O czym świadczy krew utajona w kale?
Data publikacji: 2019-11-06
Data aktualizacji: 2024-06-04
W jaki badaniach mogę u siebie wykryć krew utajoną?
Krew utajona w kale jest jednym z parametrów stanu jelita analizowanych w ramach następujących badań mikroflory:
Głównym celem badań mikroflory jest ocena składu flory jelitowej i ilości konkretnych pozytywnych i chorobotwórczych mikroorganizmów (min. drożdżaków Candida, bakterii z rodzajów Clostridium, Bifidobacterium, Pseudomonas, Klebsiella, Proteus, Staphylococcus, Lactobacillus czy E.coli) znajdujących się w jelicie na podstawie analizy próbki kału. Badania te obejmują dodatkowe parametry, za pomocą których określa się stan jelit. Wśród nich jest właśnie obecność krwi utajonej, stężenie zonuliny, kalprotektyny i innych. Analiza zarówno mikroflory, jak i wymienionych czynników umożliwia wstępną ocenę zdrowia jelit oraz możliwość zaistnienia zespołu przesiąkliwego jelita czy chorób zapalnych jelit.
Obecność w stolcu krwi utajonej analizowana możemy być dwiema różnymi metodami - testem gwajakowym bądź immunochemicznym. Test gwajakowy jest rodzajem próby chemicznej, w której wykorzystuje się określone własności hemu znajdującego się we krwi. Druga z tych metod opiera się natomiast na reakcji antygen-przeciwciało, a używane są wówczas przeciwciała przeciwko hemoglobinie, globinie lub też ludzkiej albuminie.
Na jakie problemy zdrowotne może wskazywać krew utajona w kale?
- Nowotwory jelita grubego, żołądka bądź przełyku
- Choroba wrzodowa żołądka bądź dwunastnicy
- Polipy w jelicie grubym
- Choroba hemoroidalna
- Choroby zapalne jelit
- Polekowe uszkodzenie błony śluzowej w przewodzie pokarmowym (stosowanie NLPZ)
- Refluksowe zapalenie przełyku
Krwawienia z różnych odcinków przewodu pokarmowego są typowe dla obecności chorób o nasilonym przebiegu. W przypadku chorób, które dotyczą górnego odcinka przewodu pokarmowego, częściej stwierdza się smoliste stolce, którym mogą towarzyszyć fusowate lub krwiste wymioty. Krew utajona w kale jest bardziej typowa dla chorób dolnej partii przewodu pokarmowego czyli jelit. Nie jest to jednak całkiem regułą.
Krew utajona w kale objawem raka jelita grubego
Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Rak ten może występować jako nowotwór sporadyczny, zespół polipowatości rodzinnej, zespół Lyncha, skutek nieswoistych chorób zapalnych jelit, a w 90% rozwija się z gruczolaka. Przed 40 rokiem życia rzadko dochodzi do rozwoju raka, chyba że jest to właśnie nowotwór na podłożu genetycznym.
Utajone krwawienie najczęściej wskazuje na rak umiejscowiony w prawej połowie okrężnicy. W przypadku innych lokalizacji nowotworu jelita grubego częstsze są jawne krwawienia.
Niektóre dane wskazują, że badanie krwi utajonej w kale mogłoby być alternatywą dla kolonoskopii jako przesiewowy test w kierunku raka jelita grubego. Dodatkowymi badaniami może być oznaczenie markera nowotworowego CEA i badanie per rectum.
Krew utajona w kale objawem hemoroidów
Hemoroidy są uwypukleniami, które zlokalizowane są w odbycie. Mają one budowę ciał jamistych. Guzki te krwawią i powodują, że w kale obecna jest świeża krew.
Krew utajona w kale objawem choroby wrzodowej
Choroba wrzodowa wiąże się z obecnością wrzodów trawiennych w żołądku bądź dwunastnicy. Wrzody stanowią ubytki w ścianie przewodu pokarmowego. Najczęstszą ich przyczyną jest zakażenie Helicobacter pylori, a także stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Choroba wrzodowa objawia się bólem i dyskomfortem w nadbrzuszu. Mogą współwystępować również nudności i wymioty. Konsekwencją wrzodów mogą być fusowate i krwiste wymioty lub smoliste stolce.
Aktualizacja: 2019-11-06
Bibliografia:
- Solnica B.: Badanie krwi utajonej w stolcu. Medycyna Praktyczna
- Adrych K., Bartnik W.: Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Medycyna Praktyczna 2019. [dostęp online]
- Reguła J., Wyrwicz L., Wysocki W. M., Bartnik W.: Rak jelita grubego. Medycyna Praktyczna 2019. [dostęp online]
- Kostecka A.: Krew utajona w kale. Termedia 2019. [dostęp online]
- Friediger J., Bartnik W.: Choroba hemoroidalna. Medycyna Praktyczna 2019. [dostęp online]
- Ciećkiewicz J. i wsp.: Krwawienie z przewodu pokarmowego. Medycyna Praktyczna 2019. [dostęp online]