22 123 95 55
PL
Znajdź badanie
Jakie skutki ma infekcja bakteriami Klebsiella?

Jakie skutki ma infekcja bakteriami Klebsiella?

3.90
Ocena użytkowników: 46 ocen

O bakteriach Klebsiella

Klebsiella to rodzaj bakterii Gram-ujemnych z otoczką polisacharydową. Rodzaj ten występuje powszechnie w naturze. Można je znaleźć w wodzie, glebie, roślinach, owadach i innych zwierzętach, w tym ludziach. Niektóre gatunki Klebsiella stanowią naturalną część ludzkiej flory jelitowej, jamy ustnej oraz nosa. Stanowią one patogeny oportunistyczne. Posiadana przez nie specyficzna otoczka utrudnia naturalną obronę bakteriobójczą organizmu.

Pałeczki Klebsiella w moich jelitach

Badania mikroflory jelitowej umożliwiają ustalenie, jakie mikroorganizmy zamieszkują nasze jelita. Zwykle nawet te, które mogą nam zaszkodzić, również w nas są, jednak w tym wypadku liczy się przede wszystkim ich ilość. W składzie mikrobioty znajdują się zarówno dobre dla nas bakterie jak Bifidobacterium i Lactobacillus, a także te mniej korzystne (Candida, Proteus, Pseudomonas, Staphylococcus, Enterococcus, Clostridium, E. coli). Takie badania pozwalają również ocenić poziom markerów stanu zapalnego, wśród których są kalprotektyna bądź zonulina czy krew utajona w kale.

W kierunku oceny mikroflory jelit można zrobić poniższe badania:

Chorobotwórczość pałeczek Klebsiella

Pałeczki Klebsiella wykrywa się u 1-6% zdrowych osób w posiewach kału, wymazów z nosa i gardła, zaś w przypadku pacjentów w szpitalu jest to większy odsetek. Największe ryzyko kolonizacji tymi bakteriami zachodzi w przypadku osób przyjmujących antybiotyki. Wśród istotnych czynników ryzyka jest również alkoholizm, cukrzyca, nowotwory złośliwe,

Klebsiella pneumoniae

Bakteria ta najbardziej zagraża zdrowiu po przedostaniu się do płuc. Wówczas powoduje zmiany destrukcyjne w płucach, w wyniku których pojawia się również plwocina przypominająca krwawą galaretkę. Zapalenie płuc z zakażenia Klebsiella ma bardzo wysokie ryzyko śmierci. Ryzyko zakażeniem płuc wiąże się z respiratorami, dożylnymi cewnikami oraz obecnością ran.

Bakteria ta może również być przyczyną zakażeń dróg moczowych, zapalenia pęcherzyka żółciowego, zapaleń kości, szpiku i opon mózgowych, a także może prowadzić do sepsy. Badania wskazują również, że Klebsiella może przyczyniać się do zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Klebsiella huaxiensis

Ten gatunek Klebsielli jest najczęściej wykrywany w próbkach moczu osób z infekcjami dróg moczowych.

Klebsiella oxytoca

Klebsiella oxytoca jest odpowiedzialna za zapalenia jelita grubego i sepsę. Gatunek ten jest przenoszony na jajach much domowych.

Klebsiella rhinoscleromatis

Gatunek ten jest czynnikiem rozwoju twardzieli, czyli przewlekłej choroby zakaźnej dróg oddechowych. W jej wyniku z czasem dochodzi do zwężenia światła dróg oddechowych i upośledzenia oddychania, co może doprowadzić z czasem do śmierci.

Klebsiella ozaenae

K. ozaenae jest odpowiedzialna za zanikowy nieżyt błony śluzowej nosa. Tzw. ozena jest schorzeniem związanym z cuchnącym zapachem.

Zapobieganie zakażeniom Klebsiella

Jako że bakterie Klebsiella mogą przenosić się między ludźmi, należy szczególnie przestrzegać higieny osobistej. Zaleca się przede wszystkim mycie rąk przed przygotowaniem posiłków, jedzeniem, dotykaniem oczu, nosa lub ust, po korzystaniu z toalety, po kichaniu czy kaszleniu, a przede wszystkim po dotknięciu powierzchni na terenie szpitala. Przydatne w zapobieganiu infekcji jest wykorzystanie płynów na bazie alkoholu do czyszczenia rąk.

Bibliografia:

  • Bagley S.: Habitat association of Klebsiella species. Infect Control. 1985; 6 (2): 52–8.
  • Aspiration Pneumonia Symptoms. Treatment and Information. Patient 2016.
  • Hu, Yiyi et al.: Klebsiella Huaxiensis Sp. Nov., Recovered from Human Urine. International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology 2019; 69 (2): 333–336.
  • Högenauer C., Langner C., Beubler E. et al.: Klebsiella oxytoca as a causative organism of antibiotic-associated hemorrhagic colitis. N. Engl. J. Med. 2006; 355 (23): 2418–26.

Aktualizacja: 2019-12-20

Data publikacji: 2019-12-20

KyberKompakt – badanie flory bakteryjnej jelit i grzybów w przewodzie pokarmowym


515.00 na stronie
569.00 w placówce
Technologia badania:
Metoda jakościowa i ilościowa
Czas oczekiwania na wynik:
do 25 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

Masz pytania?

Zadzwoń, a chętnie na nie odpowiemy