CA 19-9 - marker raka trzustki
Badanie krwi

CA 19-9 - marker raka trzustki

  • Badanie polega na pomiarze stężenia markera nowotworowego CA 19-9 charakterystycznego dla raka trzustki, jelita grubego, odbytnicy oraz dróg wątrobowo-żółciowych.
  • Laboratorium odpowiedzialne: Diagnostyka Sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

stężenie markera nowotworowego CA 19-9 we krwi

Cena badania:

41 zł
45,9 zł
Technologia badania:
Test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
do 4 dni roboczych
Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Krew pobierana jest w punktach pobrań

Krew pobierana jest w punktach pobrań na terenie całej Polski.
Sprawdź lokalizacje

Zobacz jak wykonać badanie

RAK TRZUSTKI

  • Za jeden z najgroźniejszych nowotworów uznaje się rak trzustki, ponieważ przez bardzo długi czas nie daje żadnych objawów sugerujących chorobę.
  • Raka trzustki można wykryć poprzez pomiar specyficznego dla tego nowotworu markera CA 19-9.

W ramach tego pakietu badamy:

Stężenie CA 19-9 w surowicy krwi

Zwiększone stężenie markera występuje w raku trzustki, dróg żółciowych, jelita grubego, odbytnicy, żołądka, wątrobowokomórkowym, piersi, a także w zapaleniu trzustki i łagodnych chorobach przewodu pokarmowego

Kiedy warto zmierzyć poziom markera CA 19-9?

ZACHOROWANIA NA NOWOTWORY W RODZINIE

ZACHOROWANIA NA NOWOTWORY W RODZINIE

Jednym z istotnych czynników ryzyka zachorowania na nowotwory przewodu pokarmowego jest obecność ich w rodzinie, szczególnie tej najbliższej – jeżeli w Twojej rodzinie występowały przypadki raka, warto regularnie wykonywać badanie markera w ramach profilaktyki.

MONITOROWANIE TERAPII PRZECIWNOWOTWOROWEJ

MONITOROWANIE TERAPII PRZECIWNOWOTWOROWEJ

Monitorowanie postępu leczenia oraz pojawienia się wznowy jest możliwe dzięki regularnemu pomiarowi markera CA 19-9.

GENETYCZNE ZACHOROWANIE NA NOWOTWORY

GENETYCZNE ZACHOROWANIE NA NOWOTWORY

Jeżeli stwierdzono u Ciebie obecność mutacji w genach predysponujących do nowotworów, również warto systematycznie sprawdzać swój poziom markerów. Ryzyko nowotworu trzustki zwiększa się w przypadku obecności mutacji CDKN2A, zaś raka jelita grubego - m.in. CHEK2.

OBECNOŚĆ NIEPOKOJĄCYCH ZMIAN

OBECNOŚĆ NIEPOKOJĄCYCH ZMIAN

Nowotwory, a szczególnie rak trzustki, przez długi czas mogą przebiegać bezobjawowo. Pojawienie się takich niespecyficznych dolegliwości jak przewlekłe zmęczenie, szybka utrata masy ciała bez odchudzania, pogorszenie apetytu, wzdęcia czy bóle w jamie brzusznej mogą wskazywać na rozwój zmian nowotworowych.

CA 19-9 a nowotwory złośliwe

  • CA 19-9 jest antygenem wytwarzanym przez komórki nowotworowe i wydzielanym do krwi. Antygen ten jest więc markerem nowotworowym – substancją umożliwiającą zdiagnozowanie zmian nowotworowych.
  • Bardzo wysokie stężenia markera CA 19-9 sygnalizują o toczącym się raku trzustki. Umiarkowany wzrost świadczy o rozwoju raka dróg żółciowych, żołądka lub jelit. W niewielkich zaś stężeniach CA 19-9 może wskazywać na stany zapalne trzustki, wątroby, dróg żółciowych i przewodu pokarmowego oraz nowotwory macicy i jajników o łagodnym charakterze.

Co zyskujesz dzięki badaniu markera CA 19-9?

Stan zdrowia

Dzięki wykonaniu testu uzyskujemy informacje na temat naszego poziomu markera CA 19-9.

Odpowiednia diagnoza

Wykrycie markera nowotworowego CA 19-9 może przyczynić się do prawidłowego zdiagnozowania choroby, a także monitorowanie jej postępu i terapii. Pomiar CA 19-9 umożliwia również wczesne wykrycie wznowy i przerzutów nowotworowych.

W jaki sposób wykonać pomiar CA 19-9?

  • Zarezerwuj badanie na Zdrowegeny.pl. Gdy tylko otrzymamy wpłatę, wyślemy Ci za pośrednictwem e-maila bądź SMSa Twój indywidualny kod badania.
  • Idź do punktu pobrań (wybranego z mapki obok), podaj w recepcji swój kod, a następnie pobrana zostanie od Ciebie niewielka ilość krwi żylnej.
  • Po czasie podanym przy cenie badania Twój wynik zostanie udostępniony na stronie internetowej laboratorium, z której możesz go ściągnąć. Wynik możesz również odebrać osobiście w punkcie pobrań.

Punkty pobrań

Pakiet DNA

Pakiet badań

CA 19-9 - marker raka trzustki

Cena badania:

41 zł
45,9 zł