Ile kosztuje test prenatalny Harmony?

wtorek 11:23 - 21.02.2017
Ocena Użytkowników (5 Ocen)
4.80
Ile kosztuje test prenatalny Harmony?
Celem diagnostyki przedurodzeniowej (prenatalnej) jest określenie stanu zdrowia rozwijającego się płodu. Jeżeli występują u niego jakieś zaburzenia, to dzięki badaniom prenatalnym możliwe jest ich wykrycie, określenie ich przyczyny i ustalenie rokowania co do dalszych etapów ciąży. Wyróżnia się kilka typów badań prenatalnych - do najbezpieczniejszych i najbardziej wiarygodnych zalicza się testy genetyczne z krwi matki, a wśród nich test Harmony.

Test Harmony - co to jest i kiedy jego wykonanie jest zalecane?

Badania genetyczne płodu z krwi matki to najbardziej czułe i wiarygodne testy spośród wszystkich badań prenatalnych nieinwazyjnych - czyli takich, które są całkowicie bezpieczne i nie niosą za sobą żadnego ryzyka powikłań. Do tej grupy badań należy również test Harmony - polega on na pobraniu od ciężarnej niewielkiej ilości krwi. W krwi tej znajduje się wolny DNA płodu (cffDNA), który następnie jest izolowany i poddawany analizie w laboratorium genetycznym w celu sprawdzenia, czy obecne są w nim jakieś nieprawidłowości.

Test Harmony to badanie DNA wykonywane z powodzeniem już od 10. tygodnia ciąży - na wcześniejszych jej etapach ilość cffDNA we krwi matki może nie być wystarczająca do poprawnego przeprowadzenia badania. Test Harmony pozwala na wykrycie u dziecka takich wad jak:

  • trisomie (zespół Downa, Edwardsa, Pataua),
  • aneuploidie chromosomów płci (zespół XYY, XXX, XXYY, zespół Turnera i zespół Klinefeltera).

Przy pomocy testu Harmony określana jest również płeć dziecka. Badanie Harmony przeprowadza się w przypadku ciąż pojedynczych i bliźniaczych, poczętych naturalnie lub przy pomocy zapłodnienia in vitro - w przypadku ciąż bliźniaczych pochodzących z in vitro ważne jest jednak, aby dzieci zostały poczęte po implantacji własnej komórki jajowej.

Kiedy wykonać badanie prenatalne Harmony?

Badaniu Harmony może poddać się każda spodziewająca się dziecka kobieta, w niektórych sytuacjach jest on jednak zalecany szczególnie. Wśród takich przypadków wymienia się między innymi wyższy niż 35 lat wiek kobiety oraz wyższy niż 55 lat wiek ojca - wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia u dziecka wad genetycznych w porównaniu do osób młodszych. Test Harmony powinny też wykonać kobiety, które urodziły już w przeszłości dziecko obciążone wadą genetyczną lub kobiet, które poroniły. Do ważnych wskazań do wykonania badania zalicza się również potwierdzenie występowania w DNA kobiety ciężarnej lub jej partnera aberracji chromosomowych - mogą one przyczynić się do rozwoju poważnej wady u dziecka pomimo braku objawów u rodziców.

Nieinwazyjne genetyczne badanie prenatalne

Jeżeli jesteś w ciąży i chcesz ocenić ryzyko wystąpienia wad genetycznych u swojego dziecka, wykonaj test genetyczny Harmony. Badanie to jest całkowicie bezpieczne zarówno dla płodu, jak i dla matki, a wykrywalność nieprawidłowości przy jego zastosowaniu wynosi ponad 99%.

W ramach pakietu badamy ryzyko:

zespołu Downa

zespołu Edwardsa

zespołu Pataua

aneuploidii chromosomów płci

Dowiedz się więcej

Test Harmony zalecany jest również w przypadku występowania wad genetycznych u członków bliskiej rodziny ciężarnej lub ojca dziecka, a także wtedy, gdy wyniki badania ultrasonograficznego płodu są nieprawidłowe. Test Harmony to ponadto świetne rozwiązanie, jeżeli istnieją przeciwwskazania do wykonania inwazyjnego badania prenatalnego (które wiąże się z ryzykiem powikłań), takie jak wysokie prawdopodobieństwo poronienia czy zakażenie wirusowe. Test Harmony jest też bezpiecznym sposobem na uzyskanie dokładnych informacji o rozwoju dziecka w przypadku, gdy pomimo prawidłowych wyników rutynowych badań przyszli rodzice nadal zaniepokojeni są przebiegiem ciąży.

Jaki jest koszt wykonania testu Harmony?

Cena badania Harmony wynosi ok. 2500 zł - na taki koszt składa się przede wszystkim metodyka tego testu. Test Harmony realizowany jest bowiem przez certyfikowane laboratorium kliniczne Ariosa Diagnostics w Stanach Zjednoczonych przy użyciu unikalnej, ukierunkowanej technologii DANSR™ (Digital Analysis of Selected Region) i algorytmu FORTE™ (Fetal fraction Optimized Risk of Trisomy Evaluation) w celu uzyskania wyjątkowo dokładnych wyników.

Ponadto, pomimo tego, że test Harmony to badanie nieinwazyjne, oprócz całkowitego bezpieczeństwa cechuje się ono także dużą wiarygodnością i czułością - wykrywalność wad występujących u płodu jest wyższa niż 99%, natomiast odsetek wyników fałszywie dodatnich jest niższy niż 0,01% - są to statystyki znacznie lepsze w porównaniu do innych nieinwazyjnych testów prenatalnych. Pozostałe badania nieinwazyjne są tańsze (ich ceny wahają się od 250 do 600 zł), jednak ich czułość wynosi ok. 60-90%, a zakres wykrywanych schorzeń jest węższy w porównaniu z testem Harmony.

Ceny badań inwazyjnych wynoszą natomiast, w zależności od rodzaju badania, od ok. 800 do 2000 zł - do ich wykonania potrzebna jest jednak próbka materiału biologicznego pobrana bezpośrednio od płodu, co wiąże się z 1-5% ryzykiem poważnych komplikacji, takich jak infekcja wewnątrzmaciczna, uszkodzenie płodu czy poronienie.

Statystyki:
0 komentarzy
5017 wyświetleń

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy - skomentuj pierwszy!

Test Harmony

Dla osób, które chcą określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu (zwłaszcza w przypadku ciężarnych po 35. roku życia oraz gdy do ciąży doszło na skutek zapłodnienia in vitro)

Test Harmony

• KONSULTACJE Z GINEKOLOGIEM przed oraz po wykonaniu badania zawarte W CENIE

• SKIEROWANIE NA BADANIE po konsultacji z GINEKOLOGIEM

• BADANIE określa RYZYKO WYSTĄPIENIA WAD GENETYCZNYCH U PŁODU (zwłaszcza w przypadku ciężarnych po 35. roku życia oraz gdy do ciąży doszło na skutek zapłodnienia in vitro)

Test wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

ryzyko zespołu Edwardsa

płeć dziecka

ryzyko aneuploidii chromosomów płci X i Y

ryzyko zespołu Downa

ryzyko zespołu Pataua

Cena badania:

2 199 zł