CA 125 – marker raka jajnika
Badanie krwi

CA 125 – marker raka jajnika

 • CA 125 to glikoproteina charakterystyczna dla komórek jajników zmienionych przez nowotwór, wykorzystywana jest więc jako marker(antygen) nowotworowy raka jajnika
 • Podwyższone stężenieantygenu nowotworowego CA 125 stwierdza się u ok. 80% chorych na nowotwór jajnika - im niższe stężenie, tym mniej zaawansowana jest choroba
 • Laboratorium odpowiedzialne: Diagnostyka sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

stężenie markera raka jajnika

Cena badania:

41 zł
45,9 zł
Technologia badania:
Test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
do 4 dni roboczych
Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Krew pobierana jest w punktach pobrań

Krew pobierana jest w punktach pobrań na terenie całej Polski.
Sprawdź lokalizacje

Zobacz jak wykonać badanie

RAK JAJNIKA

 • Rak jajnika uznawany jest za jeden z najbardziej podstępnych nowotworów - bardzo długo rozwija się nie powodując specyficznych objawów, dlatego najczęściej wykrywany jest już na zaawansowanym etapie.
 • Rocznie w Polsce diagnozuje się niemal 4000 nowych zachorowań na raka jajnika, a 2500 chorych umiera.

W ramach tego pakietu badamy:

Poziom markera nowotworowego CA 125 w surowicy krwi

Podwyższone wartości budzą podejrzenia rozwoju raka jajnika, jednak zwiększone stężenie markera może także wystąpić podczas miesiączkowania, ciąży i takich stanach chorobowych jak zapalenie jajnika, wątroby czy trzustki

Kiedy wykonywać pomiar markera CA 125?

ZACHOROWANIE NA RAKA JAJNIKA

ZACHOROWANIE NA RAKA JAJNIKA

Kobiety, które chorują bądź chorowały w przeszłości na raka jajnika powinny regularnie kontrolować poziom CA 125 we krwi, ponieważ badanie to jest bardzo pomocne w ocenie skuteczności stosowanej terapii lub może świadczyć o wznowie nowotworu.

POSIADANIE MUTACJI

POSIADANIE MUTACJI ZWIĘKSZAJĄCEJ RYZYKO ROZWOJU RAKA JAJNIKA

Potwierdzenie nosicielstwa mutacji zwiększających ryzyko rozwoju raka jajnika (np. w genach BRCA1 i BRCA2) to poważne wskazanie do systematycznego pomiaru stężenia antygenu nowotworowego CA 125, tak aby w razie ewentualnego rozwoju choroby nowotworowej wykryć ją na wczesnym etapie.

PRZYPADKI NOWOTWORÓW JAJNIKA W RODZINIE

PRZYPADKI NOWOTWORÓW JAJNIKA W RODZINIE

Ok. 10-30% wszystkich przypadków raka jajnika rozwija się na skutek predyspozycji genetycznych. Kobiety, których bliskie krewne chorowały na raka jajnika są również bardziej narażone na rozwój tego nowotworu, dlatego powinny regularnie sprawdzać poziom markera CA 125.

WYSTĘPOWANIE NIESPECYFICZNYCH OBJAWÓW

WYSTĘPOWANIE NIESPECYFICZNYCH OBJAWÓW

Rak jajnika rozwija się w bardzo podstępny sposób, w jego przebiegu mogą pojawić się takie objawy jak niestrawność, wzdęcia, zaparcia, biegunki, zmęczenie czy brak apetytu - kobiety cierpiące na takie dolegliwości powinny więc sprawdzić swoje stężenie CA 125. Badanie powinny też wykonać kobiety, u których stwierdzono występowanie torbieli w jajnikach.

Marker CA 125 a rak jajnika

 • CA 125  to marker raka jajnika, który jest wykorzystywany przede wszystkim w ocenie skuteczności leczenia nowotworu i w wykrywaniu nawrotów. Rak jajnika jest jedną z głównych przyczyn nowotworowych zgonów wśród kobiet (rocznie z jego powodu umiera ok. 2,5 tys. chorych). Wiąże się to z podstępnym rozwojem tego schorzenia, a w konsekwencji niską wykrywalnością na wczesnym, pozwalającym na całkowite wyleczenie etapie.
 • Poziom CA 125 we krwi koreluje z zaawansowaniem choroby nowotworowej. Identyfikowany jest w 80% przypadków nieśluzowych raków jajnika i 50% śluzowych raków jajnika w III i IV stopniu zaawansowania.
 • Podniesiony poziom CA 125, oprócz raka jajnika, może występować również w przypadkach raka płuca, żołądka, trzustki, u chorych na endometriozę choroby tkanki łącznej czy mięśniaki macicy, a także w stanach fizjologicznych - np.  ciąży, w trakcie miesiączki i w połogu.

Dlaczego warto wykonać badanie?

Stan zdrowia

Dzięki badaniu pozwalającym na pomiar stężenia antygenu nowotworowego CA 125 dowiesz się więcej o swoim stanie zdrowia - jeżeli w organizmie toczy się proces nowotworowy, marker CA 125 może przyczynić się do postawienia prawidłowej diagnozy i zastosowania odpowiedniego leczenia. Im szybciej wykryty nowotwór, tym większa jest szansa na całkowite wyleczenie.

Odpowiednia diagnoza

Kobiety, które chorują lub chorowały na raka jajnika, dzięki regularnemu pomiarowi stężenia markera CA 125, będą mogły kontrolować swój stan zdrowia, ocenić skuteczność leczenia i wcześnie wykryć ewentualną wznowę nowotworu.

Jak zrealizować test?

 • W celu wykonania badania, zamów je przez stronę internetową. Natychmiast po dokonaniu płatności, wyślemy do Ciebie numer Twojego badania (w wiadomościach SMS oraz e-mail).
 • Wystarczy, że okażesz ten numer w wybranym punkcie pobrań (z około 500 dostępnych), a zostanie od Ciebie pobrana próbka krwi żylnej. Do punktu możesz zgłosić się w dowolnym terminie, w godzinach jego otwarcia. Do pobrania krwi nie musisz się specjalnie przygotowywać.
 • Wynik testu możesz pobrać przez internet lub odebrać w punkcie pobrań.

Punkty pobrań

Pakiet DNA

Pakiet badań

CA 125 – marker raka jajnika

Cena badania:

41 zł
45,9 zł