Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Nowotwory

Poradnik dla zdrowia


Nowotwory

STY 18, 2016

Rak jajnika - badania, które umożliwią jego wczesne wykrycie

Raka jajnika trudno wykryć, kiedy guz jest niewielki - do najbardziej przydatnych badań, pozwalających na jego wczesne wykrycie, zalicza się badanie ginekologiczne, ultrasonograficzne, pomiar stężenia markerów nowotworowych czy testy genetyczne.
Czytaj dalej
Nowotwory

STY 14, 2016

Czerniak - objawy, badania, leczenie i profilaktyka

Czerniak to najbardziej niebezpieczny nowotwór skóry ze względu na to, że szybko się rozwija, wcześnie daje przerzuty i cechuje się niską wrażliwością na leki. W Polsce na czerniaka zapada rocznie ok. 2,5 tys. osób - 1200 mężczyzn i 1350 kobiet. Całkowite wyleczenie czerniaka jest jednak możliwe - warunkiem jest jego wczesne wykrycie i szybkie usunięcie.
Czytaj dalej
Nowotwory

STY 4, 2016

Rak piersi - objawy, czynniki ryzyka, badania, leczenie

W 2021 roku WHO ogłosiła raka piersi najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie — co roku stwierdza się ok. 24 tysiące nowych przypadków zachorowań. Wykrycie raka piersi we wczesnym etapie rozwoju znacząco zwiększa szansę na całkowite wyleczenie, sprawdź czynniki ryzyka, objawy raka piersi i jak samodzielnie badać piersi.

Czytaj dalej
Nowotwory

GRU 28, 2015

Nowotwory łagodne i złośliwe - kiedy dochodzi do uzłośliwienia nowotworu?

Nowotwory to choroby, w przebiegu których dochodzi do zaburzenia podziałów komórek organizmu - dzielą się one w niekontrolowany sposób, a te nowo powstałe nie różnicują się w komórki prawidłowe. Utrata kontroli nad podziałami komórkowymi jest spowodowana mutacjami genów ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wśród nowotworów można wyróżnić zmiany łagodne i złośliwe, jednak czasami niegroźne nowotwory łagodne również mogą ulec uzłośliwieniu.
Czytaj dalej
Nowotwory

GRU 27, 2015

Rodzaje raków skóry - rak podstawnokomórkowy, kolczystokomórkowy i czerniak

Rak skóry jest chorobą skóry, która charakteryzuje się niekontrolowanym wzrostem nieprawidłowych komórek skóry. Bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby, ponieważ w miarę upływu czasu komórki nowotworowe mogą rozprzestrzeniać się na inne tkanki i narządy. Co roku na raka skóry zapada ponad 10 tys. Polaków - częściej chorują kobiety niż mężczyźni.
Czytaj dalej

Badania genetyczne - w jaki sposób Pacjent może je wykorzystać?

Badanie genetyczne polega na laboratoryjnej analizie DNA pacjenta w celu zdiagnozowania: choroby genetycznej, ustalenia predyspozycji do nowotworów, określenia skłonności do otyłości czy ustalenia ojcostwa.

Czytaj dalej
Nowotwory

GRU 21, 2015

Zachorowalność i umieralność na nowotwory złośliwe w Polsce

Nowotwory złośliwe są w Polsce drugą najczęstszą przyczyną zgonów - w wyniku tych schorzeń umiera rocznie około 96 tysięcy Polaków, co stanowi 25% wszystkich zgonów. Prognozy wskazują, że ogólna liczna zachorowań i zgonów z powodu chorób nowotworowych będzie systematycznie wzrastać, stając się pierwszą przyczyną zgonów osób przed 65. rokiem życia w niedalekiej przyszłości. Wiąże się to ze starzeniem się społeczeństwa w Polsce, a także częstym narażeniem na kancerogenne czynniki środowiskowe.
Czytaj dalej
Nowotwory

GRU 11, 2015

Nowotwory w rodzinie - czy jestem w grupie ryzyka?

Nowotwory występujące rodzinnie stanowią ok. 10-30% wszystkich nowotworów. Do możliwych przyczyn ich występowania zalicza się mutacje genów ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Posiadanie mutacji nie oznacza jednak 100% szansy zachorowania na raka, ponieważ dziedziczona jest tylko skłonność do jego wystąpienia, a nie sam nowotwór.
Czytaj dalej
Nowotwory

LIS 29, 2015

Rak mózgu - przyczyny, objawy, badania i leczenie

Guzy mózgu stanowią około 2% wszystkich nowotworów złośliwych - najczęściej występują u dzieci przed 10. rokiem życia i u dorosłych w 4.-6. dekadzie życia. W Polsce rocznie diagnozuje się ponad 2700 przypadków pierwotnych guzów mózgu, a ponad 2800 chorych umiera. Guzy mózgu należą do źle rokujących nowotworów, łatwiej poddają się leczeniu u dzieci niż u osób dorosłych.

Czytaj dalej
Nowotwory

LIS 26, 2015

Ceny badań genetycznych - dlaczego są tak wysokie?

Ceny badań genetycznych wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Testy DNA są znacznie droższe od standardowo wykorzystywanych metod diagnostycznych, jednak dzięki ich wykonaniu można uzyskać większe korzyści zdrowotne.
Czytaj dalej
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najlepsze promocje jako pierwszy

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic