Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Radiolog ogląda wynik MRI młodego mężczyzny

Rezonans magnetyczny — na czym polega, jakie choroby wykrywa i ile czasu trwa?

4.3
Ocena klientów: 13 ocen

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie choroby wykrywa rezonans magnetyczny i jak działa? 
  • Ile czasu trwa rezonans magnetyczny? 
  • Rezonans a tomografia - czym się różnią? 
Sprawdź też: 
  1. Jakie badania na raka? - Lista badań wykrywających wcześnie nowotwór
  2. Jakie badanie krwi wykrywa raka? Test krwi na krążące komórki nowotworowe CTC
  3. Kolonoskopia - co to, ile trwa zabieg, przygotowanie
  4. Badania markerów nowotworowych - na czym polegają?



Data publikacji: 2023-09-14

Data aktualizacji: 2023-09-14

Rezonans magnetyczny (MRI) jest niezwykle wszechstronnym narzędziem diagnostycznym, które może pomóc w wykrywaniu wielu różnych chorób i schorzeń.
Rezonans magnetyczny umożliwia dokładne obrazowanie tkanek ciała, co pozwala na wykrywanie zmian patologicznych, takich jak guzy, stan zapalny, nowotwory, uszkodzenia tkanek i inne. Wynik badania MRI dostarcza lekarzom cennych informacji do postawienia diagnozy i planowania odpowiedniego leczenia.

Rezonans magnetyczny — jakie choroby wykrywa?

Rezonans magnetyczny – jak działa?

Za sprawą silnego pola magnetycznego i impulsów radiowych dochodzi do pobudzenia atomów wodoru obficie występujących w organizmie (zwłaszcza w wodzie). Pole magnetyczne sprawia, że atomy wodoru działają jak magnesy a impulsy radiowe zmieniają ich orientację i sprawiają, że atomy wodoru emitują energię w postaci sygnałów radiowych.

Po zakończeniu impulsów radiowych atomy wodoru wracają do pierwotnego stanu, a wytworzone przez nie sygnały radiowe są rejestrowane przez specjalne anteny MRI i przetwarzane za pomocą komputera.

Z odebranych sygnałów komputer tworzy obrazy ciała w różnych płaszczyznach i przekrojach. Obrazy te wyróżnia, że cechują się dużym kontrastem tkankowym, który pozwala na rozróżnianie między guzem, uszkodzeniem, stanem zapalnym czy innymi stanami patologicznymi.

Rezonans magnetyczny – ile czasu trwa badanie?

Czas trwania badania jest zależny m.in. od rodzaju badania, badanego obszaru ciała, stanu pacjenta czy rodzaju zastosowanego sprzętu. Badanie jednej okolicy będzie zazwyczaj krótsze niż badanie większego obszaru jak np. rezonans magnetyczny całego ciała.

Jeśli pacjent ma trudności z utrzymaniem nieruchomości, może to wymagać powtarzania sekwencji, co może wydłużyć czas badania. Wydłużyć czas badania może także starszy sprzęt bądź konieczność zastosowania kontrastu.

Ogólnie rzecz biorąc, badanie MRI głowy bez kontrastu może zazwyczaj trwać od 15 do 45 minut, podczas gdy badanie większego obszaru ciała od 30 do 60 minut. Badanie całego ciała może trwać znacznie dłużej, od kilku godzin do kilku godzin.

Jednak dokładny czas trwania będzie zależał od indywidualnych okoliczności i szczegółów badania. Przed badaniem pacjent zazwyczaj otrzymuje informacje na temat czasu trwania i innych szczegółów związanych z badaniem MRI.

Rezonans magnetyczny a tomografia komputerowa — czym się różnią?

Najważniejsze trzy różnice między rezonansem a tomografią to różnica w zasadach obrazowania i promieniowania, stosowanych środkach kontrastowych i zdolnościach obrazowania tkanek.

Działanie rezonansu magnetycznego opiera się na polu magnetycznym i impulsach radiowych, tomografia wykorzystuje natomiast promieniowanie rentgenowskie.

Z racji promieniowania rentgenowskiego tomografia jest bardziej obciążająca dla organizmu, niż rezonans, który nie emituje promieniowania jonizującego.

W rezonansie środkiem kontrastowym jest najczęściej gadolina, w tomografii środki opierają się na jodzie.

Rezonans magnetyczny szczególnie dobrze radzi sobie z obrazowaniem tkanek miękkich (mięśnie, mózg, ścięgna, nerwy) zaś tomografia w tkankach kostnych i strukturach o dużej gęstości (kamienie nerkowe, kości, zęby).

Tomografia zwykle trwa krócej niż rezonans magnetyczny i jest mniej wrażliwa na ruch pacjenta.

Rezonans magnetyczny – przeciwwskazania do badania

  • metalowe implanty i urządzenia medyczne w ciele (np. protezy stawów, stenty naczyniowe, odłamki metalowe, czy implanty słuchowe);
  • Rozrusznik serca lub kardiowerter;
  • ciąża;
  • niewydolność nerek ogranicza zastosowanie kontrastu gadolinowego używanego przy rezonansie magnetycznym;
  • klaustrofobia.

Bibliografia:

  1. Wawrzyniak S., Maciejek Z. (2010). Analiza przebiegu choroby oraz zmian w obrazie rezonansu magnetycznego mózgu i rdzenia szyjnego u chorych na stwardnienie rozsiane leczonych interferonem beta, octanem glatirameru. Aktualn Nuerol. Vol. 10, Nr 3, s. 134-144.
  2. Karpowicz J., Gryz K. (2012). Narażenie na pole elektromagnetyczne przy czynnościach pielęgniarskich w placówkach diagnostyki rezonansu magnetycznego. Acta Bio-Optica et Informatica Medica. Vol. 18, Nr 3, s. 206-212.
  3. Michalak J., Zawadzki M., Walecki J. (2005). Rezonans magnetyczny w kardiologii. Choroby Serca i Naczyń. Vol. 2, Nr 3, s. 142-148.
    Naehle C. i in. (2006). Strategia bezpiecznego przeprowadzania badania metodą rezonansu magnetycznego u pacjenta z wszczepionym kardiowerterem-defibrylatorem. Folia Cardiologica Excerpta. Vol. 1, Nr 8, s. 442-447.
  4. Wypij N. (2017). Obrazowanie raka piersi za pomocą rezonansu magnetycznego - wskazania. Letters in Oncology Science. Vol. 14, Nr 14, s. 110–115.



To badanie będzie pomocne:

Trucheck intelli - badanie krwi w kierunku nowotworów, ze wskazaniem miejsca pochodzenia

Cena online:

6499.00 
Technologia badania:Immunocytochemia fluorescencyjna

Czas oczekiwania na wynik:do 15 dni roboczych od dostarczenia próbki do laboratorium

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce
Opinie klientów - Zdrowegeny.pl

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic