Markery nowotworowe - narzędzie stosowane w walce z rakiem

czwartek 09:13 - 04.08.2016
Ocena Użytkowników (0 Ocen)
0.0
Markery nowotworowe - narzędzie stosowane w walce z rakiem
Choroby nowotworowe uznawane są za jeden z najbardziej poważnych problemów zdrowotnych naszych czasów - statystyki wskazują, że z roku na rok zwiększa się liczba zachorowań na nowotwory złośliwe oraz liczba zgonów z ich powodu. Wysoka umieralność związana jest przede wszystkim ze zbyt późnym postawieniem diagnozy - w Polsce ponad 70% wszystkich nowotworów diagnozuje się w zaawansowanym stadium. Konieczne jest więc podejmowanie odpowiednich działań profilaktycznych, wśród nich wymienia się również badanie poziomu markerów nowotworowych we krwi.

Czym są markery nowotworowe?

Markery (antygeny, wskaźniki) nowotworowe to substancje chemiczne wykorzystywane w walce z nowotworami złośliwymi - krążą po całym organizmie wraz z krwią i są przydatne nie tylko w diagnostyce schorzeń onkologicznych, ale również w monitorowaniu ich leczenia oraz wykrywaniu przerzutów i wznów. Markery nowotworowe to związki wytwarzane w różnych tkankach w organizmie, ich stężenie w tkankach prawidłowych jest jednak bardzo niewielkie, natomiast podczas rozwoju choroby nowotworowej znacznie zwiększa się ich produkcja.

Przekraczający normę wynik badania poziomu markerów we krwi może, ale nie musi oznaczać rozwoju nowotworu złośliwego - stężenie tych wskaźników może także zwiększać się w przebiegu innych stanów chorobowych - np. zapaleń konkretnych narządów. Osoby, w przypadku których wynik testu jest zbyt wysoki, koniecznie muszą poddać się dalszej diagnostyce. Może zdarzyć się również tak, że stężenie danego markera będzie w normie pomimo rozwijającego się w organizmie nowotworu - niektóre nowotwory bowiem produkują substancje markerowe, ale nie uwalniają ich do krwi.

Najczęściej badane wskaźniki nowotworowe

Po odkryciu markerów nowotworowych sądzono, że każdy typ nowotworu złośliwego produkuje specyficzny dla siebie wskaźnik. Jednakże, dalsze badania wykazały, że jeden rodzaj nowotworu może wytwarzać kilka markerów, również tych charakterystycznych dla innych nowotworów. Wśród najlepiej zbadanych markerów należy wymienić CA-125, PSA, CA 19-9, CEA czy beta hCG.

CA-125 jest glikoproteiną wykorzystywaną jako wskaźnik raka jajnika (znacznie przekroczone stężenie CA-125 występuje u ok. 80% kobiet cierpiących na ten nowotwór), ale może również oznaczać raka endometrium lub raka trzustki. Wskaźnik PSA jest specyficzny dla raka prostaty - ze względu na jego podwyższone stężenie już w bardzo wczesnym stadium nowotworu, systematyczny pomiar stężenia PSA zalecany jest każdemu mężczyźnie po czterdziestym roku życia.

Pakiet badań markerów nowotworowych

Markery nowotworowe to związki, stężenie których we krwi zwiększa się znacznie u chorych na nowotwory złośliwe. Jeżeli chcesz skontrolować swój stan zdrowia, wykonaj badanie w tym kierunku. Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większa jest szansa na wyleczenie.

Dostępne badania markerów nowotworowych to:

Markery nowotworowe u kobiet

Markery nowotworowe u mężczyzn

Dowiedz się więcej

Podwyższony poziom markera CA 19-9 wiązany jest głównie z rakiem trzustki, ale jego wysokie stężenie może także wystąpić w przypadku innych nowotworów złośliwych układu pokarmowego (np. raka jelita grubego, przełyku, żołądka czy dróg żółciowych). CEA to antygen karcynoembrionalny określany jako marker raka jelita grubego, jest on wykorzystywany przede wszystkim w monitorowaniu przebiegu tego nowotworu - podwyższone wyniki stwierdza się u 20% pacjentów z wczesnym nowotworem, u 50% pacjentów z chorobą średnio zaawansowaną i u 95% chorych z rakiem zaawansowanym. Beta hCG z kolei to antygen łożyskowy (gonadotropina kosmówkowa), którego zwiększone stężenie we krwi może oznaczać rozwój nowotworu typu zarodkowego.

Badania pozwalające na pomiar stężenia markerów nowotworowych we krwi

Badania stężenia markerów nowotworowych są proste - polegają na analizie niewielkiej ilości krwi pacjenta w laboratorium analitycznym. Obecnie test można wykonać nawet bez wychodzenia z domu, do badania nie jest też konieczne specjalne przygotowanie (nie trzeba być na czczo). Systematyczne kontrolowanie poziomu wskaźników nowotworowych w swoim organizmie powinny rozważyć wszystkie zainteresowane profilaktyką nowotworową osoby - zwłaszcza te, w rodzinie których diagnozowano już nowotwory lub u których wykryto mutacje genetyczne zwiększające ryzyko wystąpienia raka. Regularne badanie poziomu markerów we krwi jest również obowiązkowe dla pacjentów, u których wykryto już nowotwór - pozwala to na ocenę przebiegu leczenia.

Po zakończeniu leczenia poziom wskaźników nowotworowych także musi być stale monitorowany, aby kontrolować stan zdrowia pacjenta i wcześnie wykryć ewentualną wznowę choroby.

Aktualizacja: 2018-10-29

Statystyki:
0 komentarzy
2234 wyświetleń

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy - skomentuj pierwszy!

Markery nowotworowe u kobiet

  • Badanie przeznaczone jest dla wszystkich kobiet zainteresowanych profilaktyką nowotworową
  • Markery nowotworowe są związkami wytwarzanymi w różnych tkankach w organizmie – ich produkcja znacznie się zwiększa, gdy rozwinie się choroba nowotworowa
  • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

Test wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

marker raka jelita grubego

marker raka trzustki

marker raka piersi

marker raka jajnika

Cena badania:

145 zł