Refluks - objawy, leczenie, dieta. Od czego mam zgagę?
Z artykułu dowiesz się:
- Refluks a zgaga - co to jest?
- Refluks - jakie objawy występują w chorobie refluksowej?
- Co można a czego nie można jeść podczas choroby refluksowej?
- Jakie są przyczyny refluksu i kiedy refluks staje się niebezpieczny?
- Jak spać aby łagodzić dolegliwości związane z refluksem?
- Jak leczyć chorobę refluksową - które leki stosować?
- Refluks u niemowlaka
Data publikacji: 2022-07-06
Data aktualizacji: 2022-07-06
Refluks — co to jest?
Refluks to patologiczne zarzucanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku, treść pokarmowa, cofa się wraz z enzymami trawiącymi i kwasem solnym, które znajdują się w żołądku, co prowadzi do uczucia pieczenia, czyli tzw. zgagi.
Cofanie się treści z żołądka do przełyku to powszechna dolegliwość u ciężarnych kobiet, niemowląt i osób w podeszłym wieku.
Część badań zwraca uwagę na częste współwystępowanie astmy i refluksu żołądkowo-przełykowym. Spekuluje się, że leki ordynowane w leczeniu astmy zaostrzają objawy choroby refluksowej, patomechanizm wpływu cofania się treści pokarmowej na przebieg astmy nie został jednak poznany.
Przewlekłe zarzucanie treści żołądkowej do przełyku (refluks) prowadzi do choroby refluksowej, a dokładnie refluksu żołądkowo-przełykowego, który nieleczony może prowadzić do poważnych skutków ubocznych. Kwaśna treść żołądkowa i towarzysząca jej żółć uszkadza delikatną błonę śluzową.
Oprócz refluksu żołądka (choroby refluksowej) wyróżnić można również refluks dwunastniczo-żołądkowy (w którym treść jelitowa cofa się do żołądka). O refluksie gardłowo-krtaniowym mówi się gdy treść pokarmowa cofa się nie tylko do przełyku, ale również krtani, gardła, jamy ustnej, a nawet zatok. Miejsca te pokrywa szczególnie delikatna, cienka śluzówka, która ma niskie pH, jest zatem szczególnie podatna na uszkodzenia.
Refluks gardłowo-krtaniowy występuje znacznie rzadziej, może jednak skutkować takimi powikłaniami jak: ziarniniaki krtani i podgłośniowe zwężenie krtani, guzki głosowe na fałdach głosowych, brodawczaki górnych dróg oddechowych, rozrost migdałka, przewlekłe zapalenia zatok i wysiękowe zapalenia ucha.
Refluks — przyczyny i mechanizm powstawania:
- najczęstszą przyczyną cofania się treści żołądkowej jest niedomykanie dolnego zwieracza żołądka (mechanizmem chroniącym przed cofaniem treści normalnie jest opór wywołany skurczem mięśnia zwieracza dolnego przełyku — podczas spożywania posiłku prawidłowo działający dolny zwieracz żołądka);
- odruchy, które są wywoływane poprzez podrażnienie błony śluzowej przełyku kwasem żołądkowym, pepsyną i żółcią, które są zawarte w cofającej się treści żołądkowej;
- opóźnione opróżnianie żołądka i jego zaburzona perstaltyka;
- wysoka masa ciała, otyłość;
- nikotynizm;
- przewlekłe choroby — astma, cukrzyca;
- niektóre leki — atropina, ibuprofen, część leków stosowanych w leczeniu depresji, leki na cukrzycę, doustne środki antykoncepcyjne;
- nieefektywne oczyszczanie przełyku.
Refluks - objawy choroby refluksowej:
- zgaga (palenie i pieczenie w okolicy mostka);
- wymioty oraz nudności;
- ulewanie, ślinotok, kwaśny smak w ustach;
- ból podczas przełykania i zaburzenia przełykania;
- cuchnący oddech;
- odbijanie i niestrawność;
- ze strony układu oddechowego — kaszel, odkrztuszanie plwociny, świsty;
- w obszarze krtani — podrażnienie, ból, zmiana barwy głosu, odczucie „kluchy” w gardle, chrypka;
- bóle gardła — najczęściej o poranku, dolegliwości nasila bowiem leżenie;
- w obrębie nosa — uczucie zatkania nosa i drapania w nosie, kichanie, nieżyt;
- ze strony zatok — ropny katar, bóle głowy, wrażenie ucisku;
- bóle ucha;
- zniszczone szkliwo zębowe.
Leki, dieta i leczenie choroby refluksowej:
- Dieta — ograniczenie obfitych posiłków, redukcja i utrzymanie prawidłowej masy ciała, ostatni posiłek nie później niż 2 godziny przed pójściem do łóżka.
Jakie pokarmy zaostrzają refluks?
Unikaj cytrusów, pomidorów i potraw zawierających pomidory, tłustych pokarmów, ostrych potraw, alkoholu, nikotyny, napojów gazowanych, kawy i czekolady!
- Sen — spanie na lewym boku zapobiega cofaniu się treści żołądkowej, warto także zadbać o podwyższenie pozycji głowy i tułowia podczas snu.
- Leki stosowane w chorobie refluksowej — podczas zaostrzenia, przez 4 do 8 tygodni stosuje się inhibitory pompy protonowej, które zmniejszają ilość wydzielanego kwasu solnego i są stosunkowo bezpieczne (najczęstsze skutki uboczne to wymioty, biegunki, zaparcia, nudności, zapalenia wątroby lub nerek). Jeśli leki nie pomagają na objawy refluksu lekarz może zwiększyć dawkę albo dołączyć lek o innym mechanizmie - np. ranitydynę. Doraźnie można również zastosować substancje, które zobojętniają kwaśną treść żołądka oraz wykazują działanie osłaniające - sukralfat oraz związki glinu i magnezu. Należy jednak stosować je krótko, bowiem przy przewlekłym zobojętnianiu żołądek nasili produkcję kwasów w celu kompensacji zjawiska.
Choroba refluksowa u dzieci
Choroba refluksowa występuje często u niemowląt, a częstotliwość znacznie spada do 4 r.ż. Wczesne rozpoznanie jest ważne, bo powikłaniem nieleczonej choroby refluksowej u niemowląt może być m.in. nawracających zapaleń ucha, zatok, płuc, skurczy krtani, zaburzeń rozwoju, niedokrwistości, a nawet zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Formy leczenia choroby refluksowej u niemowląt są zbliżone do strategii stosowanych u osób dorosłych. Farmakoterapia jest naturalnie dostosowywana dawką do wskazań dla tej grupy wiekowej. Często stosowanymi u dzieci lekami na refluks są cisaprid, cymetydyna, omeprazol i ranitydyna.
Sprawdź też:
- Śmierdzące gazy - główne przyczyny krępującego problemu
- Zaparcia - gdzie szukać przyczyn i jak sobie radzić
- Dlaczego mam ciągle wzdęty brzuch?
Bibliografia:
- Dołęgowska E., Włodarczyk E., Piłka E. (2021). Refluks krtaniowo-gardłowy w chorobach laryngologicznych u dzieci. Now Audiofonol. Vol. 10, Nr 1, s. 48-52.
- Therodoropoulos D.S., Lockey R.F., Boyce H.W., Bukantz S.C. Refluks żołądkowo-przełykowy - patogeneza, rozpoznawanie i leczenie. Alergia Astma Immunologia. Vol. 4, Nr 4, s. 227-338.
- Krogulska A., Wąsowska-Królikowska K. (2009). Refluks żołądkowo-przełykowy a refluks krtaniowo-gardłowy — znaczenie w laryngologii. Otolaryngologia. Vol. 8, Nr 2, s. 45-52.
To badanie będzie pomocne:
Dostępne testy
Helicobacter pylori IgG
47.00 zł