Lekkostrawne jedzenie - kiedy jest zalecane?
Data publikacji: 2020-03-20
Data aktualizacji: 2020-03-20
Czym jest dieta lekkostrawna?
Dieta lekkostrawna polecana jest zazwyczaj w przebiegu poszczególnych jednostek chorobowych, aby pokarmy ciężkostrawne, długo zalegające w żołądku i jelitach, nie nadwyrężały przewodu pokarmowego. Zadaniem diety lekkostrawnej jest łagodzenie dolegliwości związanych z przewodem pokarmowym oraz poprawa stanu zdrowia. Dieta ta stosowana jest też zwykle u pacjentów po zabiegach operacyjnych. Prawidłowo skomponowana dieta lekkostrawna powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na energię i makroskładniki danej osoby, a dodatkowo uwzględniać jedzenie lekkostrawne.
Schorzenia i dolegliwości, w przebiegu których zaleca się spożywanie lekkostrawnego jedzenia to:
- Choroby jelit i żołądka (choroba Leśniowskiego-Crohna, nieżyt żołądka, choroba wrzodowa żołądka, zapalenie błony śluzowej jelit)
- Nowotwory przewodu pokarmowego np. rak jelita grubego
- Choroby przyzębia (parodontoza)
- Okres po operacjach, zwłaszcza dotyczących przewodu pokarmowego
- Niektóre formy zespołu jelita drażliwego
Jakie jedzenie jest lekkostrawne?
Jeśli cierpisz na jedno z wymienionych schorzeń lub dolegliwości wybieraj:
- gotowane warzywa i owoce,
- białe pieczywo lub graham,
- drobne kasze, i makarony, ryż, drobne płatki zbożowe,
- jajka na miękko,
- jogurty i inne naturalne produkty mleczne,
- chude mięso (indyk, kurczak, królik, chuda wołowina)
- chude ryby (dorsz, mintaj, pstrąg)
Przyprawiaj dania łagodnie ziołami, a unikaj ostrych dodatków takich jak musztarda, chrzan, chilli, ostra papryka, ocet, czosnek, cebula. Niewskazane są również kawa i mocna herbata.
Oprócz wyboru właściwych produktów należy pamiętać o ich odpowiednim przygotowaniu. Nawet najbardziej lekkostrawne produkty będą źle wpływać na pracę układu pokarmowego jeśli przyrządzimy je smażąc na głębokim tłuszczu. Aby jedzenie było lekkostrawne, należy wystrzegać się smażenia, duszenia z dodatkiem tłuszczu, tradycyjnego pieczenia i zapiekania, a także stosowania zasmażek, odgrzewania i odsmażania potraw.
A może nietolerancja pokarmowa?
Zdarza się, że dyskomfort trawienny ma charakter przewlekły. Wzdęcia, gazy, uczucie pełności i przelewania w jelitach to stan, z którym niektóre osoby rzadko się rozstają. Jeśli wykonałeś już wiele badań wykluczających choroby przewlekłe, a problem trawienny nie ustaje, warto wykonać test na nietolerancje pokarmowe. Nietolerancje lub też nadwrażliwości pokarmowe to problem, który coraz częściej dotyka Polaków. Polega na nadmiernej ilości produkowanych przeciwciał IgG, na pokarmy (alergeny), które są w naszej diecie. Symptomy nietolerancji pojawiają się zwykle z opóźnieniem (w przeciwieństwie do alergii), nawet po 24-96 godzinach. Do najczęstszych objawów nadwrażliwości pokarmowych zaliczają się:
- ból brzucha, wzdęcia, gazy, zaparcia, problemy z wypróżnianiem, uczucie przelewania w jelitach
- przewlekłe zmęczenie, osłabienie
- świąd skóry, wysypki
- bóle głowy, migreny
- bóle stawów
Przewlekłe nietolerancje pokarmowe mogą mieć przykre konsekwencje. Nieleczone mogą prowadzić do zaburzeń takich jak: otyłość, anemia, cukrzyca, niedożywienie czy uszkodzenia wątroby.
Jakie badanie wykonać na nietolerancje pokarmowe?
Do najpopularniejszych badań na nietolerancje pokarmowe w Polsce należy test IMMUNOdiagDIETA. Jest to badanie wykonywane przez laboratorium Diagnostyka. Test ten umożliwia pomiar przeciwciał IgG (wszystkie podklasy tych przeciwciał) oraz IgG4 (podklasa IV) specyficznych dla 28, 44, 88 lub 280 alergenów. Każdy z pakietów oferuje badanie alergenów ze wszystkich grup produktów spożywczych: mięsa, mleka i jego przetworów, warzyw i owoców, produktów zbożowych, ryb, owoców morza, a także przypraw, nasion i orzechów. W przypadku typowych objawów ze strony jelitowej zaleca się wybór całościowego pomiaru przeciwciał, natomiast w przypadku występowania objawów pozajelitowych najlepiej wykonać analizę samej podklasy IV.
Co po otrzymaniu wyników?
Pacjent otrzymuje wyniki testu w formie raportu z zaleceniami żywieniowymi, a każdy z alergenów przedstawiony jest na 6-stopniowej skali RAST, w formie graficznej jak i ilościowo. Nietolerancje pokarmowe mają charakter odwracalny, dlatego konsekwencją wykonania badania, powinna być dieta eliminacyjna lub rotacyjna. Dzięki wyeliminowaniu nietolerowanych produktów organizm nabywa na nie tolerancję i przywracają się jego właściwe funkcje.
Autor merytoryczny: Mgr Magdalena Wróblewska, Dietetyk