Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów

piątek 16:00 - 03.08.2018
Ocena Użytkowników (1 Ocen)
5.0
Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów
Przyczyny rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów nie zostały w pełni stwierdzone. Badania wskazują, że źródeł zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów należy szukać w genach, zaburzeniach układu immunologicznego i środowiskowych czynnikach.

Jakie są przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów?

Czynnik genetyczny jest w 50% przyczynia się do rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów. Antygen HLA-DR4 (allele DRB1*04:01, DRB1*04:04, DRB1*04:05) odpowiada za zwiększone ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów. Polimorfizmy te są dziedziczone, przez co rodzinne występowanie reumatoidalnego zapalenia stawów zwiększa jego ryzyko 2-5 razy. Innym genem zwiększającym ryzyko RZS jest HLA-B27. System HLA znajduje się na chromosomie szóstym i składa się z 264 genów. System ten odpowiada za przedstawianie limfocytom T antygenów, aby możliwa była obrona organizmu. Niestety niektóre polimorfizmy tych genów (powyższe i wiele innych) mogą wywołać reakcję obronną organizmu w kierunku własnych tkanek poprzez produkcję autoprzeciwciał - w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów są to czynnik reumatoidalny (RF) i przeciwciała przeciwko cyklicznemu cytrulinowanemu peptydowi (anty-CCP). Niestety występuje tendencja do wystąpienia u jednej osoby polimorfizmów odpowiadających za więcej niż jedną chorobę autoimmunologiczną. Z reumatoidalnym zapaleniem stawów może współistnieć cukrzyca typu 1, autoimmunologiczna choroba wątroby, Hashimoto, celiakia i wiele innych. U bardzo wielu chorych na reumatoidalne zapalenie stawu obserwuje się dodatkowe objawy ze strony przewodu pokarmowego - wówczas zaleca się wykonanie badania genetycznego w kierunku celiakii oraz badania serologicznego i histopatologicznego, które pozwalają potwierdzić rozpoznanie.

Infekcje mogą być bodźcem, który zainicjuje stan zapalny i rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów. Z RZS wiązane są zakażenia dróg moczowych (m.in. Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoea, Ureaplasma urealyticum, Mycoplasma), przewodu pokarmowego (m.in. Shigella flexneri, Salmonella typhimurium), oddechowego (Chlamydia pneumomiae) i jamy ustnej (Porphyromonas gingivalis). Nie można jednak uznać, że infekcje są bezpośrednimi przyczynami choroby.

Ze względu na 3-4 krotnie częstsze występowanie reumatoidalnego zapalenia stawów uważa się, że jedną z przyczyn mogą być hormony. Podejrzewa się, że u mężczyzn ryzyko zwiększa się w przypadku niskiego stężenia testosteronu. Czynnik hormonalny może również wyjaśniać, dlaczego kobiety chore na reumatoidalne zapalenie stawów wchodzą w remisję w czasie ciąży, a objawy chorobowe nawracają po kilku miesiącach od porodu.

Przyczyną rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów może być również pochodzenie etniczne. Częstość RZS u rasy kaukaskiej wynosi 1%, w Afryce 0,1%, zaś wśród Indian Pima i Chippewa 5%.

Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów - czynniki ryzyka związane z dietą i stylem życia

  • Palenie tytoniu - jest czynnikiem ryzyka najsilniej powiązanym z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Ryzyko jest w tym wypadku zależne od długości palenia i ilości wypalonych paczek. Palenie tytoniu dodatkowo pogarsza przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów i utrudnia terapię.
  • Silny stres - może być inicjatorem choroby u niektórych osób.
  • Kawa - zwiększone ryzyko obserwuje się przy spożyciu powyżej 10 filiżanek kawy w ciągu doby.
  • Otyłość - w ogólnej populacji zwiększa ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów o 24%, a w przypadku osób przed 55 rokiem życia aż o 65%.
  • Słodzone napoje - ich regularne spożycie zwiększa ryzyko zachorowania.

Z mniejszym ryzykiem wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów wiązana jest dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 (głównie z tłustych ryb), oliwę z oliwek oraz warzywa. Spożycie tłustych ryb w ilości co najmniej 1 porcji w tygodniu obniża ryzyko zachorowania nawet o 20% w porównaniu z osobami, które jedzą ryby rzadziej. Pozytywny wpływ mają również rośliny strączkowe chociaż w nieznacznym stopniu. Obserwuje się także, że umiarkowane ilości alkoholu (3,5-15,2 g etanolu na dobę) działają ochronnie. Tego typu składniki mają znaczenie w ochronie przed stanem zapalnym rozwijającym się w organizmie.

Wykonaj test na nietolerancje pokarmowe

Dolegliwości takie jak przewlekłe zmęczenie, bóle brzucha, biegunki, wzdęcia czy migreny często występują w przebiegu nietolerancji pokarmowej IgG-zależnej. Jeżeli więc obserwujesz takie objawy u siebie, wykonaj badanie w kierunku najpowszechniejszych alergenów pokarmowych.

Dostępne testy na nietolerancje pokarmowe to:

IMMUNOdiagDIETA - 44 alergeny IgG

IMMUNOdiagDIETA - 88 alergenów IgG

IMMUNOdiagDIETA - 280 alergenów IgG

Dowiedz się więcej

Procesy zapalne, szczególnie w przebiegu chorób o podłożu autoagresywnym, mogą być wyzwalane przez immunologiczne nadwrażliwości pokarmowe. Główne znaczenie ma tu nadprodukcja immunoglobulin IgG, co przyczynia się do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego wraz z licznymi objawami zarówno ze strony przewodu pokarmowego, jak i ogólnoustrojowymi. Wykluczenie z diety produktów, które są przez układ immunologiczny nietolerowane, przyczynia się do złagodzenia reakcji zapalnej. Aby stwierdzić, które produkty są niebezpieczne, wystarczy wykonać test na nietolerancje pokarmowe mierzący poziom przeciwciał IgG specyficznych dla produktów spożywczych. Przykładem takiego testu jest IMMUNOdiagDIETA, za pomocą którego można przeanalizować reakcje organizmu na 28, 44, 88 lub 280 produktów spożywczych.

Jakie są objawy i przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów?

Pierwszymi objawami reumatoidalnego zapalenia stawów jest ogólne osłabienie, pogorszenie apetytu, stan podgorączkowy, bóle mięśni i czasem również chudnięcie. Później pojawiają się pierwsze objawy stawowe. Zazwyczaj atakowane są symetryczne małe stawy - w pierwszej kolejności zmiany dotyczą stawów nadgarstków, dłoni (śródręczno-paliczkowych, międzypaliczkowych bliższych) i stóp (śródstopno-paliczkowych). Dużo później mogą zostać zajęte duże stawy takie jak łokciowe, kolanowe, barkowe czy skokowe. Stan zapalny stawów charakteryzuje się bólem, tkliwością pod wpływem dotyku, obrzękiem, a także sztywnością poranną, która trwać może nawet powyżej godziny. Po dłuższym czasie trwania choroby może dojść do ograniczenia zakresu ruchów stawów oraz ich deformacji.

Jak zdiagnozować reumatoidalne zapalenie stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów diagnozuje się poprzez badania laboratoryjne i obrazowe. We krwi obecne są autoprzeciwciała (RF i anty-CCP), których stężenie wskazuje również na stopień aktywności choroby, podwyższone jest stężenie OB, CRP i fibrynogenu. Dodatkowo stwierdza się niedokrwistość, nad- lub małopłytkowość i leukocytozę. Badania obrazowe umożliwiają wykrycie zapalenia błony maziowej, nadżerek na powierzchniach stawowych, obecność torbieli, płynu w stawach, obrzęków i zmian osteoporotycznych. Mogą zostać również wykonane punkcje stawów w celu określenia składu płynu, który się w nich znajduje.

Na czym polega leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów?

W reumatoidalnym zapaleniu stawów głównymi celami leczenia jest zahamowanie postępu choroby, redukcja objawów i utrzymanie sprawności u chorego. W początkowym okresie istotne jest leczenie objawowe (glikokortykosteroidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe), które pozwala na złagodzenie dolegliwości bólowych zanim podstawowe leczenie odniesie pierwsze skutki. Główną farmakoterapię reumatoidalnego zapalenia stawów stanowią leki modyfikujące przebieg choroby, które umożliwiają wejście chorego w remisję, zahamowanie destrukcji stawów i prawidłowe funkcjonowanie na co dzień. Syntetyczne leki modyfikujące przebieg choroby są zalecane w pierwszej kolejności, a ich efekty można zaobserwować po 1-2 miesiącach. Leki biologiczne są skuteczniejsze w krótszym okresie czasu, jednak zalecane są głównie pacjentom, u których trudno jest osiągnąć remisję.

W terapii reumatoidalnego zapalenia stawów ogromne znaczenie ma również rehabilitacja, która odpowiada za utrzymanie masy mięśniowej oraz sprawności. Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów obejmuje również wsparcie psychologiczne, redukcję stresu, rzucenie palenia i właściwą dietę przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. W przypadku znacznego zniszczenia stawów może być zalecone leczenie chirurgiczne.

Jakie są powikłania reumatoidalnego zapalenia stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów nie jest tylko problemem związanym ze stawami, lecz jest chorobą dotykającą całego organizmu. Powikłania w RZS mogą dotyczyć wielu układów i narządów. Dość częstym skutkiem jest obecność podskórnych bezbolesnych guzków reumatoidalnych, które powstają także w narządach wewnętrznych. W okolicy zaatakowanego stawu dochodzi do zmniejszenia gęstości mineralnej kości, co z czasem może przeistoczyć się w osteoporozę. Deformacje stawów wraz ze złamaniami osteoporotycznymi mogą doprowadzić do wczesnej niepełnosprawności - większość chorych traci zdolność do pracy w 5-10 lat. Powikłania reumatoidalnego zapalenia stawów często wiążą się z zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego, w tym rozwojem miażdżycy i zwiększonym ryzykiem zawału serca i udaru mózgu. Jest to główną przyczyną przedwczesnej śmierci u chorych na RZS, którzy żyją średnio kilka lat krócej od populacji ogólnej. Powikłania RZS obejmują także płuca, układ nerwowy, narząd wzroku, nerki i układ hemolityczny.

Aktualizacja: 2018-12-07

Statystyki:
0 komentarzy
722 wyświetleń

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy - skomentuj pierwszy!

Celiakia

Badania genetyczne w kierunku celiakii pomogą Ci wykryć chorobę i zastosować odpowiednią dietę!

Celiakia

  • Dla osób, u których występują mało specyficzne objawy o trudnej do wyjaśnienia przyczynie, takie jak bóle i wzdęcia brzucha, biegunki czy utrata masy ciała i łaknienia.
  • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

Test wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

celiakii

Cena badania:

275 zł