Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Osoba w jednorazowej rękawiczce trzymająca test kasetkowy na koronawirusa

Rodzaje testów na koronawirusa - który wybrać?

3.5
Ocena klientów: 27 ocen

Data publikacji: 2020-10-08

Data aktualizacji: 2021-04-19

Rodzaje testów na koronawirusa - który wybrać?  

Kluczowym elementem zapobiegania oraz zarządzania zakażeniami koronawirusem SARS-CoV-2 są miarodajne testy potwierdzające lub zaprzeczające zainfekowaniu danej osoby. Ułatwiają także wykrycie zachorowania u osób bezobjawowych, wprowadzenie odpowiedniego leczenia i izolację, a w konsekwencji zmniejszają ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa.   
Od kilku dni obserwujemy kolejne rekordy wzrostu liczby chorych na COVID-19 oraz zgonów z tego powodu, w związku z tym wzrasta zainteresowanie diagnostyką. Obecnie głównym ogniskiem zakażeń wirusowych są szkoły. Aby wykonać bezpłatnie test na koronawirusa, potrzebne jest skierowanie od lekarza. Coraz więcej Polaków nie posiadających takiego skierowania, szuka badań na własną rękę, kupując je prywatnie. Na rynku dostępne są różne rodzaje testów. 

Czy testy na koronawirusa są wiarygodne?

 
Dostępne testy na koronawirusa:
Test kasetkowy wyglądem przypomina test ciążowy. Polega na pobraniu próbki krwi z palca. Wykrywa przeciwciała IgG oraz IgM specyficzne dla koronawirusa. Ujemny wynik testu kasetkowego nie wyklucza toczącej się infekcji wirusowej. Niestety takie testy nie są kontrolowane  przez Państwową Inspekcję Sanitarną czy Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji. Nie mamy więc pewności czy taki test działa i czy jest miarodajny. Przy zakupie warto zwracać uwagę, by firma oferująca testy posiadała odpowiednie atesty.  
 
Badanie przeciwciał IgG i IgM po pobraniu próbki krwi żylnej, szacuje czy dana osoba miała styczność z koronawirusem. Klasa przeciwciał IgG wskazuje na zakażenie w przeszłości, natomiast IgM o obecnej infekcji.  

Test antygenowy jakościowy lub ilościowy jest badaniem identyfikującym swoiste antygeny koronawirusa SARS-CoV-2. W przypadku dodatniego wyniku testu zalecane jest wykonanie testu RT-PCR.

Badanie RT-LAMP jest testem molekularnym należącym do badań NAAT (ang. nucleic acid amplification testing), czyli metod opartych o amplifikację kwasów nukleinowych. Umożliwia szybkie i precyzyjne wykrycie materiału genetycznego koronawirusa SARS-CoV-2 w pobranej próbce.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje badania molekularne wykonywane metodą RT-PCR. Metoda ta polecana jest szczególnie na początku infekcji wirusowej. Dostarcza wiarygodne wyniki diagnostyczne, charakteryzuje się wysoką czułością i niskim ryzykiem błędu. Polega na pobraniu wymazu z gardła lub nosogardzieli. Standardowy czas oczekiwania na wynik wynosi od 1 do 4 dni roboczych. Jeśli zależy nam na szybszym wyniku, warto zastanowić się nad badaniem z wynikiem do 7, 9 lub 24 godzin roboczych od momentu pobrania próbki wymazu.
 
Wysoką popularnością cieszą się testy wykonywane w punktach typu “Drive-Thru”, głównie z powodu wygody. Aby wykonać badanie, wystarczy pobrać próbkę wymazu, bez wysiadania z samochodu, co dodatkowo ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. 

Dodatkowo dla badań molekularnych realizowanych za pomocą metody RT-PCR istnieje możliwość uzyskania zaświadczenia w języku obcym. Takie zaświadczenie jest przydatne głównie osobom podróżującym za granicę. Ułatwia odprawę na lotnisku oraz może wpłynąć na uniknięcie obowiązkowej kwarantanny w danym kraju.


Dla kogo test na koronawirusa?


Badania diagnostyczne w kierunku infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 polecane są szczególnie osobom, u których występują symptomy zakażenia, mającym kontakt z chorym na COVID-19 oraz podróżującym.  Symptomy zakażenia (gorączka, kaszel, duszności, utrata węchu oraz smaku) pojawiają się zazwyczaj między 2 a 14 dniem od zakażenia.
Obserwować swój organizm powinny znajdujące się w grupie ryzyka osoby:
  • starsze,
  • przebywające w domach opieki,
  • z chorobami przewlekłymi,
  • z obniżoną odpornością,
  • palące papierosy.

Jak uniknąć kwarantanny?  

Obecnie nie ma skutecznego leku na koronawirusa SARS-CoV-2 oraz szczepionki. Wciąż trwają nad nimi prace. Osoby z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 obowiązkowo muszą przejść 10-dniową kwarantannę. Koronawirus przenosi się głównie drogą kropelkową, przez kontakt z zakażoną osobą. W celu zmniejszenia ryzyka zarażenia warto przestrzegać zasad higieny i bezpieczeństwa (częste mycie rąk, czyszczenie dotykanych powierzchni, zasłanianie nosa i ust oraz zachowywanie bezpiecznej odległości w przestrzeni publicznej) oraz unikać skupisk ludzi. Należy pamiętać, że osoby bez objawów mogą też zarażać innych.

Koronawirus a grypa

Jesień to sezon zachorowań na grypę. W czasie pandemii wiele osób zmagających się z gorszym samopoczuciem, zastanawia się jak odróżnić grypę od koronawirusa. Oba wirusy dotyczą układu oddechowego człowieka, symptomy początkowe są do siebie podobne: podwyższona temperatura ciała, kaszel czy biegunka. Podczas grypy występują bóle głowy, mięśni i stawów oraz katar. Charakterystyczne dla zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 są duszności oraz zaburzenia węchu i smaku. Część osób infekcję przechodzi bezobjawowo. Na podstawie samych objawów może być trudno odróżnić, czy mamy doczynienia z grypą czy z COVID-19. Najlepszym sposobem może być wtedy wykonanie miarodajnego testu.

To badanie będzie pomocne:

Koronawirus SARS-CoV-2 - badanie molekularne RT-PCR

Cena w placówce

495.00 

Cena online:

249.00 
Technologia badania:Real-Time RT-PCR

Czas oczekiwania na wynik:średni czas do 24h roboczych, maksymalny do 36h roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce
Opinie klientów - Zdrowegeny.pl

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic