22 123 95 55
PL
Znajdź badanie

PSA całkowity – marker raka prostaty

5.00
Ocena użytkowników: 22 ocen

Jest to badanie markera PSA, wykonywane w profilaktyce raka prostaty

Test zalecany jest wszystkim mężczyznom w ramach profilaktyki raka prostaty

W ramach badania oznaczane jest stężenie we krwi markera tego nowotworu – PSA całkowitego

W ramach pakietu badamy:

  • stężenie markera raka prostaty

Badamy stężenie PSA całkowitego we krwi

  • PSA całkowity to marker raka prostaty, jego poziom może jednak wzrosnąć również w nienowotworowych chorobach tego gruczołu

Badamy ryzyko:

  • RAKA PROSTATY - rocznie na raka prostaty choruje kilkanaście tysięcy mężczyzn w Polsce. W diagnostyce i monitorowaniu leczenia raka prostaty wykorzystywany jest m.in. pomiar markera PSA we krwi

PSA całkowity – marker nowotworowy przydatny w diagnostyce i monitorowaniu leczenia raka prostaty

  • Markery nowotworowe to związki chemiczne wykorzystywane w diagnostyce i monitorowaniu terapii chorób nowotworowych. W przebiegu nowotworu, stężenie markerów znacznie się zwiększa (im wyższe to stężenie, tym bardziej zaawansowana jest choroba).
  • Poziom ten może jednak wzrastać również w przebiegu innych, nienowotworowych schorzeń - dlatego wynik badania markerów powyżej normy jest zawsze wskazaniem do wykonania dalszej diagnostyki.
  • PSA całkowity jest markerem wytwarzanym przez komórki prostaty, który uznawany jest za marker nowotworu złośliwego prostaty. Jego poziom może się jednak zwiększyć również w przebiegu takich chorób jak zapalenie czy łagodny przerost prostaty.
  • Poziom PSA całkowitego wzrasta we krwi wraz z wiekiem, zakresy referencyjne przedstawiane są więc w odpowiednich przedziałach wiekowych. Zwykle przyjmuje się, że stężenie PSA całkowitego wynoszące powyżej 4ng/ml jest wskazaniem do dalszej diagnostyki w kierunku raka prostaty.

PSA całkowity – marker raka prostaty


47.00 na stronie
52.00 w placówce
Technologia badania:
Test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
do 4 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce