Ile kosztuje test prenatalny Harmony?

wtorek 11:23 - 21.02.2017
Ile kosztuje test prenatalny Harmony?
Celem diagnostyki przedurodzeniowej (prenatalnej) jest określenie stanu zdrowia rozwijającego się płodu. Jeżeli występują u niego jakieś zaburzenia, to dzięki badaniom prenatalnym możliwe jest ich wykrycie, określenie ich przyczyny i ustalenie rokowania co do dalszych etapów ciąży. Wyróżnia się kilka typów badań prenatalnych - do najbezpieczniejszych i najbardziej wiarygodnych zalicza się testy genetyczne z krwi matki, a wśród nich test Harmony.

Test Harmony - co to jest i kiedy jego wykonanie jest zalecane

Prenatalne badania genetyczne z krwi matki to najbardziej czułe i wiarygodne testy spośród wszystkich badań prenatalnych nieinwazyjnych - czyli takich, które są całkowicie bezpieczne i nie niosą za sobą żadnego ryzyka powikłań. Do tej grupy badań należy również test Harmony - polega on na pobraniu od ciężarnej niewielkiej ilości krwi. W krwi tej znajduje się wolny DNA płodu (cffDNA), który następnie jest izolowany i poddawany laboratoryjnej analizie w celu sprawdzenia, czy obecne są w nim jakieś nieprawidłowości.

Test Harmony wykonywany jest z powodzeniem już od 10. tygodnia ciąży - na wcześniejszych jej etapach ilość cffDNA we krwi matki może nie być wystarczająca do poprawnego przeprowadzenia badania. Test Harmony pozwala na wykrycie u dziecka takich wad jak trisome (zespół Downa, Edwardsa, Pataua) i aneuploidie chromosomów płci (zespół XYY, XXX, XXYY, zespół Turnera i zespół Klinefeltera). Przy pomocy testu Harmony określana jest również płeć dziecka. Badanie Harmony przeprowadza się w przypadku ciąż pojedynczych i bliźniaczych, poczętych naturalnie lub przy pomocy zapłodnienia in vitro (w przypadku ciąż bliźniaczych pochodzących z in vitro ważne jest jednak, aby dzieci zostały poczęte po implantacji własnej komórki jajowej).

Badaniu Harmony może poddać się każda spodziewająca się dziecka kobieta, w niektórych sytuacjach jest on jednak zalecany szczególnie. Wśród takich przypadków wymienia się między innymi wyższy niż 35 lat wiek kobiety oraz wyższy niż 55 lat wiek ojca - wiąże się to z podwyższonym ryzykiem wystąpienia u dziecka wad genetycznych w porównaniu do osób młodszych. Test Harmony powinny też wykonać kobiety, które urodziły już w przeszłości dziecko obciążone wadą genetyczną. Do ważnych wskazań do wykonania badania zalicza się również potwierdzenie występowania w DNA kobiety ciężarnej lub jej partnera aberracji chromosomowych - mogą one przyczynić się do rozwoju poważnej wady u dziecka pomimo braku objawów u rodziców.

Nieinwazyjne genetyczne badanie prenatalne

Jeżeli jesteś w ciąży i chcesz ocenić ryzyko wystąpienia wad genetycznych u swojego dziecka, wykonaj test genetyczny Harmony. Badanie to jest całkowicie bezpieczne zarówno dla płodu, jak i dla matki, a wykrywalność nieprawidłowości przy jego zastosowaniu wynosi ponad 99%.

W ramach pakietu badamy ryzyko:

zespołu Downa

zespołu Edwardsa

zespołu Pataua

aneuploidii chromosomów płci

Dowiedz się więcej

Test Harmony zalecany jest również w przypadku występowania wad genetycznych u członków bliskiej rodziny ciężarnej lub ojca dziecka, a także wtedy, gdy wyniki badania ultrasonograficznego płodu są nieprawidłowe. Test Harmony to ponadto świetne rozwiązanie, jeżeli istnieją przeciwwskazania do wykonania inwazyjnego badania prenatalnego (które wiąże się z ryzykiem powikłań), takie jest wysokie prawdopodobieństwo poronienia czy zakażenie wirusowe. Test Harmony jest też bezpiecznym sposobem na uzyskanie dokładnych informacji o rozwoju dziecka w przypadku, gdy pomimo prawidłowych wyników rutynowych badań przyszli rodzice nadal zaniepokojeni są przebiegiem ciąży.

Jaki jest koszt wykonania testu Harmony?

Cena badania Harmony wynosi ok. 2500 zł - na taki koszt składa się przede wszystkim metodyka tego testu. Test Harmony realizowany jest bowiem przez certyfikowane laboratorium kliniczne Ariosa Diagnostics w Stanach Zjednoczonych przy użyciu Sekwencjonowania Nowej Generacji - jest to jedna z najbardziej nowoczesnych technik biologii molekularnej. Do realizacji testu wymagany jest więc nie tylko zaawansowany sprzęt, ale również zespół doświadczonych diagnostów laboratoryjnych.

Ponadto, pomimo tego, że test Harmony to badanie nieinwazyjne, oprócz całkowitego bezpieczeństwa cechuje się ono także dużą wiarygodnością i czułością - wykrywalność wad występujących u płodu jest wyższa niż 99%, natomiast odsetek wyników fałszywie dodatnich jest niższy niż 0,01% - są to statystyki znacznie lepsze w porównaniu do innych nieinwazyjnych badań prenatalnych. Pozostałe badania nieinwazyjne są tańsze (ich ceny wahają się od 250 do 600 zł), jednak ich czułość wynosi ok. 60-90%, a zakres wykrywanych schorzeń jest węższy w porównaniu z testem Harmony.

Ceny badań inwazyjnych wynoszą natomiast, w zależności od rodzaju badania, od ok. 800 do 2000 zł - do ich wykonania potrzebna jest jednak próbka materiału biologicznego pobrana bezpośrednio od płodu, co wiąże się z 1-5% ryzykiem poważnych komplikacji, takich jak infekcja wewnątrzmaciczna, uszkodzenie płodu czy poronienie.

Statystyki:
0 komentarzy
2260 wyświetleń

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy - skomentuj pierwszy!

Test Harmony

Dla osób, które chcą określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu (zwłaszcza w przypadku ciężarnych po 35. roku życia oraz gdy do ciąży doszło na skutek zapłodnienia in vitro)

Test Harmony

• KONSULTACJE Z GINEKOLOGIEM przed oraz po wykonaniu badania zawarte w cenie

• Dla osób, które chcą określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu (zwłaszcza w przypadku ciężarnych po 35. roku życia oraz gdy do ciąży doszło na skutek zapłodnienia in vitro)

• Badanie prenatalne Harmony umożliwi wykrycie nieprawidłowości we wczesnym etapie ciąży - już od 10. tygodnia życia płodu

Test wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

ryzyko zespołu Edwardsa

płeć dziecka

ryzyko aneuploidii chromosomów płci X i Y

ryzyko zespołu Downa

ryzyko zespołu Pataua

Cena badania:

2 299 zł