PSA całkowity – marker raka prostaty
Badanie krwi

PSA całkowity – marker raka prostaty

 • Test zalecany jest wszystkim mężczyznom w ramach profilaktyki raka prostaty
 • W ramach badania oznaczane jest stężenie we krwi markera tego nowotworu – PSA całkowitego
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

stężenie markera raka prostaty

Cena badania:

36 zł
42 zł
Technologia badania:
Test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
do 4 dni roboczych
Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Krew pobierana jest w punktach pobrań

Krew pobierana jest w punktach pobrań na terenie całej Polski.
Sprawdź lokalizacje

Zobacz jak wykonać badanie

RAK PROSTATY

 • Rocznie na raka prostaty choruje ponad 12 tys. mężczyzn w Polsce, a ok. 4,5 tys. chorych umiera.
 • To drugi najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polaków. W diagnostyce i monitorowaniu leczenia raka prostaty wykorzystywany jest m.in. pomiar markera PSA we krwi

W ramach tego pakietu badamy:

Stężenie PSA całkowitego we krwi

PSA całkowity to marker raka prostaty, jego poziom może jednak wzrosnąć również w nienowotworowych chorobach tego gruczołu

Kiedy należy oznaczać stężenie markera PSA we krwi?

PODEJRZENIE NOWOTWORU PROSTATY

PODEJRZENIE NOWOTWORU PROSTATY

Pomiar stężenia markeru PSA jest podstawowym badaniem wykonywanym w przypadku podejrzenia u pacjenta nowotworu prostaty - wśród objawów tego nowotworu wymienia się np. częstomocz, nagłe uczucie parcia na mocz czy trudności przy oddawaniu moczu.

NOWOTWÓR PROSTATY JUŻ SIĘ ROZWINĄŁ

NOWOTWÓR PROSTATY JUŻ SIĘ ROZWINĄŁ

Pomiar markera PSA zalecany jest także pacjentom chorującym na raka prostaty lub tym, którzy przebyli go w przyszłości - pozwoli to na ocenę efektów wdrożonego leczenia lub rozpoznanie ewentualnej wznowy.

WYSTĘPOWANIE NOWOTWORU PROSTATY W RODZINIE

WYSTĘPOWANIE NOWOTWORU PROSTATY W RODZINIE

Rak prostaty może rozwinąć się na podłożu genetycznym - przypadki zachorowania na ten nowotwór w rodzinie oznaczają większe ryzyko wystąpienia tej choroby także u nas. Zaleca się, aby wszyscy mężczyźni z grupy podwyższonego ryzyka sprawdzali swój poziom PSA co najmniej raz w roku, do 40. roku życia.

OBCIĄŻENIE MUTACJĄ GENETYCZNĄ ZWIĘKSZAJĄCĄ RYZYKO RAKA PROSTATY

OBCIĄŻENIE MUTACJĄ GENETYCZNĄ ZWIĘKSZAJĄCĄ RYZYKO RAKA PROSTATY

Wskazaniem do systematycznych pomiarów stężenia PSA we krwi jest także obciążenie mutacjami genetycznymi zwiększającymi ryzyko raka prostaty - wśród nich wymienia się mutacje np. w genach BRCA, HOXB13 czy CHEK2.

PROFILAKTYKA SPERSONALIZOWANA

PROFILAKTYKA SPERSONALIZOWANA

Nowotwór złośliwy prostaty może pojawić się u każdego mężczyzny, dlatego warto regularnie badać się, nawet jeśli w rodzinie do tej pory schorzenie to nie występowało. Badanie markera PSA powinni wykonywać co najmniej raz w roku wszyscy mężczyźni po ukończeniu 50. roku życia.

PSA całkowity – marker nowotworowy przydatny w diagnostyce i monitorowaniu leczenia raka prostaty

 • Markery nowotworowe to związki chemiczne wykorzystywane w diagnostyce i monitorowaniu terapii chorób nowotworowych. W przebiegu nowotworu, stężenie markerów znacznie się zwiększa (im wyższe to stężenie, tym bardziej zaawansowana jest choroba).
 • Poziom ten może jednak wzrastać również w przebiegu innych, nienowotworowych schorzeń - dlatego wynik badania markerów powyżej normy jest zawsze wskazaniem do wykonania dalszej diagnostyki.
 • PSA całkowity jest markerem wytwarzanym przez komórki prostaty, który uznawany jest za marker nowotworu złośliwego prostaty. Jego poziom może się jednak zwiększyć również w przebiegu takich chorób jak zapalenie czy łagodny przerost prostaty.
 • Poziom PSA całkowitego wzrasta we krwi wraz z wiekiem, zakresy referencyjne przedstawiane są więc w odpowiednich przedziałach wiekowych. Zwykle przyjmuje się, że stężenie PSA całkowitego wynoszące powyżej 4ng/ml jest wskazaniem do dalszej diagnostyki w kierunku raka prostaty.

Co zyskasz wykonując oznaczenie stężenia markera PSA we krwi?

Badanie i bezpieczeństwo

Wykonanie badania markera PSA pozwoli Ci na uzyskanie informacji o swoim stanie zdrowia - test ten może przyczynić się do prawidłowego zdiagnozowania nowotworu złośliwego prostaty. Odpowiednia diagnoza pozwoli na podjęcie leczenia, a im wcześniej wykryty nowotwór, tym większa jest szansa na jego wyleczenie.

Chorujący na raka prostaty mężczyźni

Aktualnie chorujący na raka prostaty mężczyźni lub ci, którzy przebyli nowotwór w przeszłości, dzięki regularnym pomiarom stężenia PSA we krwi mogą uzyskać informację o postępach w leczeniu lub o ewentualnym wznowieniu nowotworu.

Jak zrealizujesz badanie?

 • W celu oznaczenia stężenia markera PSA we krwi, zamów badanie przez stronę internetową. Jak tylko dokonasz płatności za test, otrzymasz wiadomość SMS (oraz e-mail) zawierającą numer Twojego badania.
 • Otrzymany numer okaż w dowolnym punkcie pobrań, a zostanie pobrana od Ciebie próbka krwi żylnej. Dostępnych jest około 500 punktów w całym kraju – na wizytę nie musisz się dodatkowo umawiać, wystarczy że zgłosić się do punktu w godzinach jego otwarcia.
 • Do poboru krwi nie trzeba być na czczo. Gotowy wynik analizy laboratoryjnej odbierzesz w punkcie pobrań i/lub online.

Punkty pobrań

Pakiet DNA

Pakiet badań

PSA całkowity – marker raka prostaty

Cena badania:

36 zł
42 zł