Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Opinie klientów - Zdrowegeny.pl
Ile kosztuje test prenatalny Harmony?

Ile kosztuje test prenatalny Harmony?

4.1
Ocena użytkowników: 78 ocen

Data publikacji: 2017-02-21

Data aktualizacji: 2017-02-21

Jakie są dostępne testy prenatalne?

Badania prenatalne mogą być wykonywane w metodami nieinwazyjnymi bądź inwazyjnymi. Zazwyczaj badania nieinwazyjne stosuje się przesiewowo, zaś badania inwazyjne zaleca się później dla potwierdzenia diagnozy.

Badania nieinwazyjne Badania inwazyjne

USG

amniopunkcja

test podwójny

biopsja trofoblastu

test potrójny

kordocenteza

badanie genetyczne Harmony

fetoskopia

Diagnostyka nieinwazyjna wykorzystuje metody, które nie wpływają na przebieg ciąży, np. test genetyczny Harmony wykonywany jest z próbki krwi żylnej od matki. Natomiast wykonanie diagnostyki inwazyjnych zawsze wiąże się z ryzykiem powikłań, w tym możliwością poronienia.


Jaka jest cena wykonania testu Harmony?

Cena zależy od zastosowanej technologii, dokładności otrzymywanych wyników, wiarygodności i czułości metody diagnostycznej, a także zakresu wykrywanych chorób. Przedurodzeniowe badania genetyczne należą do droższych, jednak dają najszerszy i najdokładniejszy zakres wyników.

Cena badania Harmony wynosi ok. 2200 zł - na taki koszt składa się przede wszystkim:


metodyka diagnostyczna ➜

wykorzystuje unikalną, ukierunkowaną technologię DANSR™ (Digital Analysis of Selected Region) i algorytm FORTE™ (Fetal fraction Optimized Risk of Trisomy Evaluation) w celu uzyskania wyjątkowo dokładnych wyników

analiza w zagranicznym laboratorium ➜

realizacja w certyfikowanym laboratorium klinicznym Ariosa Diagnostics w Stanach Zjednoczonych

wiarygodność i czułość ➜

wykrywalność wad występujących u płodu jest wyższa niż 99%, natomiast odsetek wyników fałszywie dodatnich jest niższy niż 0,01%

konsultacja lekarska ➜

przed i po badaniu przysługuje konsultacja online z lekarzem ginekologiem

Cennik badania Harmony ❱

Pozostałe badania nieinwazyjne są tańsze (kosztują od 250 do 600 zł), jednak ich czułość wynosi ok. 60-90%, a zakres wykrywanych schorzeń jest węższy w porównaniu z testem prenatalnym Harmony.

Ceny badań inwazyjnych wynoszą natomiast, w zależności od rodzaju badania, od ok. 800 do 2000 zł - do ich wykonania potrzebna jest jednak próbka materiału biologicznego pobrana bezpośrednio od płodu, co wiąże się z 1-5% ryzykiem poważnych komplikacji, takich jak infekcja wewnątrzmaciczna, uszkodzenie płodu czy poronienie.


Jak zrealizować test?

Test prenatalny Harmony wystarczy zamówić poprzez Zdrowegeny.pl - pacjentka niezwłocznie otrzymuje wiadomość z unikalnym numerkiem rezerwacyjnym. Następnie przeprowadzana zostaje konsultacja online z ginekologiem, który wypisuje odpowiednie skierowanie. Numerek rezerwacyjny i skierowanie należy okazać w wybranym punkcie pobrań z około czterystu dostępnych w Polsce. Tam pobierana jest niewielka objętość krwi żylnej. Wynik badania dostępny jest online.

W których placówkach możliwe jest pobranie krwi do badania?


Na czym polega badanie Harmony?

Badania genetyczne płodu z krwi matki to najbardziej czułe i wiarygodne metody diagnostyczne spośród wszystkich badań prenatalnych nieinwazyjnych - czyli takich, które są całkowicie bezpieczne i nie niosą za sobą żadnego ryzyka powikłań.

Test Harmony polega na pobraniu od ciężarnej niewielkiej ilości krwi. W krwi tej znajduje się wolny DNA płodu (cffDNA), który następnie jest izolowany i poddawany analizie w laboratorium genetycznym w celu sprawdzenia, czy obecne są w nim jakieś nieprawidłowości.

To badanie DNA wykonywane z powodzeniem już od 10. tygodnia ciąży - na wcześniejszych jej etapach ilość cffDNA we krwi matki może nie być wystarczająca do poprawnego przeprowadzenia badania.

Test ten pozwala na wykrycie u dziecka wrodzonych wad:

Trisomie ➜

zespół Downa, Edwardsa, Pataua

Aneuploidie chromosomów płci ➜

zespół XYY, XXX, XXYY, zespół Turnera i zespół Klinefeltera

Przy pomocy tego badania określana jest również płeć dziecka. Przeprowadzany jest w przypadku ciąż pojedynczych i bliźniaczych, poczętych naturalnie lub przy pomocy zapłodnienia in vitro - w przypadku ciąż bliźniaczych pochodzących z in vitro ważne jest jednak, aby dzieci zostały poczęte po implantacji własnej komórki jajowej.


Kiedy zaleca się wykonanie?

Badaniu może poddać się każda spodziewająca się dziecka kobieta, w niektórych sytuacjach jest on jednak zalecany szczególnie.
Szczególnymi sytuacjami, w których zalecane jest badanie Harmony, są:

  • wiek kobiety ciężarnej wyższy niż 35 lat i/lub wiek ojca wyższy niż 55 lat - wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia u dziecka wad genetycznych w porównaniu do osób młodszych;
  • urodzenie już w przeszłości dziecka obciążonego wadą genetyczną;
  • poronienie w przeszłości;
  • występowanie w DNA kobiety ciężarnej lub jej partnera aberracji chromosomowych - mogą one przyczynić się do rozwoju poważnej wady u dziecka pomimo braku objawów u rodziców;
  • występowanie wad genetycznych u członków bliskiej rodziny ciężarnej lub ojca dziecka;
  • nieprawidłowe wyniki badania ultrasonograficznego płodu;
  • zaistnienie przeciwwskazań do wykonania inwazyjnego badania (które wiąże się z ryzykiem powikłań), takie jak wysokie prawdopodobieństwo poronienia czy zakażenie wirusowe.
Test Harmony jest też bezpiecznym sposobem na uzyskanie dokładnych informacji o rozwoju dziecka w przypadku, gdy pomimo prawidłowych wyników rutynowych badań przyszli rodzice nadal zaniepokojeni są przebiegiem ciąży.

Aktualizacja: 2018-10-21

To badanie będzie pomocne:

Test Harmony

Cena w placówce

3499.00 

Cena online:

2349.00 
Technologia badania:DANSR™

Czas oczekiwania na wynik:do 13 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic