerancje pokarmowe,
 • choroby autoimmunologiczne (np. Hashimoto, celiakia, cukrzyca typu 1, reumatoidalne zapalenie stawów),
 • choroby układu oddechowego (np. obturacyjny bezdech senny, przewlekła obturacyjna choroba płuc),
 • choroby układu krążenia (np. niewydolność serca, zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu i kołatania serca, dławica piersiowa, tętnicze nadciśnienie płucne, zwężenie zastawki trójdzielnej),
 • choroby układu pokarmowego (np. zapalenie dróg żółciowych, przewlekłe zapalenie wątroby),
 • zaburzenia endokrynologiczne (np. niedoczynność tarczycy, cukrzyca typu 2),
 • choroby nowotworowe we wczesnych stadiach,
 • niewydolność nerek,
 • hemochromatoza,
 • sarkoidoza.

Chroniczne zmęczenie - nietolerancje pokarmowe

Stan zapalny toczący się w organizmie jest częstą przyczyną objawów, takich jak bóle głowy, chroniczne zmęczenie, ciągła senność, wzdęcia, bóle brzucha, zaburzenia koncentracji, wahania nastroju czy problemy z zasypianiem. Patologiczny stan zapalny może prowadzić do rozwoju cukrzycy, miażdżycy, depresji oraz chorób z autoagresji. Wśród przyczyn stanu zapalnego jest regularne spożywanie nietolerowanych pokarmów.

Nietolerancje pokarmowe IgG-zależne polegają na nieprawidłowej reakcji organizmu na spożyty pokarm i prowadzą do wystąpienia powyższych objawów w ciągu 24-96 godzin od zjedzenia nietolerowanego produktu. Ze względu na znaczną przerwę czasową określenie przyczyny jest niemożliwe bez wykonania odpowiednich i wiarygodnych testów w kierunku nietolerancji. Przykładowym badaniem stosowanym w diagnostyce nietolerancji jest IMMUNOdiagDIETA, w którym analizowane jest stężenie przeciwciał IgG swoistych dla 44, 88 lub nawet 280 pokarmów i składników żywności.

Przeczytaj, ile wynosi cena takich testów pokarmowych.

Zbadaj się w kierunku nietolerancji pokarmowych

Dolegliwości takie jak chroniczne zmęczenie, bóle brzucha, biegunki, wzdęcia czy migreny często występują w przebiegu nietolerancji pokarmowych. Jeżeli więc obserwujesz takie objawy u siebie, wykonaj badanie w kierunku nietolerancji najpowszechniejszych produktów spożywczych.

Dostępne testy na nietolerancje pokarmowe to:

IMMUNOdiagDIETA - 44 alergeny IgG

IMMUNOdiagDIETA - 88 alergenów IgG

IMMUNOdiagDIETA - 280 alergenów IgG

Dowiedz się więcej

Po przeanalizowaniu próbki krwi otrzymuje się raport, który określa tolerancję konkretnych produktów spożywczych według 6-stopniowej skali. Taki system pozwala na dokładne ustalenie diety eliminacyjnej lub rotacyjnej. Czasowe ograniczenie lub wykluczenie nietolerowanych składników diety przyczynia się do złagodzenia stanu zapalnego, redukcji objawów, a z czasem również poprawy tolerancji.

Chroniczne zmęczenie - celiakia

Celiakia to wrodzona nadwrażliwość na gluten. Większości kojarzy się głównie z klasycznymi objawami trwałej nietolerancji glutenu: bólami brzucha, wzdęciami, biegunkami, chudnięciem, anemią. U wielu osób zanim te dolegliwości się pojawią celiakia długo może być w fazie skąpoobjawowej. Wówczas obserwuje się chroniczne zmęczenie, bóle głowy, zaburzenia lipidowe, depresję, problemy skórne itp. Niestety rzadko udaje się powiązać te objawy z celiakią.

W diagnostyce celiakii wykonuje się badania genetyczne, serologiczne i histopatologiczne. Celiakia występuje jedynie u osób obciążonych genetycznie polimorfizmami genów HLA-DQ2 i HLA-DQ8. Ma również podłoże autoimmunologiczne, więc organizm wytwarza przeciwciała przeciwko własnym jelitom (EmA, tTG, DGP), których podwyższony poziom można wykryć w badaniu krwi. Histopatologia jelita wykazuje za to zanik kosmków jelit, który prowadzi do pogorszonego wchłaniania składników odżywczych. Stosowanie ścisłej diety bezglutenowej przez całe życie pozwala na odbudowanie się ścian jelita, zmniejszenie poziomu przeciwciał oraz zredukowanie objawów.

Dowiedz się więcej o testach na nietolerancję glutenu i wykonaj badanie genetyczne w kierunku celiakii.

Celiakia zwiększa ryzyko wystąpienia innych chorób z autoagresji (np. Hashimoto), które również mogą nasilać objawy, takie jak chroniczne zmęczenie. Często jedna nieleczona choroba autoimmunologiczna utrudnia terapię innych, więc w braku poprawy może być konieczna poszerzona diagnostyka. Dlatego warto diagnozować się w kierunku genetycznej nietolerancji glutenu.

Chroniczne zmęczenie - niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest zespołem objawów, których przyczyną jest niedobór hormonów - tyroksyny i trójjodotyroniny. Hormony tarczycy odpowiedzialne są metabolizm składników odżywczych oraz termogenezę. W ich niedoborze dochodzi do zmniejszenia podstawowej przemiany materii o 30-40% w zależności od nasilenia choroby. W efekcie dochodzi do typowego dla niedoczynności tarczycy szybkiego tycia, osłabienia mięśni, uczucia chłodu, chronicznego zmęczenia oraz nietolerancji wysiłku fizycznego. Zaburzenia metabolizmu mogą mieć przyszłe konsekwencje, takie jak cukrzyca, miażdżyca czy osteoporoza. Do diagnostyki niedoczynności tarczycy należy zmierzyć poziom TSH, FT3 i FT4 we krwi, wykonać badanie USG, a w celu stwierdzenia choroby Hashimoto dodatkowo mierzy się stężenie przeciwciał anty-TPO. Leczenie niedoczynności tarczycy polega na terapii hormonalnej (przyjmowanie L-tyroksyny) oraz odpowiedniej dla niedoczynności tarczycy diecie.

Chroniczne zmęczenie - niedokrwistość

Niedokrwistość, zwana również anemią, jest bardzo powszechnym problemem, który dotyczy ponad 30% populacji świata. Wśród przyczyn anemii wyróżnia się dietę ubogą w żelazo, witaminę B12 lub kwas foliowy, krwawienia, obfite miesiączki oraz choroby wpływające na wchłanianie jelitowe (np. celiakia, choroby zapalne jelit). Żelazo jest istotnym składnikiem hemoglobiny występującej w krwinkach czerwonych. Zadaniem hemoglobiny jest dostarczenie tlenu do wszystkich komórek ciała. W niedokrwistości dochodzi do niedotlenienia, czego rezultatem jest chroniczne zmęczenie, bladość skóry, osłabienie. Anemia może mieć jednak poważne konsekwencje, jeśli dotyczy kobiet ciężarnych - prowadzi do opóźnienia rozwoju fizycznego i emocjonalnego oraz zaburzeń neurologicznych u płodu. Leczenie niedokrwistości opiera się głównie na stosowaniu się do zaleceń dietetycznych oraz suplementacji w przypadku nasilonej niedokrwistości.

Aktualizacja: 2019-05-22

Statystyki:
0 komentarzy
925 wyświetleń

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy - skomentuj pierwszy!

Celiakia

Badania genetyczne w kierunku celiakii pomogą Ci wykryć chorobę i zastosować odpowiednią dietę!

Celiakia

 • Dla osób, u których występują mało specyficzne objawy o trudnej do wyjaśnienia przyczynie, takie jak bóle i wzdęcia brzucha, biegunki czy utrata masy ciała i łaknienia.
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

Test wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

celiakii

Cena badania:

239 zł