GutFlora Complex - kompleksowe badanie kondycji przewodu pokarmowego
Ten kompleksowy test pozwala na ocenę składu mikroflory jelitowej oraz sprawdzenie kondycji przewodu pokarmowego.
Jest to badanie wysyłkowe - Klient pobiera próbkę do badania samodzielnie w domu, następnie odsyła ją do laboratorium, gdzie jest ona analizowana.
W badaniu oceniany jest skład mikrobiologiczny kału, konsystencja i pH kału, pozostałości trawienia cukrów, tłuszczów i białek, elastaza trzustkowa oraz markery przepuszczalności bariery jelitowej i stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym.
Uzyskany wynik badania jest podstawą do opracowania i podjęcia odpowiedniej celowanej suplementacji i dietoterapii.
Badanie wykonywane jest z próbki kału. Pobraną próbkę należy wysłać do laboratorium wykonującego OD PONIEDZIAŁKU DO ŚRODY.
Podmiot odpowiedzialny: Cambridge Diagnostics Poland
W ramach pakietu oceniane są:
Typ badania
GutFlora Complex - kompleksowe badanie kondycji przewodu pokarmowego
- GutFlora Complex to test sprawdzający zarówno skład mikroflory jelitowej, jak i funkcjonalność jelit oraz obecność stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym. Aby wykonać test, niezbędna jest tylko pobrana od Pacjenta niewielka próbka kału.
- W ramach badania oceniany jest mikrobiologiczny skład kału - dzięki temu możliwe jest sprawdzenie, czy u Pacjenta występuje tzw. dysbioza jelitowa. Dysbioza jelitowa polega na zaburzeniu równowagi pomiędzy mikroflorą jelitową korzystną dla organizmu, a mikroorganizmami potencjalnie chorobotwórczymi. Uznaje się ją za czynnik sprzyjający rozwojowi lub nasileniu takich schorzeń jak np. alergie i nadwrażliwości pokarmowe, nawracające infekcje czy choroby zapalne jelit.
- W oferowanym teście sprawdzana jest również konsystencja i pH kału, pozostałości trawienia tłuszczów, białek i cukrów, a także elastaza trzustkowa (marker zdolności wydzielniczych trzustki) - pozwala to na ocenę procesów trawienia i wchłaniania w przewodzie pokarmowym.
- Dzięki badaniu GutFlora Complex możliwa jest ponadto ocena funkcjonalności bariery jelitowej oraz obecności stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym. Taki stan zapalny może wiązać się np. z rozwojem nieswoistych chorób zapalnych jelit czy występowaniem w jelicie procesu nowotworowego.
- W ramach testu oceniane są markery stanu zapalnego i przepuszczalności bariery jelitowej: sekrecyjna immunoglobulina A (sIgA), alfa-1-antytrypsyna i beta-defensyna, a także markery stanu zapalnego: krew utajona w kale, kalprotektyna, M2-PK (dimerowa forma kinazy pirogronianowej guza), laktoferyna oraz eozynofilowe białko X (EPX).