Jak ustalić ojcostwo?

poniedziałek 09:00 - 30.07.2018
Ocena Użytkowników (1 Ocen)
5.0
Jak ustalić ojcostwo?
Z tego artykułu dowiesz się, jak ustalić ojcostwo zarówno prywatnie, jak i na drodze sądowej, kiedy jest to możliwe, jak pobiera się próbki i na czym polega analiza w laboratorium.

Jak ustalić ojcostwo prywatnie?

Na drodze prywatnej można zbadać ojcostwo dzięki szerokiej ofercie badań świadczonych przez laboratoria. Dostępne są badania, które pozwalają ustalić ojcostwo, w punktach pobrań, gdzie personel zajmuje się pobraniem próbek, oraz wysyłkowe, do których samodzielnie pobiera się materiał genetyczny i wysyła go później do laboratorium.

Badania wysyłkowe umożliwiają sprawdzenie ojcostwa w sposób anonimowy i jak najwygodniejszy dla klienta. Zazwyczaj opłaca się test online (sprawdź ceny testów DNA na ojcostwo ❱), a później otrzymuje się specjalny zestaw poprzez dyskretną przesyłkę kurierską. Zestaw zawiera wszystko, co jest potrzebne, aby pobrać samodzielnie próbki do badania na ojcostwo - mogą to być wymazy lub mikroślady. Po pobraniu próbek i ich zapakowaniu w taki sposób, żeby nie zostały zanieczyszczone cudzym DNA, przekazuje się je kurierowi, aby dostarczył je do laboratorium. Wynik ustalenia ojcostwa w ten sposób nie będzie zawierał danych osób, których DNA było porównywane.

Natomiast w przypadku badań na ustalenie ojcostwa, do których próbki pobierane są przez personel punktu pobrań, należy do placówki udać się z dzieckiem, a w przypadku nieukończenia przez nie 18 lat konieczne jest również przyniesienie zgody od matki lub jej obecność w trakcie badania. Wyspecjalizowany personel pobiera wymazy, a następnie przekazuje je do laboratorium w celu dalszej analizy, które pozwoli ustalić ojcostwo.

Już w ciągu 5-7 dni otrzymuje się wynik prywatnego ustalenia ojcostwa.

Kiedy można ustalić ojcostwo na drodze sądowej?

Sąd może zlecić, aby ustalić ojcostwo, gdy istnieje podejrzenie, że prawne ojcostwo nie jest zgodne z ojcostwem biologicznym. Sądowe badanie na ustalenie ojcostwa zlecane jest w przypadku zaprzeczania domniemaniu ojcostwa, w sprawie o uznanie ojcostwa, a także gdy mają być ustalone dodatkowe kwestie związane z ojcostwem takie jak alimenty, nadanie nazwiska dziecku czy zakres władzy rodzicielskiej.

Sądownie ustalić ojcostwo w przypadku uznania ojcostwa można na wniosek mężczyzny, jeżeli matka nie chce potwierdzić ojcostwa danego mężczyzny. Natomiast jeżeli dopiero po uznaniu ojcostwa pojawią się podejrzenia o tym, że mężczyzna jednak ojcem nie jest, można wnioskować o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa. Zaprzeczenie ojcostwa w przypadku domniemania wiąże się również z badaniem na ustalenie ojcostwa, co może być dokonane na wniosek matki dziecka (w ciągu 6 miesięcy od daty porodu), domniemanego ojca (w ciągu 6 miesięcy od otrzymania informacji o narodzinach dziecka) i dziecka (przez 3 lata po ukończeniu 18 lat), a także prokuratora. W przypadku wnioskowania do prokuratury bądź sądu o wszczęcie postępowania pomocne mogą być wyniki badań prywatnych, gdyż dadzą one istotną podstawę, że podejrzenia o ojcostwie są właściwe.

Przeczytaj więcej o tym, kiedy można ustalić ojcostwo ❱

Ustal ojcostwo za pomocą testu DNA

Jeżeli masz wątpliwości co do swojego biologicznego ojcostwa lub podejrzewasz, że możesz być biologicznym ojcem dziecka wykonaj proste genetyczne badanie ojcostwa. Pozwala ono na stuprocentowe wykluczenie ojcostwa lub potwierdzenie go z pewnością powyżej 99,9999%.

Dostępne badania ojcostwa to:

Badanie ojcostwa ➜ realizacja wysyłkowa (wymaz + mikroślad)

Badanie ojcostwa ➜ realizacja wysyłkowa (wymaz + wymaz)

Badanie ojcostwa ➜ realizacja wysyłkowa (mikroślad + mikroślad)

Badanie ojcostwa ➜ realizacja w punkcie pobrań (wymaz + wymaz)

Dowiedz się więcej

Jak ustalić ojcostwo na zlecenie sądu?

Ustalenie ojcostwa w sądzie polega w pierwszej kolejności na przesłuchaniu stron i świadków oraz ustaleniu, czy istnieją przesłanki do potwierdzenia podejrzeń strony pozywającej. Zazwyczaj i tak sąd zleca badanie genetyczne, które pozwoli ustalić ojcostwo w pewny sposób, jednak pod względem procedur różni się ono od badań na zlecenie prywatne. W tym wypadku konieczne jest pobranie DNA od matki, aby porównanie było jeszcze bardziej wiarygodne. Pobierany jest wymaz przez osobę i w miejscu, które zostały wyznaczone przez biegłego sądowego, a dodatkowo przy pobraniu muszą być obecni dwaj świadkowie bezstronni. Z pobrania przygotowuje się protokół. Próbki są przekazywane do specjalistycznego laboratorium genetyki sądowej, a ekspertyza musi mieć podpis biegłego sądowego. Wynik uzyskany w ten sposób jest uznawany za pełnoprawny dowód w sądzie.

Jakie próbki można wykorzystać, aby ustalić ojcostwo?

W celu ustalenia ojcostwa wykorzystuje się różne próbki, z których można wyizolować DNA.

Najczęściej wykorzystywaną próbką jest wymaz. Pobiera się go pocierając śluzówkę po wewnętrznej stronie policzka, przez co na wymazówce uzyskuje się komórki błony śluzowej. Jest to szybki i nieinwazyjny sposób na pobranie DNA, aby móc ustalić ojcostwo, a można wymaz wykonać zarówno w punkcie, jak i samodzielnie. Jedynym wymogiem przed pobraniem wymazu jest niespożywanie posiłków i płynów (czysta woda jest dozwolona), niemycie zębów oraz niepalenie przez dwie godziny przed pobraniem, aby błona śluzowa pozostała niezanieczyszczona.

Krew również może posłużyć jako źródło DNA w badaniu genetycznym na ojcostwo. Jest to jednak bardziej inwazyjny sposób pobrania materiału, a część klientów może mieć negatywne odczucia związane z pobieraniem krwi. Przed oddaniem krwi, aby ustalić ojcostwo, nie trzeba się przygotowywać w żaden sposób ani być na czczo, gdyż spożyte pożywienie nie będzie miało wpływu na obecność DNA we krwi.

Wysyłkowe badania na ustalenie ojcostwa często korzystają z tzw. mikrośladów, które klient może pozyskać samodzielnie bez angażowania dodatkowych osób. Mikrośladami są np. naskórek, plamy krwi, nasienie, cebulki włosów, ślina. Pobiera się je wraz z przedmiotem, na którym się znajdują. Klient wysyła więc do laboratorium przykładowo gumę do żucia, chusteczkę higieniczną, smoczek lub prezerwatywę, a tam z nich jest izolowany materiał genetyczny. Nie jest to akurat prosty proces, gdyż przedmiot może być zanieczyszczony DNA innych osób lub materiał genetyczny będzie na nim w zbyt małej ilości.

Występuje także możliwość ustalenia ojcostwa w czasie ciąży. Wówczas DNA dziecka można wyizolować z krwi ciężarnej matki lub wykonać badanie na ustalenie ojcostwa w trakcie innych badań prenatalnych takich jak amniopunkcja. W tym drugim przypadku pobiera się płyn owodniowy, który jest bezpośrednim źródłem DNA, jednak z amniopunkcją zawsze wiąże się pewne ryzyko powikłań, w tym również poronień.

Śmierć ojca również nie uniemożliwia wykonania badania na ustalenie ojcostwa, jednak może to być dość skomplikowane. Jeżeli posiada się przedmiot należący do zmarłego, można go wykorzystać w ramach mikrośladu. Przy zgodzie sądu na ekshumację możliwe jest pobranie DNA bezpośrednio od zmarłego. Jeżeli te formy są niemożliwe, konieczne będzie pobranie DNA od innych członków rodziny domniemanego ojca w celu uwykonania badania na ustalenie pokrewieństwa. W tym przypadku może być konieczność zaangażowania nawet kilku osób.

Na czym polega genetyczna analiza, która pozwala ustalić ojcostwo?

Analiza porównawcza DNA od dziecka i domniemanego ojca jest najlepszym sposobem, aby ustalić ojcostwo z jak największą pewnością. DNA jest tym, co łączy dziecko z jego przodkami, a w przypadku rodzica pokrywa się aż połowa materiału genetycznego. Jednocześnie DNA jest informacją indywidualną dla każdego człowieka i tylko w przypadku bliźniąt jednojajowych DNA jest identyczne.

Dostarczane do laboratorium próbki służą do izolacji DNA, a w zależności od rodzaju próbek może to być łatwiejsze bądź trudniejsze, co wpływa na cenę badań DNA. Po wyizolowaniu DNA jest powielane, aby uzyskać większą jego ilość, poprzez zastosowanie do techniki PCR. W następnej kolejności przy pomocy sekwenatorów ustala się sekwencję par zasad w łańcuchach DNA. Dzięki temu możliwe jest zlokalizowanie w DNA 16, 22 lub 24 określonych sekwencji czyli markerów genetycznych, które posłużą później do porównania. Aby było możliwe uzyskanie jak najwyższej wiarygodności w ustaleniu ojcostwa z materiału jedynie od dwóch osób, należy wykonać porównanie jak największej ilości markerów. Każdemu markerowi przydzielane są dwie liczby - jedna liczba u dziecka powinna odpowiadać jednej liczbie u ojca w tym samym markerze. W ramach analizy porównawczej i statystycznej zestawia się ze sobą liczby z poszczególnych markerów. Wynik, w którym w każdej parze markerów zostaną wykryte te same liczby, wskazuje na biologiczne ojcostwo z pewnością wynoszącą 99,9999%. Porównanie może również dać wynik, w który więcej niż 4 markery nie ma wspólnej liczby, świadczy, że na 100% mężczyzna nie jest biologicznym ojcem dziecka.


Aktualizacja: 2018-11-11

Statystyki:
0 komentarzy
703 wyświetleń

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy - skomentuj pierwszy!

Test na ojcostwo ➜ realizacja wysyłkowa. Wymaz od ojca, Mikroślad od dziecka

  • Test genetyczny na ojcostwo pozwala na ustalenie, czy mężczyzna poddawany badaniu jest biologicznym ojcem dziecka
  • Badanie 24 markerów genetycznych
  • Badanie wykonywane jest ANONIMOWO drogą kurierską – analizowane jest DNA domniemanego ojca z wymazu oraz mikroślad od dziecka
  • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

Test wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

analizę próbek w laboratorium

obsługę kurierską do laboratorium

wynik badania dostępny online

zestaw do pobrania wymazu

Cena badania:

779 zł