22 123 95 55
PL
Znajdź badanie
Test ImuPro Complete - na czym polega, dla kogo?

Test ImuPro Complete - na czym polega, dla kogo?

4.10
Ocena użytkowników: 58 ocen

W jaki sposób dochodzi do rozwoju nietolerancji pokarmowej?

Regularna ekspozycja na leki, stres, infekcje oraz toksyny środowiskowe prowadzi do uszkodzenia integralności ściany jelita, a w konsekwencji składniki wnikają pomiędzy komórkami jelita i dostają się do układu krwionośnego. Normalnie strawiony pokarm jest dobrze tolerowany przez układ immunologiczny, zaś ten, który przenika nie w pełni strawiony jest rozpoznawany jako obcy. Reakcje immunologiczne mają wówczas na celu usunięcie obcych białek z organizmu.

Adaptacyjny układ immunologiczny wytwarza przeciwciała IgG, które rozpoznają pokarmy dla których zostały stworzone. Przeciwciała te wiążą się w kompleksy z białkami pokarmowymi i są transportowane wraz z krążeniem - swoiste przeciwciała mogą być także przekazywane z matki na dziecko w trzecim trymestrze ciąży.

Następnie wytwarzane są specjalne komórki (neutrofile), które niszczą kompleksy przeciwciał z białkami pokarmowymi - w tym momencie dochodzi do nasilonej reakcji zapalnej. Jej skutkami jest pojawienie się różnych niespecyficznych bądź specyficznych dolegliwości, co jest uzależnione od lokalizacji unieszkodliwienia takiego kompleksu immunologicznego.

Jeżeli zniszczenie kompleksu zajdzie w układzie krążenia, może to skutkować pojawieniem się objawów niespecyficznych. Mogą do nich należeć zmęczenie, zatrzymywanie wody, niewyjaśnione wahania masy ciała. W długim okresie czasu mogą rozwinąć się zaburzenia metaboliczne. Natomiast gdy dojdzie do zniszczenia kompleksów umiejscowionych w innych tkankach, mogą również one zostać uszkodzone. Powoduje to bardziej konkretne objawy związane z daną lokalizacją, np. migreny czy zespół jelita drażliwego.

Należy pamiętać, że alergia opóźniona może mieć charakter przewlekły. Dzieje się tak w sytuacji, gdy regularnie spożywane są produkty wywołujące reakcję immunologiczną.

Czym jest test ImuPro Complete?

ImuPro Complete to test, który umożliwia szeroką diagnostykę nieprawidłowości układu odpornościowego pod postacią nietolerancji pokarmowej. Swoim zakresem obejmuje analizę stężenia przeciwciał IgG przeciwko 270 różnych pokarmom oraz Candida albicans. Badanie przeprowadzane jest metodą immunoenzymatyczną ELISA, dającą ilościowy wynik pomiaru przeciwciał.

Sprawdź cenę testu ImuPro Complete ❱

Wynik ImuPro Complete pozwala na ocenę reakcji układu immunologicznego na typowe pokarmy z grup takich jak mięsa, warzywa, owoce, zboża, nabiał, a także przyprawy, kawy, herbaty, wina czy też niektórych dodatki do żywności. Tak szeroki zakres badanych produktów umożliwia zaplanowanie indywidualnego jadłospisu w sposób niezwykle selektywny i dostosowany do potrzeb zdrowotnych przebadanej osoby.

Kto powinien wykonać test ImuPro Complete?

Test ImuPro zalecany jest przede wszystkim osobom ze zróżnicowaną dietą, u których występują różnorodne dolegliwości zdrowotne.

Wśród najważniejszych wskazań do badania wymienia się:

  • przewlekłe zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (m.in. zaparcia, wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, mdłości, odbijanie, zespół jelita drażliwego, uczucie pełności w nadbrzuszu, choroby zapalne jelit);
  • zmiany skórne (m.in. suchość i świąd skóry, atopowe zapalenie skóry, trądzik, wysypki, łuszczyca);
  • uczucie chronicznego zmęczenia (m.in. trudności z porannym wstawaniem, zmęczenie pomimo długiego czasu snu);
  • problemy o podłożu psychicznym i neurologicznym (m.in. nawracające migreny, depresja, nadaktywność, zaburzenia nastroju, stany lękowe, agresja, zaburzenia ze spektrum autyzmu, ADHD, pogorszenie koncentracji i pamięci);
  • trudności z utrzymaniem prawidłowej masy ciała,
  • choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe stawów;
  • choroby autoimmunologiczne,
  • nadciśnienie;
  • cukrzyca typu II;
  • niepłodność.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Jest kilka sytuacji, które uznaje się za ograniczenia do realizacji testu w kierunku nietolerancji pokarmowych.

Do całkowitych przeciwwskazań należy:

  • wiek poniżej 12 miesiąca życia,
  • obniżone stężenie całkowite przeciwciał IgG (hypoglobulinemia, agammaglobulinemia, gammapatia monoklonalna),
  • przyjęcie szczepienia w ciągu ostatnich 9 miesięcy przez dziecko do lat 3 bądź 3 miesięcy u osób dorosłych,
  • czas trwania infekcji z podwyższoną temperaturą.

Jako że przeciwwskazaniem do testu ImuPro jest obniżenie stężenia całkowitych IgG, w poniższych przypadkach należy wykonać oznaczenie IgG:

  • leczenie immunosupresyjne aktualnie stosowane/ trwające dłużej niż 1 miesiąc,
  • chemioterapia/radioterapia w okresie minionych 12 miesięcy,
  • sterydoterapia ogólnoustrojowa aktualnie stosowana/ trwająca dłużej niż 1 miesiąc,
  • HIV/AIDS,
  • choroby autoimmunologiczne.

Co daje Ci wykonanie badania ImuPro Complete?

ImuPro Complete jest wiarygodnym testem wykrywającym nietolerancje pokarmowe. Po przeprowadzeniu analizy laboratoryjnej otrzymujesz raport pozwalający Ci z łatwością stwierdzić, które produkty są dla Ciebie zdrowe, a których należy unikać. Wynik uwzględnia również plan diety eliminacyjno-rotacyjnej zalecanej w celu wyleczenia się z nietolerancji.

Po uzyskaniu wyniku należy wdrożyć odpowiednią strategię żywieniową składającą się z trzech faz:

  1. Faza eliminacji - wyklucza się produkty, które w badaniu podniosły poziom przeciwciał, a produkty tolerowane należy spożywać w czterodniowych cyklach. Ma to na celu zredukowanie stanu zapalnego oraz powstrzymanie rozwoju nowych nietolerancji.
  2. Faza prowokacji - wprowadza się stopniowo wykluczone do tej pory produkty i obserwuje się odpowiedź organizmu.
  3. Faza stabilizacji - wyklucza się na rok szkodliwe produkty zidentyfikowane w czasie fazy prowokacji. Po roku na nowo należy przeprowadzić prowokację.

Zazwyczaj po zastosowaniu pełnej strategii żywieniowej dochodzi do poprawy tolerancji na wykluczone produkty. Może jednak się zdarzyć, że pozostanie jeden lub dwa takie składniki, które trzeba będzie wykluczyć na stałe.

Aktualizacja: 2019-04-17

Data publikacji: 2019-04-17

ImuPro Complete


2199.00 na stronie
2299.00 w placówce
Technologia badania:
Test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
do 20 dni roboczych od otrzymania próbki przez laboratorium

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

Masz pytania?

Zadzwoń, a chętnie na nie odpowiemy