Czynnik V Leiden
Profilaktyczne badania genetyczne

Czynnik V Leiden

  • Badanie określa obecność genetycznej predyspozycji do nadkrzepliwości wrodzonej
  • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy ryzyko:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

nadkrzepliwości wrodzonej (zakrzepicy, trombofilii)

Cena badania:

199 zł
219 zł
Technologia badania:
PCR
Czas oczekiwania na wynik:
do 11 dni roboczych
Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Krew pobierana jest w punktach pobrań

Krew pobierana jest w punktach pobrań na terenie całej Polski.
Sprawdź lokalizacje

Zobacz jak wykonać badanie

TROMBOFILIA WRODZONA

  • W przebiegu trombofilii wrodzonej dochodzi do zaburzenia procesów krzepnięcia krwi i powstawania zakrzepów w świetle naczyń krwionośnych.
  • Ryzyko wystąpienia tego schorzenia zwiększa obecność mutacji w genie F5.

W ramach tego pakietu badamy:

Gen F5

Gen F5 koduje czynnik V krzepnięcia krwi, a jego mutacja uznawana jest za najczęstszą przyczynę trombofilii dziedzicznej

Kiedy warto wykonać badanie czynnika V Leiden?

OBECNOŚĆ DOLEGLIWOŚCI ZWIĄZANYCH Z UKŁADEM KRĄŻENIA

OBECNOŚĆ DOLEGLIWOŚCI ZWIĄZANYCH Z UKŁADEM KRĄŻENIA

W przebiegu zakrzepicy mogą pojawić się takie objawy jak obrzęk, zasinienie czy ból kończyn. Warto więc wykonać test w przypadku występowania takich dolegliwości.

ŚRODKI ANTYKONCEPCYJNE

ROZWAŻANIE STOSOWANIA LUB STOSOWANIE HORMONALNYCH ŚRODKÓW ANTYKONCEPCYJNYCH / HORMONALNEJ TERAPII ZASTĘPCZEJ

Antykoncepcja hormonalna i hormonalna terapia zastępcza wiążą się z większym ryzykiem wystąpienia zakrzepicy – ryzyko to dodatkowo wzrasta w przypadku obecności mutacji genu F5.

PRZYPADKI ZAKRZEPICY

PRZYPADKI ZAKRZEPICY / POTWIERDZENIE NOSICIELSTWA MUTACJI GENU F5 W RODZINIE

Około 20-30% wszystkich przypadków zakrzepicy występuje na podłożu genetycznym, a mutacja w genie F5 może zostać przekazana dziecku przez rodziców. Jeśli więc nasi bliscy krewni chorują na zakrzepicę lub u któregoś z nich potwierdzono już występowanie mutacji genu F5, warto zbadać się pod kątem własnych predyspozycji do tego schorzenia.

PRZEBYTE PORONIENIE

PRZEBYTE PORONIENIE

Obecność mutacji w genie F5 może doprowadzić do poronienia – zbadanie tego genu specjaliści zalecają przede wszystkim w przypadku poronień nawracających.

Czynnik V Leiden a zakrzepica

  • Zakrzepica to schorzenie, w przebiegu którego w żyłach tworzą się zakrzepy, skutkujące zamykaniem ich światła. Powstają one w konsekwencji zaburzenia procesów krzepnięcia krwi. Zakrzepica może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, takich jak zatrzymanie krążenia i oddychania na skutek zatoru tętnicy płucnej.
  • Szacuje się, że ok. 30% wszystkich przypadków zakrzepicy rozwija się na skutek predyspozycji genetycznych. Najczęstszą z nich jest obecność zmutowanego czynnika V krzepnięcia krwi, czyli czynnika V Leiden. Częstość jego występowania w populacji polskiej szacowana jest na ok. 5%.
  • Obecność czynnika V Leiden skutkuje tzw. opornością na aktywowane białko C, co z kolei zwiększa ryzyko powstawania w organizmie zmian zakrzepowo-zatorowych. Jeżeli mutacja Leiden występuje w układzie heterozygotycznym, ryzyko zakrzepicy zwiększone jest o ok. 5-7 razy. W przypadku mutacji Leiden w układzie homozygotycznym, ryzyko to wzrasta o ok. 80 razy.

Jakie korzyści odniesiesz z wykonania badania?

Stan zdrowia

Dzięki badaniu genetycznemu genu F5 dowiemy się, czy obecny jest u nas czynnik V Leiden.

Odpowiednia diagnoza

Badanie może przyczynić się to do prawidłowego zdiagnozowania choroby lub oceny ryzyka jej wystąpienia w przyszłości. Jeśli mutacja jest obecna, a choroba jeszcze się nie rozwinęła, możliwe jest podjęcie odpowiedniej profilaktyki (np. niestosowania antykoncepcji hormonalnej), która zminimalizuje ryzyko zachorowania.

Jak wykonasz badanie?

  • Aby wykonać badanie czynnika V Leiden, zamów test przez internet – jak tylko dokonasz zamówienia, otrzymasz wiadomość SMS i e-mail z unikalnym numerem Twojego badania.
  • Z numerem badania zgłoś się do wybranego punktu pobrań (z ponad 450 dostępnych w Polsce) w godzinach otwarcia, bez żadnych dodatkowych rejestracji. Po podaniu numeru pracownikowi punktu, zostanie od Ciebie pobrana próbka krwi żylnej. Do poboru krwi nie musisz być na czczo.
  • Wynik analizy genetycznej odbierzesz w punkcie pobrań i/lub przez stronę internetową laboratorium.

Punkty pobrań

Pakiet DNA

Pakiet badań

Czynnik V Leiden

Cena badania:

199 zł
219 zł