Dieta dr Dąbrowskiej - wskazania, zasady, efekty

czwartek 14:00 - 19.04.2018
Ocena Użytkowników (1 Ocen)
5.0
Dieta dr Dąbrowskiej - wskazania, zasady, efekty
Choroby cywilizacyjne - otyłość, cukrzyca czy choroby układu krążenia - to niezwykle powszechny problem w krajach rozwiniętych. Za ich rozwój winą obarcza się współczesny styl życia: małą aktywność fizyczną, dietę bogatą w mięso, produkty poddane rafinacji, niedobory witamin i składników mineralnych oraz substancje chemiczne dodawane do żywności. Te czynniki upośledzają naturalne mechanizmy oczyszczające organizmu. Sposobem na poprawę zdrowia jest zastosowanie postu, takiego jak dieta dr Dąbrowskiej.

Dieta dr Dąbrowskiej - istota diety

Wraz z rozwojem cywilizacyjnym zauważa się znaczne zmiany w sposobie żywienia. Coraz częściej spożywa się dania wysokoprzetworzone oraz zbyt duże ilości białka zwierzęcego i cukrów prostych. Taka dieta jest uboga w składniki aktywne i istotne dla funkcjonowania organizmu. Dochodzi do zakwaszenia organizmu oraz osłabienia naturalnych procesów antyoksydacyjnych i oczyszczających organizmu. W konsekwencji dochodzi do rozwoju tzw. chorób dietozależnych i cywilizacyjnych, które mogą prowadzić do przedwczesnej śmierci.

Kolejnym czynnikiem, który sprzyja pojawieniu się objawów chorobowych, są nietolerancje pokarmowe. Mogą one przyczyniać się do wystąpienia dolegliwości ze strony przewodu pokarmowe, ale również innych mniej specyficznych - migren, zmian skórnych, przewlekłego zmęczenia, problemów z koncentracją czy bezsenności. Często nietolerancje pokarmowe mogą współwystępować wraz z różnymi przewlekłymi zaburzeniami, a w szczególności z chorobami autoimmunologicznymi - niewykryte nietolerancje mogą utrudniać ich leczenie. Niestety objawy nietolerancji IgG-zależnych pojawiają się dopiero po 24-96 godzinach od spożycia nietolerowanego produktu i ciężko określić przyczynę, dlatego konieczne jest wykonanie odpowiedniego testu. Przykładowym badaniem diagnostycznym jest IMMUNOdiagDIETA, który analizuje poziom przeciwciał IgG specyficznych dla 44, 88 lub nawet 280 składników, które mogą znajdować się w naszej diecie i powodować występowanie nieprzyjemnych dolegliwości.

Dieta dr Dąbrowskiej wraz z eliminacją nietolerowanych produktów ma na celu przywrócenie odpowiedniej równowagi (homeostazy) w organizmie, zmniejszenie dolegliwości oraz ograniczenie dalszego rozwoju chorób przewlekłych, a czasem nawet powoduje ich całkowity regres.

Dieta dr Dąbrowskiej - wskazania i przeciwwskazania

Poza pojedynczymi przypadkami dieta dr Dąbrowskiej zalecana jest niemal każdemu. Autorka diety szczególnie poleca post owocowo-warzywny:

 • w zespole metabolicznym,
 • w zaburzeniach odporności (m.in. alergiach, astmie, nietolerancjach pokarmowych, częstych infekcjach), w tym chorobach autoimmunologicznych (Hashimoto, reumatoidalnym zapaleniu stawów itp.),
 • w chorobach skóry (m.in. egzemie, trądziku, łuszczycy),
 • w chorobach endokrynologicznych (np. niedoczynności tarczycy, zaburzeniach miesiączkowania),
 • w zaburzeniach płodności,
 • w zaburzeniach neurologicznych i psychicznych (Parkinsonie, padaczce, zaburzeniach pamięci, nerwicy).

Nie powinny stosować diety dr Dąbrowskiej kobiety w czasie ciąży i laktacji, dzieci, dziewczęta w okresie dojrzewania oraz osoby z nadczynnością tarczycy, niedoczynnością nadnerczy (choroba Addisona), ciężką depresją, w skrajnych niewydolnościach narządowych i zaawansowanych stadiach nowotworów, przed operacjami, a także podczas stosowania leków immunosupresyjnych (np. sterydów, cytostatyków).

Dieta dr Dąbrowskiej - zasady i przebieg diety owocowo-warzywnej

Dieta dr Dąbrowskiej zaczyna się od ścisłego postu owocowo-warzywnego przez 2 do 6 tygodni. Dieta ta dostarcza 400-800 kalorii na dzień. Dozwolone jest spożycie jedynie soków oraz gotowanych lub surowych owoców (jabłka i cytrusy) i warzyw z następujących grup:

 • korzeniowe (marchew, buraki, seler, rzodkiew, pietruszka, chrzan),
 • kapustne (kapusta biała, włoska, kalafior),
 • cebulowe (cebula, czosnek, pory),
 • dyniowate (ogórki, zwłaszcza kiszone, kabaczek, dynia),
 • liściaste (sałata, seler naciowy, zioła przyprawowe, pokrzywa),
 • psiankowate (pomidor, papryka).

Zakazane natomiast jest jedzenie produktów zbożowych, mięsa, ryb i nabiału, strączków, tłuszczów zwierzęcych i olejów, warzyw skrobiowych (ziemniaków, batatów) i słodkich owoców, a także picie mocnej herbaty, kawy, alkoholu i palenie tytoniu. Wspomagająco w diecie dr Dąbrowskiej zaleca się czynny wysiłek - spacery, gimnastykę lub pracę fizyczną.

Dieta powinna być prowadzona pod kontrolą lekarską (szczególnie gdy istnieją jakieś zaburzenia zdrowotne), na co pozwalają specjalne turnusy lecznicze. Oprócz tego niektóre ośrodki z dietą dr Dąbrowskiej mają w ofercie ćwiczenia pod okiem rehabilitanta, wykłady, a także badania na nietolerancje pokarmowe, dzięki którym post owocowo-warzywny jest jeszcze lepiej zindywidualizowany.

Pakiet badań w kierunku nietolerancji pokarmowych

Dolegliwości takie jak chroniczne zmęczenie, bóle brzucha, biegunki, wzdęcia czy migreny oraz choroby cywilizacyjne często występują wraz z nietolerancjami pokarmowymi. Jeżeli więc obserwujesz takie objawy u siebie, wykonaj badanie w kierunku nietolerancji najpowszechniejszych produktów spożywczych i dostosuj do siebie dietę dr Dąbrowskiej.

Dostępne testy na nietolerancje pokarmowe to:

IMMUNOdiagDIETA - 44 alergeny IgG

IMMUNOdiagDIETA - 88 alergenów IgG

IMMUNOdiagDIETA - 280 alergenów IgG

Dowiedz się więcej

Oczywiście dieta dr Dąbrowskiej może być prowadzona we własnym domu z samodzielnym przygotowywaniem posiłków (soków, surówek, dań gotowanych) lub przy pomocy cateringu. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem prowadzącym, aby ocenić swój stan zdrowia, oraz samodzielne wykonanie badań na nietolerancje pokarmowe IgG-zależne, np. testu IMMUNOdiagDIETA. Dieta dr Dąbrowskiej wyklucza produkty, które większość osób nie toleruje, jak nabiał czy gluten, jednak u niektórych może być konieczna eliminacja również innych składników, aby dieta mogła być w pełni skuteczna. Ma to szczególne znaczenie w przebiegu chorób autoimmunologicznych.

W przebiegu diety dr Dąbrowskiej może nastąpić moment zwany kryzysem ozdrowieńczym. Zwykle w ciągu pierwszych kilku dni diety oczyszczającej mogą pojawić się: bóle głowy i brzucha, biegunka, bóle stawów, bezsenność, zawroty głowy, zmiany skórne. Dalsze jedzenie warzyw i owoców, większe ilości wody oraz aktywność fizyczna pozwalają na zanik objawów po około 2-3 dobach. Od tego momentu dieta dr Dąbrowskiej stopniowo przynosi nowe korzyści dla stanu zdrowia.

Dieta dr Dąbrowskiej - co po skończonym poście?

Powrót do diety mięsnej po zakończonym poście może prowadzić do nawrócenia objawów i ponownego rozwoju chorób cywilizacyjnych. Dr Dąbrowska zaleca, aby po jej diecie przejść na wegetarianizm. Należy powoli do swojego jadłospisu włączać pełnoziarniste produkty zbożowe, wykluczone w czasie postu warzywa i owoce (również suszone), rośliny strączkowe, nasiona i orzechy, oleje tłoczone na zimno oraz fermentowane produkty mleczne. Od czasu do czasu można sobie pozwolić na ryby. Wciąż powinno się unikać przetworzonego jedzenia, rafinowanego cukru i używek, takich jak kawa i herbata. Dodatkową zasadą żywienia po diecie dr Dąbrowskiej jest jedzenie do godziny dwunastej jedynie surowych warzyw i owoców lub soków oraz spożywanie ich przed każdym posiłkiem, aby pobudzić procesy trawienia i oczyszczania organizmu. Co ważne tego typu sposób żywienia powinno się stosować przez cały życie i przeplatać z postem owocowo-warzywnym bądź o chlebie i wodzie, które należy stosować 1-2 dni tygodniowo lub przez 1 cały tydzień w miesiącu. Taka dieta zapewnia zdrowie i długowieczność.

Dieta dr Dąbrowskiej - efekty:

 • Ośrodek głodu ulega zahamowaniu.
 • Metabolizm przechodzi na procesy spalania i oczyszczania.
 • Organizm ulega detoksykacji - usuwane są zgromadzone przez lata toksyny (m.in. w tkance tłuszczowej).
 • Zużywane są własne złogi białek, tłuszczów i cholesterolu.
 • Nasilona proteoliza (rozkład białek) pozwala na ustąpienie zmian zwyrodnieniowych i zapalnych.
 • Lipoliza (rozkład tłuszczów) pozwala na skuteczne zmniejszenie masy ciała (o średnio 12 kg w 6 tygodni).
 • Obniża się stężenie cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów we krwi, a po pewnym czasie wzrasta stężenie cholesterolu HDL - ma to korzystny wpływ w chorobach układu krążenia (np. miażdżycy).
 • Niski indeks glikemiczne pozwala na uregulowanie poziomu glukozy we krwi, co wspomaga leczenie cukrzycy.
 • Zmniejsza się odczyn zapalny w organizmie.
 • Poprawia się pH krwi.
 • Po zastosowaniu diety i konsultacji z lekarzem często można obniżyć ilość przyjmowanych leków.

Dieta dr Dąbrowskiej jest w pewien sposób stylem życia, a na pewno nie powinna być metodą na oczyszczenie się po grzeszkach żywieniowych. Odpowiednio prowadzony post warzywno-owocowy wraz z późniejszym stosowaniem diety wegetariańskiej mogą zapewnić dobre zdrowie i długowieczność.

Aktualizacja: 2018-11-21

Statystyki:
0 komentarzy
1005 wyświetleń

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy - skomentuj pierwszy!

IMMUNOdiagDIETA 44 alergeny IgG

 • IMMUNOdiagDIETA jest badaniem umożliwiającym ustalenie tych produktów spożywczych, które nie są tolerowane przez organizm
 • Wynik testu stanowi podstawę do wdrożenia do diety odpowiednich zmian, dzięki którym poprawi się nasz stan zdrowia i samopoczucie
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

Test wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

IgG zależnych nietolerancji pokarmowych

Cena badania:

419 zł