22 123 95 55
PL
main-search

Czynnik V Leiden

4.60
Ocena użytkowników: 15 ocen

Badanie określa obecność genetycznej predyspozycji do nadkrzepliwości wrodzonej

Badanie warto wykonać w przypadku obecności objawów ze strony układu krwionośnego, przebytych poronień samoistnych, planowania ciąży czy rozważania stosowania antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej

Badanie może przyczynić się to do prawidłowego zdiagnozowania choroby lub oceny ryzyka jej wystąpienia w przyszłości

W ramach pakietu badamy ryzyko:

  • nadkrzepliwości wrodzonej (zakrzepicy, trombofilii)

Badane geny:

  • Gen F5 - gen F5 koduje czynnik V krzepnięcia krwi, a jego mutacja uznawana jest za najczęstszą przyczynę trombofilii dziedzicznej

Badamy ryzyko:

  • TROMBOFILII WRODZONEJ (ZAKRZEPICY) - w przebiegu trombofilii wrodzonej dochodzi do zaburzenia procesów krzepnięcia krwi i powstawania zakrzepów w świetle naczyń krwionośnych. Ryzyko wystąpienia tego schorzenia zwiększa obecność mutacji w genie F5.

Czynnik V Leiden a zakrzepica

  • Zakrzepica to schorzenie, w przebiegu którego w żyłach tworzą się zakrzepy, skutkujące zamykaniem ich światła. Powstają one w konsekwencji zaburzenia procesów krzepnięcia krwi. Zakrzepica może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, takich jak zatrzymanie krążenia i oddychania na skutek zatoru tętnicy płucnej.
  • Szacuje się, że ok. 30% wszystkich przypadków zakrzepicy rozwija się na skutek predyspozycji genetycznych. Najczęstszą z nich jest obecność zmutowanego czynnika V krzepnięcia krwi, czyli czynnika V Leiden. Częstość jego występowania w populacji polskiej szacowana jest na ok. 5%.
  • Obecność czynnika V Leiden skutkuje tzw. opornością na aktywowane białko C, co z kolei zwiększa ryzyko powstawania w organizmie zmian zakrzepowo-zatorowych. Jeżeli mutacja Leiden występuje w układzie heterozygotycznym, ryzyko zakrzepicy zwiększone jest o ok. 5-7 razy. W przypadku mutacji Leiden w układzie homozygotycznym, ryzyko to wzrasta o ok. 40 razy.

Czynnik V Leiden


219.00 product-price-retail
249.00 product-price-sale
product-technology
PCR
product-resultTime
do 15 dni roboczych

product-page-label-box1
product-page-label-box2