Objawy ciąży - po czym rozpoznać ciążę?
Data publikacji: 2020-03-31
Data aktualizacji: 2020-03-31
Pierwsze oznaki ciąży - jak je rozpoznać
Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy ze swojego pierwszego miesiąca ciąży. Ma to związek między innymi z tym, że powszechnie uznaje się pierwszy tydzień nowego cyklu menstruacyjnego za pierwszy tydzień ciąży. W związku z tym kobieta, która ukończyła pierwszy miesiąc ciąży pierwsze dwa tygodnie faktycznie tygodniami ciąży jeszcze nie są. Pierwsze objawy mogą pojawiać się dopiero ok 4-6 tygodnia.
Z reguły jednym z pierwszych znaków ciąży jest brak krwawienia miesiączkowego w typowym dla danej kobiety terminie. Zamiast niego może pojawić się niewielkie plamienie, które oznacza implantację zarodka. Dodatkowo wiele kobiet odczuwa wówczas objawy podobne do zespołu napięcia przedmiesiączkowego czyli: drażliwość, płaczliwość, wahania nastrojów, obrzmienie i tkliwość piersi. Za ten stan odpowiadają wahania hormonów: progesteronu i estrogenów.
Należy jednak pamiętać, że brak miesiączki może być spowodowany wieloma innymi czynnikami oprócz ciąży. Miesiączka może zaniknąć w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego, stresu, zaburzeń hormonalnych czy nawet na skutek zmiany klimatu. Każdorazowo należy taki incydent skonsultować z lekarzem. Jednakże jeśli wyżej wymienione stany Cię nie dotyczą lub po prostu starasz się o dziecko, w pierwszej kolejności należy wykonać badanie hormonu beta - hCG czyli ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej. Jest to hormon wytwarzany przez łożysko, a zbadać go możesz na podstawie pobrania krwi lub standardowym testem ciążowym z moczu.
Poranne mdłości - czy zawsze?
Wymioty i mdłości w czasie ciąży to bardzo powszechne zjawisko. Dotyczy ono 4 na 5 ciężarnych i może bardzo uprzykrzyć życie przyszłej mamie. Zwykle tzw. poranne mdłości (choć zdarza się, że pojawiają się one również wieczorem i w ciągu dnia) zaczynają się ok. 4-6 tygodnia i są charakterystyczne dla pierwszego trymestru. Bywa jednak też, że niektóre kobiety mają wymioty i mdłości podczas przebiegu całej ciąży i są tak silne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Mówimy wtedy o tzw. wymiotach niepowściągliwych. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, które dotyka ok 2% kobiet, a jego skutkiem mogą być poważne niedobory makro- i mikroskładników.
Typowe mdłości w pierwszym trymestrze nie mają do końca wyjaśnionej etiologii. Uznaje się, że główną przyczyną są wahania hormonalne.
Co z tymi zachciankami?
W początkowym okresie ciąży mogą pojawiać się również zmiany apetytu. Wiele kobiet wykazuje wzmożony apetyt, a dodatkowo mogą pojawiać się też nietypowe zachcianki. Połączenie śledzia z czekoladą czy pączków zagryzanych ogórkami kiszonymi może nie należą do typowych zachcianek i nie towarzyszą każdej przyszłej mamie, ale zdarza się, że będąc w ciąży można odczuwać wzmożoną chęć na konkretne produkty. Działa to również w drugą stronę. Kobiety w ciąży często odczuwają też odrzucenie na myśl i zapach jedzenia, nawet na produkty, które do tej pory bardzo lubiły np. zapach kawy. Mimo iż ciążowe zachcianki są popularną przypadłością, wiele kobiet zmaga się też z brakiem apetytu, zwykle spowodowanym odczuwaniem silnych mdłości i wymiotów. Wahania apetytu najczęściej towarzyszą pierwszemu trymestrowi.
Jak powinna wyglądać dieta w czasie ciąży?
Senność, zawroty głowy, zmęczenie
Jeśli spóźnia ci się miesiączka, a dodatkowo po wstaniu z łóżka marzysz o tym, aby ponownie się w nim znaleźć, istnieje szansa, że jesteś w ciąży. Senność jest bowiem dość częstą oznaką ciąży. Ciągłe zmęczenie i senność zwykle pojawiają się ok 8 tygodnia. Przyczyny są dość oczywiste - przyszła mama musi “podzielić” energię i składniki odżywcze między siebie a płód. Dodatkowo często dochodzi do tego rozdrażnienie i apatia, a także niepokój. Mogą mieć też miejsce zawroty głowy spowodowane zmianami ciśnienia i krążenia krwi. Zazwyczaj wszystkie te symptomy ustępują samoistnie podczas drugiego trymestru.
Skóra, włosy i paznokcie
O ile większość oznak ciąży nie wiąże się z przyjemnościami, o tyle istnieją też takie, które zdecydowanie można zaliczyć do przyjemnych i pozytywnych. Burza hormonalna w organizmie kobiety odpowiada za większość objawów, a także za stan włosów, skóry i paznokci. Pod wpływem hormonów włosy stają się grube i lśniące, poprawie ulegają też paznokcie: są bardziej wytrzymałe i rosną szybciej, a skóra staje się bardziej rumiana i gładka. Za sprawą hormonów znikają też nieestetyczne wypryski.
Planujesz ciążę? Jakie badania wykonać?
Przygotowanie do ciąży to nie tylko śledzenie kalendarzyka menstruacyjnego. Planując macierzyństwo warto zacząć od sprawdzenia aktualnego stanu zdrowia tak, aby móc w porę wyleczyć ewentualne zaburzenia czy uzupełnić niedobory. Niezwykle ważne jest, aby kobieta starająca się o dziecko w porę wykryła nieprawidłową pracę tarczycy czy niedobory żelaza lub anemię. W tym celu polecamy wykonanie przed ciążą badań:
Pakiet badań przed ciążą jest specjalnie skomponowanym zestawieniem analizy 19 badań krwi, które są szczególnie ważne w przypadku planowania potomstwa. Zawierają m.in analizę pod kątem ogólnego stanu zdrowia, obecności stanów zapalnych, zaburzeń krzepliwości krwi, chorób zakaźnych, ryzyka anemii, cukrzycy, chorób nerek i wątroby a także określa stężenie hormonu prolaktyny. Jest zatem najlepszym badaniem kompleksowo analizującym stan zdrowia kobiety starającej się o dziecko.
Natomiast już po potwierdzeniu ciąży warto zdecydować się na badania prenatalne, aby kontrolować zdrowie nienarodzonego dziecka.
Autor merytoryczny: Mgr Magdalena Wróblewska, Dietetyk
To badanie będzie pomocne:
Dostępne testy
465.00 zł