Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Dowiedz się więcej o badaniu na krew utajoną i diagnostyce raka jelita grubego na Zdrowegeny.pl

Test na krew utajoną - szybki sposób na wykrycie raka jelita grubego

4.7
Ocena klientów: 21 ocen

Data publikacji: 2020-03-19

Data aktualizacji: 2020-03-19

Profilaktyka raka jelita grubego

Nowotwór jelita grubego bardzo długo przebiega bezobjawowo, z tego właśnie powodu jest jednym z groźniejszych nowotworów. Częściej dotyka mężczyzn niż kobiet, a ryzyko zachorowania znacznie wzrasta po 50. roku życia. Dlatego tak ważne są profilaktyczne badania, dzięki którym w porę możemy zacząć leczenie i całkowicie wyleczyć się z tej choroby. Do badań, które należy wykonywać w celu profilaktyki raka jelita grubego należą:

Na czym polega test na krew utajoną w kale?

Badanie krwi utajonej w kale zalecane jest wszystkim osobom, które przekroczyły 50. rok życia. Jest to marker, który umożliwia zdiagnozowanie wielu chorób układu pokarmowego, także nowotworu jelita grubego. Krew utajona nie jest widoczna gołym okiem, nie zmienia też konsystencji kału. Można ją wykryć tylko specjalistycznymi badaniami. Obecnie do analizy kału w kierunku krwi utajonej wykorzystuje się dwie metody: test immunochemiczny (FIT-OC) i test gwajakowy. Test immunochemiczny jest oparty na reakcji antygen-przeciwciało, a wykorzystuje się przeciwciała przeciwko hemoglobinie, globinie czy ludzkiej albuminie. Test gwajakowy zaś, to rodzaj próby chemicznej, w której wykorzystywane są określone własności hemu znajdującego się we krwi.

Obecność krwi utajonej w kale może także świadczyć o chorobie wrzodowej dwunastnicy / żołądka, obecności polipów jelita grubego, choroby zapalnej jelit lub choroby hemoroidalnej.

Jakie są pierwsze objawy raka jelita grubego

Nowotwór jelita grubego długo pozostaje niezauważony. Statystyki wykazują, że profilaktycznie badamy się niechętnie, a aż 77% Polaków uważa to za wstydliwe i krępujące. Wielu z nas nie ma też świadomości zagrożenia tym nowotworem, jak również nie wie o istnieniu badań profilaktycznych. Pierwsze objawy raka jelita grubego są często bagatelizowane. Należą do nich: bóle brzucha, wzdęcia, osłabienie, zmiana rytmu wypróżnień. Zaniepokoić powinny nas objawy takie jak: krew w stolcu, krwawienie z odbytu, uporczywe biegunki lub naprzemienne biegunki i zaparcia, zmiana konsystencji stolca i ciągłe uczucie parcia na stolec. Objawy w ostatnim stadium raka jelita grubego to klasyczne objawy choroby nowotworowej czyli brak apetytu, osłabienie, szybka utrata masy ciała.

Rak jelita grubego - leczenie

Jedyną skuteczną walką z rakiem jelita grubego jest jego operacyjne usunięcie. Jeśli stadium guza jest wczesne, zostaje on zwykle usunięty chirurgicznie w fragmentami tkanek jelita. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne jest wycięcie odbytnicy, a niekiedy założenie stomii. Leczenie raka jelita grubego wspomaga się również chemio- i radioterapią.

Rak jelita grubego - jakie są rokowania?

Rokowania raka jelita grubego zależą przede wszystkim od momentu, w którym nowotwór ten zostanie zdiagnozowany. Im wcześniejsze będzie to stadium, tym rokowania są większe. Jeśli choroba została wykryta w I stadium, to odsetek 5-letniego przeżycia sięga nawet 90%. W przypadku wykrycia choroby w ostatnim stadium, kiedy nowotwór daje już przerzuty, odsetek ten wynosi już zaledwie 7%. Średnio szacuje się, że przeżycie pacjentów chorych na raka jelita grubego wynosi 40%. Jeśli chodzi o rokowania po operacji, to również w tym przypadku wszystko zależy od stadium wykrycia. Operacja wykonana na wczesnym etapie daje 100% szans na wyleczenie.

Niestety nowotwór jelita grubego często nawraca mimo zakończenia terapii, dlatego niezwykle istotne jest częste wykonywanie badań, również po zakończeniu leczenia.


Opinie klientów - Zdrowegeny.pl

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic