Gdzie zrobić badanie prenatalne?
Data publikacji: 2017-06-12
Data aktualizacji: 2018-11-04
Zarezerwuj termin badania. Zadzwoń do nas i zarezerwuj termin badania - co zyskujesz?
- konsultacja z ginekologiem przez wykonaniem badania prenatalnego
- konsultacja z ginekologiem po otrzymaniu wyników badania
- dostęp do akcji tematycznych i rabatowych zdrowegeny.pl
- dostęp do porad specjalisty pod numerem infolinii +48 22 123 95 55
Gdzie wykonasz badanie prenatalne?
Badania zrobisz w tych największych miastach Polski:
Jakie testy prenatalne możesz wykonać?
W punktach pobrań przeprowadzisz wymienione poniżej badania prenatalne:
Jak zrobić badanie prenatalne?
- W celu wykonania badania prenatalnego, należy zamówić test przez internet - niezwłocznie po dokonaniu płatności, pacjentka otrzymuje unikalny kod swojego badania poprzez wiadomości SMS i e-mail.
- Kolejnym krokiem jest konsultacja internetowa z lekarzem ginekologiem, na podstawie której wystawiane jest niezbędne do zrobienia testu skierowanie. Ze skierowaniem tym oraz z numerem badania należy udać się do dowolnego punktu pobrań na pobranie krwi - punktów tych jest 380 w całym kraju.
- Czas oczekiwania na wynik badania wynosi do 14 dni roboczych - w cenie testu zawarta jest także konsultacja wyniku z ginekologiem (również przez internet).
Na czym polega badanie prenatalne?
- Badanie prenatalne wykonuje się już w trakcie trwania ciąży, pozwala ono na sprawdzenie, czy u rozwijającego się płodu występują jakieś nieprawidłowości. Badanie prenatalne może być inwazyjne lub nieinwazyjne.
- Test nieinwazyjny jest całkowicie bezpieczny dla płodu i ciężarnej, wykonuje się go najczęściej z krwi matki (test Harmony czy test PAPP-A) czy przez jej powłoki brzuszne (badanie USG). Badanie to pozwala na ocenę ryzyka wystąpienia danej wady genetycznej u dziecka.
- Badanie prenatalne inwazyjne (np. amniopunkcja czy biopsja kosmówki) pozwala z kolei na postawienie ostatecznej diagnozy, do jego wykonania niezbędne jest jednak pobranie biologicznej próbki bezpośrednio od płodu, co związane jest z ryzykiem poważnych komplikacji. Może bowiem skutkować infekcją wewnątrzmaciczną, uszkodzeniem płodu, a nawet poronieniem.