Badanie 4K – ocena ryzyka raka prostaty
Badanie krwi

Badanie 4K – ocena ryzyka raka prostaty

 • Jest to badanie zalecane w profilaktyce raka prostaty – pozwala ono przewidzieć rozwój raka prostaty z 20-letnim wyprzedzeniem
 • Badanie przeznaczone jest dla wszystkich mężczyzn po 40. roku życia
 • Laboratorium odpowiedzialne: Diagnostyka sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy ryzyko:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

raka prostaty

Cena badania:

1 970 zł

1 999 zł
Technologia badania:
Algorytm 4Kscore
Czas oczekiwania na wynik:
do 25 dni roboczych

Zobacz jak wykonać badanie

RAK PROSTATY

 • W Polsce rocznie stwierdza się ok. 16 tys. nowych zachorowań na raka prostaty
 • Wśród czynników ryzyka zachorowania na ten nowotwór wymienia się wiek, predyspozycje genetyczne czy otyłość i wysokotłuszczową dietę

W ramach tego pakietu badamy:

Stężenie we krwi całkowitego PSA, wolnego PSA, nienaruszonego PSA oraz poziomu ludzkiej peptydazy, związanej z kallikreiną 2 (hK2)

Oznaczenie tych markerów wraz z wiekiem Pacjenta, wynikiem DRE (nieobowiązkowo) oraz ewentualnymi informacjami o przebytej wcześniej biopsji pozwala na procentowe określenie ryzyka wystąpienia inwazyjnej formy raka prostaty

Kiedy wskazane jest wykonanie badania 4K?

MĘŻCZYŹNI PO 40. ROKU ŻYCIA

MĘŻCZYŹNI PO 40. ROKU ŻYCIA

Badanie wskazane jest dla wszystkich mężczyzn po 40. roku życia w ramach profilaktyki nowotworowej.

WYSTĘPOWANIE RAKA PROSTATY WŚRÓD BLISKICH KREWNYCH

WYSTĘPOWANIE RAKA PROSTATY WŚRÓD BLISKICH KREWNYCH

Rak prostaty może rozwinąć się na skutek predyspozycji genetycznych – te z kolei mogą zostać przekazane potomstwu. Jeśli więc wśród członków naszej rodziny występował rak prostaty, my również możemy być obciążeni większym ryzykiem jego wystąpienia.

ROZWAŻENIE WYKONANIA PIERWSZEJ LUB KOLEJNEJ BIOPSJI PROSTATY

ROZWAŻENIE WYKONANIA PIERWSZEJ LUB KOLEJNEJ BIOPSJI PROSTATY

Wykonanie badania pozwala potencjalnie uniknąć inwazyjnej biopsji tradycyjnej gruboigłowej – część mężczyzn obecnie wykonujących biopsję prostaty będzie mogła jej uniknąć dzięki badaniu 4K.

Dlaczego warto wykonać badanie 4K?

Wyniki testu

Wykonanie badania pozwala na precyzyjne określenie ryzyka zachorowania na raka prostaty.

Stan zdrowia

Dzięki wykonaniu badania 4K możliwe jest prowadzenie odpowiedniej kontroli oraz diagnostyki, tak aby wykryć chorobę w bardzo wczesnym stadium (co daje duże szanse na całkowite wyleczenie). Badanie wskaże również, czy przeprowadzenie biopsji prostaty jest w naszym przypadku zasadne.

Badanie 4K – test, który z 20-letnim wyprzedzeniem pozwala przewidzieć zachorowanie na raka prostaty

 • Rak prostaty to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce – szacuje się, że rocznie diagnozowanych jest ok. 16 tysięcy nowych zachorowań, a ok. 5-6 tysięcy chorych umiera.
 • Na ocenę ryzyka zachorowania na raka prostaty pozwala przesiewowy test nowej generacji – badanie 4K. Badanie to pozwala na ocenę ryzyka rozwoju tego nowotworu w perspektywie 20 lat u mężczyzn powyżej 40. roku życia.
 • Istotą tego testu jest pomiar 4 wydzielanych przez komórki prostaty kalikrein: tPSA, fPSA, tzw. nienaruszonego PSA oraz hK2. Dane te są łączone z wiekiem osoby badanej, wynikiem DRE (badania palpacyjnego) i ewentualną informacją o przebytej wcześniej biopsji prostaty.
 • Następnie, przy pomocy odpowiedniego algorytmu wyliczane jest procentowe prawdopodobieństwo wystąpienia inwazyjnego raka prostaty.
 • Badanie 4K jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Urologiczne (PTU), Amerykańskie Towarzystwo Urologiczne (AUA), Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU) i National Comprehensive Cancer Network (NCCN).

W jaki sposób wykonać test?

 • Aby zrealizować badanie 4K, zamów je przez naszą stronę internetową. Gdy tylko dokonasz transakcji, otrzymasz wiadomość SMS oraz e-mail z numerem swojego badania.
 • Z numerem tym udaj się do wybranego punktu pobrań – po podaniu numeru badania w punkcie, zostaniesz zarejestrowany i zostanie od Ciebie pobrana próbka krwi. Konieczne będzie również wypełnienie ankiety do badania.
 • Do punktu możesz udać się w godzinach otwarcia, bez wcześniejszych zapisów.
 • Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest biopsja prostaty (należy odczekać co najmniej 6 tygodni od jej wykonania), badanie palpacyjne prostaty (należy odczekać co najmniej 4 dni od jego wykonania), interwencja i zabiegi endourologiczne (np. cewnikowanie, wziernikowanie – należy odczekać co najmniej 6 miesięcy), leki zawierające dutasteryd lub finasteryd (badanie można wykonać po co najmniej 6 miesiącach od zaprzestania stosowania). Testu nie powinni również wykonywać mężczyźni przed 40 rokiem życia i po 80 roku życia.

Punkty pobrań

Pakiet DNA

Pakiet badań

Badanie 4K – ocena ryzyka raka prostaty

Cena badania:

1 970 zł

1 999 zł