Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

O czym świadczy krew utajona w kale?

O czym świadczy krew utajona w kale?

3.8
Ocena użytkowników: 108 ocen

Data publikacji: 2019-11-06

Data aktualizacji: 2024-06-04

W jaki badaniach mogę u siebie wykryć krew utajoną?

Krew utajona w kale jest jednym z parametrów stanu jelita analizowanych w ramach następujących badań mikroflory:

Głównym celem badań mikroflory jest ocena składu flory jelitowej i ilości konkretnych pozytywnych i chorobotwórczych mikroorganizmów (min. drożdżaków Candida, bakterii z rodzajów Clostridium, Bifidobacterium, Pseudomonas, Klebsiella, Proteus, Staphylococcus, Lactobacillus czy E.coli) znajdujących się w jelicie na podstawie analizy próbki kału. Badania te obejmują dodatkowe parametry, za pomocą których określa się stan jelit. Wśród nich jest właśnie obecność krwi utajonej, stężenie zonuliny, kalprotektyny i innych. Analiza zarówno mikroflory, jak i wymienionych czynników umożliwia wstępną ocenę zdrowia jelit oraz możliwość zaistnienia zespołu przesiąkliwego jelita czy chorób zapalnych jelit.

Obecność w stolcu krwi utajonej analizowana możemy być dwiema różnymi metodami - testem gwajakowym bądź immunochemicznym. Test gwajakowy jest rodzajem próby chemicznej, w której wykorzystuje się określone własności hemu znajdującego się we krwi. Druga z tych metod opiera się natomiast na reakcji antygen-przeciwciało, a używane są wówczas przeciwciała przeciwko hemoglobinie, globinie lub też ludzkiej albuminie.


Na jakie problemy zdrowotne może wskazywać krew utajona w kale?

 • Nowotwory jelita grubego, żołądka bądź przełyku
 • Choroba wrzodowa żołądka bądź dwunastnicy
 • Polipy w jelicie grubym
 • Choroba hemoroidalna
 • Choroby zapalne jelit
 • Polekowe uszkodzenie błony śluzowej w przewodzie pokarmowym (stosowanie NLPZ)
 • Refluksowe zapalenie przełyku

Krwawienia z różnych odcinków przewodu pokarmowego są typowe dla obecności chorób o nasilonym przebiegu. W przypadku chorób, które dotyczą górnego odcinka przewodu pokarmowego, częściej stwierdza się smoliste stolce, którym mogą towarzyszyć fusowate lub krwiste wymioty. Krew utajona w kale jest bardziej typowa dla chorób dolnej partii przewodu pokarmowego czyli jelit. Nie jest to jednak całkiem regułą.

Krew utajona w kale objawem raka jelita grubego

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Rak ten może występować jako nowotwór sporadyczny, zespół polipowatości rodzinnej, zespół Lyncha, skutek nieswoistych chorób zapalnych jelit, a w 90% rozwija się z gruczolaka. Przed 40 rokiem życia rzadko dochodzi do rozwoju raka, chyba że jest to właśnie nowotwór na podłożu genetycznym.

Utajone krwawienie najczęściej wskazuje na rak umiejscowiony w prawej połowie okrężnicy. W przypadku innych lokalizacji nowotworu jelita grubego częstsze są jawne krwawienia.

Niektóre dane wskazują, że badanie krwi utajonej w kale mogłoby być alternatywą dla kolonoskopii jako przesiewowy test w kierunku raka jelita grubego. Dodatkowymi badaniami może być oznaczenie markera nowotworowego CEA i badanie per rectum.

Krew utajona w kale objawem hemoroidów

Hemoroidy są uwypukleniami, które zlokalizowane są w odbycie. Mają one budowę ciał jamistych. Guzki te krwawią i powodują, że w kale obecna jest świeża krew.

Krew utajona w kale objawem choroby wrzodowej

Choroba wrzodowa wiąże się z obecnością wrzodów trawiennych w żołądku bądź dwunastnicy. Wrzody stanowią ubytki w ścianie przewodu pokarmowego. Najczęstszą ich przyczyną jest zakażenie Helicobacter pylori, a także stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Choroba wrzodowa objawia się bólem i dyskomfortem w nadbrzuszu. Mogą współwystępować również nudności i wymioty. Konsekwencją wrzodów mogą być fusowate i krwiste wymioty lub smoliste stolce.

Aktualizacja: 2019-11-06

Bibliografia:

 1. Solnica B.: Badanie krwi utajonej w stolcu. Medycyna Praktyczna
 2. Adrych K., Bartnik W.: Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Medycyna Praktyczna 2019. [dostęp online]
 3. Reguła J., Wyrwicz L., Wysocki W. M., Bartnik W.: Rak jelita grubego. Medycyna Praktyczna 2019. [dostęp online]
 4. Kostecka A.: Krew utajona w kale. Termedia 2019. [dostęp online]
 5. Friediger J., Bartnik W.: Choroba hemoroidalna. Medycyna Praktyczna 2019. [dostęp online]
 6. Ciećkiewicz J. i wsp.: Krwawienie z przewodu pokarmowego. Medycyna Praktyczna 2019. [dostęp online]

To badanie będzie pomocne:

GutFlora+ – badanie mikroflory jelitowej i funkcjonalności jelit

Cena online:

1319.00 
Technologia badania:Jakościowa i ilościowa

Czas oczekiwania na wynik:do 21 dni roboczych od otrzymania próbki przez laboratorium

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic