PSA całkowity – marker raka prostaty
Jest to badanie markera PSA, wykonywane w profilaktyce raka prostaty
Test zalecany jest wszystkim mężczyznom w ramach profilaktyki raka prostaty
W ramach badania oznaczane jest stężenie we krwi markera tego nowotworu – PSA całkowitego
W ramach pakietu badamy:
stężenie markera raka prostaty
Typ badania
Pobranie krwi w placówce
Sprawdź listę placówekBadamy stężenie PSA całkowitego we krwi
- PSA całkowity to marker raka prostaty, jego poziom może jednak wzrosnąć również w nienowotworowych chorobach tego gruczołu
Badamy ryzyko:
- RAKA PROSTATY - rocznie na raka prostaty choruje kilkanaście tysięcy mężczyzn w Polsce. W diagnostyce i monitorowaniu leczenia raka prostaty wykorzystywany jest m.in. pomiar markera PSA we krwi
PSA całkowity – marker nowotworowy przydatny w diagnostyce i monitorowaniu leczenia raka prostaty
- Markery nowotworowe to związki chemiczne wykorzystywane w diagnostyce i monitorowaniu terapii chorób nowotworowych. W przebiegu nowotworu, stężenie markerów znacznie się zwiększa (im wyższe to stężenie, tym bardziej zaawansowana jest choroba).
- Poziom ten może jednak wzrastać również w przebiegu innych, nienowotworowych schorzeń - dlatego wynik badania markerów powyżej normy jest zawsze wskazaniem do wykonania dalszej diagnostyki.
- PSA całkowity jest markerem wytwarzanym przez komórki prostaty, który uznawany jest za marker nowotworu złośliwego prostaty. Jego poziom może się jednak zwiększyć również w przebiegu takich chorób jak zapalenie czy łagodny przerost prostaty.
- Poziom PSA całkowitego wzrasta we krwi wraz z wiekiem, zakresy referencyjne przedstawiane są więc w odpowiednich przedziałach wiekowych. Zwykle przyjmuje się, że stężenie PSA całkowitego wynoszące powyżej 4ng/ml jest wskazaniem do dalszej diagnostyki w kierunku raka prostaty.
Podaj adres
Użyj mojej lokalizacji
Punkt realizuje badanie
(opcjonalnie)
PSA całkowity – marker raka prostaty
Wczytywanie...