Dieta dr Dąbrowskiej - jakie badania wykonać przed i po?
Data publikacji: 2019-07-10
Data aktualizacji: 2019-07-10
Jakie są zasady diety dr Dąbrowskiej?
Dieta dr Dąbrowskiej jest rodzajem postu, w ramach którego dozwolone jest spożywanie jedynie niskoskrobiowych warzyw i mało słodkich owoców, zaś nie zaleca się spożywania źródeł białek i tłuszczów. Taki post nie dostarcza więcej niż 800 kcal w ciągu dnia, przez co organizm jest w fazie głodu.
W ramach postu dozwolone są warzywa i owoce w postaci surowej, gotowanej/pieczonej bądź jako soki. W początkowym okresie diety, gdy mogą pojawiać się wzdęcia bądź biegunki, korzystniejsze są dania gotowane ze względu na lepszą strawność, zaś później zaleca się spożywanie jak największej ilości surowych. Wśród dozwolonych produktów są cytrusy, jabłka, warzywa kapustne, korzeniowe (np. burak, seler, marchew), cebulowe (czosnek, cebula, por), sałaty, pomidory, papryka, dyniowate (dynia, kabaczek, ogórki) oraz różnorodne zioła. Ponadto, zaleca się ograniczenie mocnej herbaty i kawy oraz odstawienie używek takich jak alkohol czy papierosy.
Ścisły post dr Dąbrowska zaleca stosować pod opieką lekarza (np. organizowanych przez nią turnusów lecznicznych) przez okres od dwóch do sześciu tygodni. Po zakończonym poście należy wprowadzać stopniowo inne pokarmy, zaczynając od dobrej jakości tłuszczów roślinnych, innych warzyw i owoców, nasion oraz roślin strączkowych. Natomiast produkty odzwierzęce powinno się znacznie ograniczyć, bądź najlepiej w ogóle do nich nie wracać. Ponadto, dr Dąbrowska zaleca, aby regularnie powracać do ścisłej diety warzywno-owocowej w postaci jednego bądź dwóch dni w tygodniu lub całego tygodnia raz na miesiąc.
Dieta dr Dąbrowskiej a zalecane badania przed i po
Przebadaj swój stan zdrowia
- Podstawowe badania krwi (13 badań) ❱
- Podstawowe badania krwi - wersja poszerzona (18 badań) ❱
- Kompleksowe badania stanu zdrowia (23 badania) ❱
- Przed wizytą u dietetyka (18 badania) ❱
- Analiza pierwiastkowa z włosa ❱
Regularna ocena zdrowia jest potrzebna, aby w odpowiednim momencie zareagować na nieprawidłowości - prewencja ma najlepszą skuteczność zanim dojdzie do pełnego rozwoju choroby, gdyż wtedy czasem można tylko działać objawowo. Ogólne badania warto więc wykonać przede wszystkim przed rozpoczęciem diety, aby określić, czy nie występują przeciwwskazania do jej stosowania lub też zastosować odpowiednie modyfikacje w ogólnych zasadach postu dr Dąbrowskiej. Badania przed dietą stanowią również punkt odniesienia do późniejszej oceny efektywności, dlatego też należy je ponowić po zakończeniu diety.
Takie ogólne badania powinny obejmować wszelkie podstawowe parametry jak morfologia krwi, poziom glukozy oraz lipidogram, a poza tym powinny być skierowane na te części organizmu, ze strony których występują dolegliwości bądź też istnieje rodzinne obciążenie chorobami.
W ramach badania z włosa można otrzymać informacje na temat nasycenia organizmu potrzebnymi pierwiastkami, a także o byciu skażonym toksynami pochodzącymi z zanieczyszczonej żywności i środowiska.
Sprawdź, czy masz alergie bądź nietolerancje pokarmowe
- Testy alergiczne od 21 do 282 alergenów ❱
- Testy IMMUNOdiagDIETA od 28 do 280 alergenów ❱
- Testy FoodProfil od 44 do 268 alergenów ❱
- Testy Food Detective od 59 do 220 alergenów ❱
- Test ImuPro Complete 272 alergeny ❱
Jednym z czynników korzystnie wpływających na ogólne samopoczucie jest spożywanie tylko tych pokarmów, które są tolerowane przez organizm. W przeciwnym razie mogą rozwinąć się uciążliwe dolegliwości, których przyczyny wydają się być trudne do wyjaśnienia. Zdiagnozowanie alergii i nietolerancji przed rozpoczęciem postu jest niezwykle istotne, gdyż bez eliminacji szkodliwych produktów nie ma możliwości uzyskania pełnych korzyści z diety, a ponadto mogą się pojawić bardziej nasilone objawy, jeżeli nietolerancje dotyczą produktów stosowanych w ramach postu.
Wszystkie wymienione powyżej testy w kierunku alergii i nietolerancji pokarmowych wykonuje się poprzez analizę próbki krwi pod kątem przeciwciał IgE (w alergii) lub IgG (w nietolerancji) specyficznych dla określonych alergenów, które zostały wymienione w opisie każdego z badań. Aby wybrać odpowiednie badanie należy więc kierować się objawami i badanymi alergenami (najlepiej zbadać jak najwięcej pokarmów znajdujących się w codziennej diecie). Jeśli nasilone dolegliwości pojawiają się do dwóch godzin od posiłku, należy podejrzewać obecność alergii pokarmowej związanej z przeciwciałami IgE. Natomiast długotrwałe pogorszenie samopoczucia oraz obecność przewlekłych dolegliwości mogą świadczyć o nietolerancji IgG-zależnej.
Jakie efekty ma dieta dr Dąbrowskiej?
Dieta dr Dąbrowskiej ze względu na swoją niską kaloryczność wprowadza organizm w stan głodówki. Do głosu dochodzą wówczas mechanizmy takie jak autofagia czy ketoza, które wykorzystują zmagazynowane zapasy do bieżącego odżywiania kluczowych narządów - serca i mózgu. Dochodzi do zużycia zgromadzonej tkanki tłuszczowej i rozłożenia zmian zwyrodnieniowych.
Ponadto, dieta ta ma niski indeks glikemiczny, co pozwala na regulację glikemii i prewencję bądź poprawę leczenia cukrzycy. Duże spożycie warzyw i owoców, które są bogate w witaminy, minerały, antyoksydanty i błonnik, korzystnie wpływa na pH krwi oraz procesy detoksykacji.
Według dr Ewy Dąbrowskiej post według jej zaleceń uruchamia naturalne zdolności samoleczenia, przez co niektóre choroby mogą się cofnąć do takiego stopnia, że możliwe będzie zmniejszenie dawek stosowanych leków (oczywiście pod kontrolą lekarską).
Czy dieta dr Dąbrowskiej jest dla każdego?
Post warzywno-owocowy ma wiele pozytywnych korzyści, które sprawiają, że jest wskazany dla wszystkich osób zdrowych chcących polepszyć swoje samopoczucie oraz osób z konkretnymi jednostkami chorobowymi (m.in. cukrzycą, otyłością, zespołem metabolicznym, alergiami, obniżoną odpornością, chorobami endokrynologicznymi czy zwyrodnieniowymi).
Mimo wysokich korzyści istnieją również przeciwwskazania do zastosowania postu, w przypadku których taka dieta może być wręcz niebezpieczna i jest to m.in. niewydolność narządowa (np. konieczność dializy), leczenie immunosupresyjne czy okres ciąży, karmienia piersią oraz dorastania.