Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Progesteron

Ocena użytkowników: 3 ocen
5.0

Test polega na oznaczeniu poziomu progesteronu we krwi. 

Progesteron jest jednym z najważniejszych żeńskich hormonów płciowych - jest odpowiedzialny m.in. za właściwy przebieg cyklu menstruacyjnego czy procesów związanych z podtrzymaniem ciąży. 

Do wykonania testu niezbędna jest tylko niewielka próbka krwi żylnej. Parametr wykazuje zmienność dobową - należy dążyć do wykonywania oznaczeń o zbliżonej porze.

W ramach testu oznaczany jest poziom:

 • progesteronu
 • Typ badania

  Pobranie krwi w placówce
  Sprawdź listę placówek
  Progesteron

  Cena online:

  39.00 
  Technologia badania:Metoda ilościowa

  Czas oczekiwania na wynik:1-2 dni robocze

  Ważność kodu:
  12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

  Progesteron, czyli jeden z najważniejszych hormonów płciowych

  • Progesteron to żeński hormon płciowy, zaliczany do hormonów steroidowych. Jest on odpowiedzialny m.in. za właściwy przebieg cyklu menstruacyjnego i procesy związane z podtrzymaniem ciąży. Progesteron wytwarzany jest przez ciałko żółte w fazie lutealnej i na początku ciąży. W późniejszym etapie ciąży, większość progesteronu produkowana jest przez łożysko.
  • Dzięki działaniu progesteronu możliwe jest prawidłowe zagnieżdżenie się w ścianie macicy zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, poziom progesteronu we krwi zmniejsza się - skutkuje to występowaniem krwawienia menstruacyjnego. Odpowiednie stężenie progesteronu jest niezbędne do podtrzymania ciąży.
  • Na poznanie poziomu progesteronu w organizmie pozwala proste badanie krwi. Do testu nie trzeba się specjalnie przygotowywać - ważne jest jednak, aby wykonać go we właściwym momencie cyklu menstruacyjnego (mogą być to różne fazy cyklu, zależne od celu badania). Ponadto, progesteron wykazuje zmienność dobową, przez co należy dążyć do wykonywania oznaczeń o zbliżonej porze.
  • Wysoki poziom progesteronu we krwi występuje naturalnie podczas ciąży. W przypadku jej wykluczenia, może być związany z obecnością takich schorzeń jak zespół policystycznych jajników (PCOS), guz hormonalnie czynny (np. jajników lub nadnerczy), rak jajnika czy zaburzenia funkcjonowania wątroby.
  • Obiżony poziom progesteronu może pojawić się w przebiegu schorzeń skutkujących niewydolnością jajników. Niski poziom progesteronu w trakcie ciąży może sugerować ciążę pozamaciczną. Jeśli ciąża jest umiejscowiona prawidłowo, obniżony poziom progesteronu wiąże się z większym ryzykiem komplikacji zdrowotnych różnego typu. 
  Progesteron

  Cena online:

  39.00 
  Technologia badania:Metoda ilościowa

  Czas oczekiwania na wynik:1-2 dni robocze

  Ważność kodu:
  12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

  Gdzie wykonać badanie?

  Oferowane badanie krwi wykonywane jest w około 800 punktach pobrań DIAGNOSTYKA na terenie całej Polski.

  Punkt realizuje badanie

  (opcjonalnie)

  Wczytywanie...

  © 2024 Zdrowegeny.pl

  powered by greenlogic