Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Badanie prenatalne - sprawdź ile kosztuje

Ile kosztuje badanie prenatalne?

4.0
Ocena klientów: 70 ocen

Z artykułu dowiesz się:

1. Ile kosztują badania prenatalne?
2. Badania prenatalne - sposób na ocenę stanu zdrowia płodu
3. Ile kosztują badania prenatalne nieinwazyjne?
4. Ile kosztują badania prenatalne inwazyjne?

Sprawdź też:

Data publikacji: 2017-09-04

Data aktualizacji: 2024-12-16

Ile kosztują badania prenatalne?

Badania nieinwazyjne w diagnostyce prenatalnej:

Badania inwazyjne w diagnostyce prenatalnej:

  • amniopunkcja - cena: od 1300 do 2000 zł
  • biopsja trofoblastu - cena: około 1500 zł
  • kordocenteza - cena: około 1000 zł

Badania prenatalne - sposób na ocenę stanu zdrowia płodu

Badania prenatalne są jedyną metodą, pozwalającą na uzyskanie informacji na temat stanu zdrowia i rozwoju płodu - dzięki ich wykonaniu przyszli rodzice mogą dowiedzieć się o ewentualnych występujących u płodu nieprawidłowościach i ich przyczynie.

Wczesna świadomość obecności danej choroby u dziecka pozwala na określenie schematu postępowania z nim w dalszych etapach ciąży, podczas porodu oraz już po urodzeniu. Ponadto, jest to dla rodziców szansa na lepsze przygotowanie się na przyjście chorego dziecka na świat. Należy również podkreślić, że niektóre z występujących zaburzeń mogą być skutecznie leczone w łonie matki lub natychmiast po urodzeniu.

Warto dodać także, że przepisy obecnie obowiązujące w Polsce zezwalają na terminację ciąży, jeśli wyniki przeprowadzonych badań prenatalnych wskazują na wysokie prawdopodobieństwo obecności:

  • nieuleczalnej choroby u płodu zagrażającej jego życiu,
  • nieodwracalnego ciężkiego upośledzenia płodu.

Badania prenatalne dzielone są na dwie grupy:

Ceny poszczególnych badań mogą być różne i wynoszą od około 150 złotych do 2500 złotych - na ceny wpływa przede wszystkim metoda wykonania, czułość testu i zakres wykrywanych w badaniu chorób.

Niektóre badania prenatalne w szczególnych przypadkach mogą być refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (konieczne jest wystawienie skierowania przez lekarza mającego umowę z NFZ).

Do tych szczególnych przypadków zalicza się:

  • wiek ciężarnej powyżej 35. roku życia (wiąże się to z większym prawdopodobieństwem wystąpienia u płodu takich wad genetycznych jak zespół Downa),
  • występowanie wad genetycznych u dziecka z wcześniejszej ciąży,
  • przypadki wad lub chorób genetycznych wśród bliskich krewnych co najmniej jednego z partnerów,
  • nosicielstwo aberracji (mutacji) chromosomowej przez co najmniej jednego z partnerów.

Jedynym badaniem refundowanym w każdej ciąży jest badanie ultrasonograficzne płodu, które wykonuje się około 2-4 razy podczas ciąży - badanie to również zaliczane jest do przesiewowych badań prenatalnych.

Ile kosztują badania prenatalne nieinwazyjne?

Celem nieinwazyjnych badań prenatalnych jest określenie ryzyka urodzenia dziecka z danym zaburzeniem, wynik badania nie stanowi więc ostatecznego rozpoznania. Ogromną zaletą testów nieinwazyjnych jest ich bezpieczeństwo — nie niosą one ze sobą żadnego zagrożenia dla płodu i ciężarnej, ponieważ nie wymagają do analizy pobrania próbki z bezpośredniego otoczenia płodu.

Badanie USG płodu

Podstawowym przesiewowym badaniem wykonywanym w ciąży jest badanie USG płodu, które bez refundacji kosztuje około 200 - 300 złotych. Na bardzo wczesnym etapie ciąży wskazane jest USG dopochwowe, natomiast w kolejnych etapach — badanie przez powłoki brzuszne. W przypadku ciąży niezagrożonej, rozwijającej się prawidłowo, USG wykonuje się od 3 do 4 razy (pomiędzy 7. a 8., 11. a 14., 18. a 22 oraz w 36. tygodniu ciąży), dzięki niemu możliwe jest:

  • sprawdzenie, czy zarodek prawidłowo zagnieździł się w macicy,
  • sprawdzenie, czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga,
  • ustalenie wieku ciąży i przewidywanego terminu porodu,
  • ocena przezierności karkowej płodu (co ma ogromne znaczenie w diagnostyce na przykład zespołu Downa),
  • ocena czynności i budowy poszczególnych narządów płodu,
  • określenie płci płodu z około 95% dokładnością,
  • ocena wielkości płodu, jego pozycji przed porodem, stanu łożyska oraz ilości płynu owodniowego.

Czułość badania ultrasonograficznego dla wykrywanych u płodu wad wynosi około 80-90%.

Test podwójny

Test podwójny to kolejne z nieinwazyjnych badań prenatalnych - cena tego testu waha się od 250 do 400 złotych. Do wykonania tego badania potrzebna jest pobrana od ciężarnej próbka krwi żylnej - oceniane jest w stężenie niej dwóch związków wytwarzanych przez organizm ciężarnej, białka PAPP-A oraz beta-HCG. Wynik badania pozwala na ocenę prawdopodobieństwa wystąpienia u dziecka trisomii (zespołu Downa, Edwardsa, Pataua) z czułością wynoszącą około 90%. Test podwójny powinien zostać przeprowadzony pomiędzy 10. a 14. tygodniem życia płodu.Test potrójny

Nieinwazyjnym, laboratoryjnym badaniem z krwi jest również tak zwany test potrójny - należy wykonywać go od 17. do 20. tygodnia ciąży, a jego cena wynosi około 250-400 złotych. W ramach tego testu we krwi matki mierzony jest poziom alfa-fetoproteiny, beta-HCG i wolnego estriolu, co umożliwia ustalenie ryzyka wystąpienia u dziecka zespołu Downa czy zespołu Edwardsa. Czułość testu potrójnego jest jednak niska i wynosi około 60-70%.

Nieinwazyjne badanie genetyczne

Zdecydowanie najbardziej czułym przesiewowym badaniem prenatalnym jest nieinwazyjne badanie genetyczne, takie jak test prenatalny Harmony.

Testu Harmony:

  • czułość wynosi aż 99%,
  • odsetek wyników fałszywie pozytywnych jest mniejszy niż 0,01%,
  • badanie można przeprowadzać od 10. tygodnia życia płodu,
  • DNA płodu pozyskuje się z krwi obwodowej ciężarnej.

DNA płodu podlega szczegółowej analizie w certyfikowanym laboratorium klinicznym Ariosa Diagnostics w Stanach Zjednoczonych. Wykorzystywana jest do tego unikalna, ukierunkowana technologia DANSR™ (Digital Analysis of Selected Region) i algorytm FORTE™ (Fetal fraction Optimized Risk of Trisomy Evaluation), dzięki czemu uzyskane wyniki są wyjątkowo dokładne.

Test Harmony cechuje się ponadto szerokim zakresem wykrywanych wad genetycznych — dzięki jego wykonaniu można:

  • ustalić ryzyko wystąpienia u dziecka zespołów: Downa, Pataua, Edwardsa, Turnera, Klinefeltera, XXYY, XXX, XYY,
  • określić płeć płodu.

Wszystkie powyższe czynniki mają wpływ na cenę badania - koszt testu Harmony wynosi bowiem około 2200-2500 złotych.

Są również dostępne inne nieinwazyjne badania genetyczne o lekko odmiennych zakresach. Test NIFTY Pro pozwala wykryć dodatkowo aż 84 zespoły delecyjne.

Ile kosztują badania prenatalne inwazyjne?

Inwazyjne badanie prenatalne przeprowadzane jest najczęściej wtedy, gdy wynik testu przesiewowego jest nieprawidłowy — dzięki niemu możliwe jest postawienie finalnej diagnozy, jednak badania te obarczone są ryzykiem komplikacji (do ich wykonania konieczne jest bowiem pobranie materiału z bezpośredniego otoczenia płodu).

Amniopunkcja jest badaniem inwazyjnym najczęściej zalecanym przez specjalistów ze względu na najmniejsze (1%) ryzyko powikłań oraz szeroki zakres wykrywanych wad - na przykład chorób genetycznych, aberracji chromosomowych, a nawet infekcji wirusowych i bakteryjnych. Badanie polega na pobraniu próbki płynu owodniowego przez powłoki brzuszne ciężarnej, w którym znajdują się komórki płodu - komórki te poddawane są następnie dalszym analizom. Amniopunkcję należy przeprowadzać od 13. do 21. tygodnia ciąży, a koszt tego testu bez refundacji waha się od 1300 do 2000 złotych.

Kolejne z inwazyjnych badań prenatalnych to biopsja kosmówki, wykonywana od 11. do 14. tygodnia ciąży - badanie to kosztuje bez refundacji około 1500 złotych. W badaniu tym, przez powłoki brzuszne ciężarnej pobierane są kosmki kosmówki, które następnie poddawane są dalszej diagnostyce. Zakres wykrywanych schorzeń w ramach tego testu jest nieco węższy niż w przypadku amniopunkcji, badanie wiąże się ponadto z większym (2%) ryzykiem powikłań.

Innym inwazyjnym badaniem prenatalnym jest kordocenteza, która bez refundacji kosztuje około 1000 złotych, a wykonuje się ją od 18. tygodnia ciąży. Badanie to polega na pobraniu próbki krwi pępowinowej przez powłoki brzuszne przyszłej mamy - krew ta stanowi materiał do dalszych badań. Głównym wskazaniem do kordocentezy jest diagnostyka i leczenie konfliktu serologicznego, jednak test pozwala również na wykrycie niektórych wad genetycznych. Ryzyko komplikacji związane z kordocentezą wynosi około 3%.


To badanie będzie pomocne:

Test SANCO - badanie całogenomowe

Cena w placówce

2499.00 

Cena online:

1980.00 
Technologia badania:Sekwencjonowanie Nowej Generacji

Czas oczekiwania na wynik:do 9 dni roboczych

Opinie klientów - Zdrowegeny.pl

© 2025 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic