Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Post dr Dąbrowskiej - jakie daje korzyści?

Post dr Dąbrowskiej - jakie daje korzyści?

4.5
Ocena użytkowników: 4 ocen

Data publikacji: 2018-04-23

Data aktualizacji: 2018-04-23

Post dr Dąbrowskiej - dlaczego należy się oczyszczać?

W ciągu ostatniego stulecia sposób żywienia i styl życia społeczeństw krajów rozwiniętych zmieniły się diametralnie. Spożywa się ogromne ilości białka zwierzęcego, cukrów prostych i przetworzonych produktów. Taka dieta jest uboga w składniki aktywne, które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Również znaczne pogorszenie zauważa się w aktywności fizycznej - spacery i pracę fizyczną zastąpiła jazda samochodem i całe dnie siedzenia przed komputerem. Dodatkowo każdego dnia jesteśmy poddawani działaniu wielu substancji o działaniu toksycznym (dioksyny, pestycydy, herbicydy, pyły, aflatoksyny, metale ciężkie, konserwanty), które znajdują się w naszym pożywieniu, kosmetykach, wodzie i powietrzu.

Organizm ludzki wyewoluował i wytworzył procesy, które mają za zadanie dbać o homeostazę (równowagę), oczyszczać z toksyn i chronić przed rozwojem chorób. Współczesny styl życia negatywnie odbija się na stanie zdrowia. Nieodpowiednia dieta i mała ilość ruchu są przyczyną osłabienia naturalnych procesów antyoksydacyjnych i oczyszczających organizm, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju chorób cywilizacyjnych i dietozależnych (m.in. cukrzycy, miażdżycy). Ogromna ilość zanieczyszczeń negatywnie wpływa na kondycję psychofizyczną oraz stan skóry, włosów, paznokci czy nawet uzębienia. Zanieczyszczenie organizmu może prowadzić rozwoju nadwrażliwości na pokarmy oraz do wystąpienia dolegliwości, takich jak brak energii, zwolniony metabolizm i nadwaga, przewlekłe zmęczenie, niespokojny sen, ziemista cera i zaparcia.

Organizm zdrowej osoby, która jada w sposób zbilansowany, pije co najmniej 2 litry wody i utrzymuje regularną aktywność fizyczną, powinien sobie poradzić z detoksykacją na bieżąco. Jak wiadomo styl życia większości osób tak nie wygląda, a do tego dochodzą dodatkowe zaburzenia zdrowotne. U tych osób procesy detoksykacyjne są niewydolne i konieczne jest dodatkowe wsparcie.

Post dr Dąbrowskiej - dlaczego warto zbadać się w kierunku nietolerancji pokarmowych?

Przed rozpoczęciem postu zaleca się wykonanie testu diagnozującego nietolerancje IgG-zależne. Nietolerancje są jedną z przyczyn osłabienia szczelności bariery jelitowej, co ułatwia toksynom, patogenom i niestrawionym fragmentom pożywienia przedostanie się do krwiobiegu. Nietolerowane składniki pokarmowe wraz z przeciwciałami IgG osiadają w różnych układach i narządach prowadząc do rozwinięcia się tam stanu zapalnego. Objawy nietolerancji pokarmowej będą zależeć od lokalizacji stanu zapalnego. Mogą pojawić się wzdęcia, zaparcia, biegunki, bóle brzucha, bóle głowy i migreny, depresja, ciągłe zmęczenie, zmiany skórne, zaburzenia pamięci, bezsenność, a dodatkowo nasilają się procesy chorobowe związane m.in. z zespołem metabolicznym lub chorobami autoimmunologicznymi. Tylko wykluczenie z postu dr Dąbrowskiej nietolerowanych produktów pozwoli na pełne oczyszczenie organizmu, zmniejszenie stanu zapalnego, uszczelnienie jelit i poprawę efektywności leczenia. W większości przypadków po około 6 miesiącach diety eliminującej nietolerowane składniki powraca również tolerancja na nie.

Jakie jeszcze badania są podstawą zdrowej diety?

Post dr Dąbrowskiej - jakie są zasady postu?

Dieta dr Dąbrowskiej składa się z dwóch części - postu warzywno-owocowego i zdrowego żywienia. Sam post dr Dąbrowskiej powinien trwać od 2 do 6 tygodni.

Post dr Dąbrowskiej opiera się na spożyciu jedynie owoców i warzyw w postaci surowej, gotowanej lub soków. Dozwolone są jednak tylko niektóre ich grupy: wśród owoców tylko jabłka i cytrusy, warzywa korzeniowe (marchew, buraki, seler, rzodkiew, pietruszka, chrzan), kapustne (kapusta biała, włoska, kalafior), cebulowe (cebula, czosnek, pory), dyniowate (ogórki, zwłaszcza kiszone, kabaczek, dynia), liściaste (sałata, seler naciowy, zioła przyprawowe, pokrzywa), psiankowate (pomidor, papryka). Zaleca się również picie dużej ilości płynów. Wykluczone są warzywa zawierające dużo skrobi (np. ziemniaki, bataty) i słodkie owoce. W czasie postu zakazane jest również jedzenie produktów zbożowych, mięsa, ryb, nabiału, strączków, tłuszczów zwierzęcych i roślinnych oraz picie mocnej herbaty, kawy, alkoholu i palenie tytoniu. Dodatkowo eliminuje się produkty, na które ma się nietolerancję pokarmową.

Post dr Dąbrowskiej można przeprowadzić samodzielnie we własnym domu lub na turnusie leczniczym. W ramach turnusu ma się zapewnione żywienie zgodne z zasadami postu, kontrolę lekarską, ćwiczenia fizyczne, wykłady, a na początku wykonuje się badania w kierunku nietolerancji pokarmowych. Podczas stosowania diety w domu można przygotowywać posiłki zgodne z zaleceniami lub skorzystać z oferty jednego z wielu cateringów. Dodatkowo należy skonsultować się z lekarzem i samodzielnie wykonać badanie na nietolerancje pokarmowe (np. IMMUNOdiagDIETA), aby móc odpowiednio spersonalizować post dr Dąbrowskiej. Warto też zmieścić w swoim planie dnia sporą dawkę ruchu poprzez spacery lub gimnastykę.

Badania diagnozujące nietolerancje pokarmowe

Dolegliwości takie jak chroniczne zmęczenie, bóle brzucha, biegunki, wzdęcia czy migreny oraz choroby cywilizacyjne często występują wraz z nietolerancjami pokarmowymi. Jeżeli więc obserwujesz takie objawy u siebie, wykonaj badanie w kierunku nietolerancji najpowszechniejszych produktów spożywczych i dostosuj do siebie dietę dr Dąbrowskiej.

Dostępne testy na nietolerancje pokarmowe to:

IMMUNOdiagDIETA - 44 alergeny IgG

IMMUNOdiagDIETA - 88 alergenów IgG

IMMUNOdiagDIETA - 280 alergenów IgG

Dowiedz się więcej

W ciągu pierwszych dni postu dr Dąbrowskiej może dojść do tzw. kryzysu ozdrowieńczego, który charakteryzuje się bólami głowy, brzucha i stawów, biegunkami, bezsennością, zawrotami głowy oraz zmianami skórnymi. Dolegliwości ustają w ciągu 2-3 dni, jeżeli post dr Dąbrowskiej jest nadal przestrzegany. Pozytywne efekty w tym czasie będzie miało zwiększenie ilości wypijanej wody i aktywności fizycznej. Po minięciu kryzysu dieta daje coraz większą przyjemność i przynosi rzeczywiste korzyści dla stanu zdrowia i samopoczucia.

Aby post dr Dąbrowskiej był w pełni efektywny, istotne jest stosowanie odpowiedniej diety po jego zakończeniu. Powrót do wcześniejszego sposobu żywienia może przyczynić się do efektu jojo, nawrotu objawów i dolegliwości. Zaleca się stopniowe wprowadzanie pełnoziarnistych produktów zbożowych, wszystkich grup warzyw i owoców, roślin strączkowych, orzechów i nasion, olejów roślinnych tylko tłoczonych na zimno oraz fermentowanych produktów mlecznych oraz dozwolone od czasu do czasu ryby. Dr Dąbrowska zaleca rezygnację z mięsa, przetworzonego jedzenia, cukru oraz używek (kawa, herbata, nikotyna). Dodatkowo przez 1-2 dni w tygodniu lub 1 tydzień w miesiącu należy stosować post dr Dąbrowskiej oparty na owocach i warzywach lub post o chlebie i wodzie.

Post dr Dąbrowskiej - dla kogo jest odpowiedni?

Post dr Dąbrowskiej da korzyści każdemu, kto odczuwa dolegliwości związane z zanieczyszczeniem organizmu lub nieodpowiednią dietą. W przypadku występowania różnych zaburzeń zdrowotnych, należy się skonsultować z lekarzem przed przystąpieniem do postu. Może być konieczne wykonanie badań diagnostycznych lub dostosowanie dawek stosowanych leków. Lekarz pomoże również stwierdzić, czy nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia takiej diety, gdyż w niektórych przypadkach post dr Dąbrowskiej może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych.

Bezwględnie post dr Dąbrowskiej (oraz inne niskokaloryczne diety oczyszczające) jest zakazany w przypadku kobiet ciężarnych i karmiących, dzieci, dziewcząt w okresie dojrzewania, nadczynności tarczycy, niedoczynności nadnerczy (choroba Addisona), niewydolności narządowej, nowotworach w zaawansowanych stadiach, w ciężkiej depresji oraz podczas terapii immunosupresyjnej. Natomiast w przypadku chorób przewodu pokarmowego (szczególnie z biegunkami) należy zachować ostrożność - w diecie tych osób powinny przeważać gotowane lub pieczone warzywa i owoce zamiast surowych, aby uniknąć nadmiernego podrażnienia.

Post dr Dąbrowskiej największe korzyści zdrowotne przyniesie osobom z zespołem metabolicznym, chorobami endokrynologicznymi, zaburzeniami odporności (alergiami, astmą, nietolerancjami pokarmowymi i częstymi infekcjami), w chorobach autoimmunologicznych (Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów) oraz z zaburzeniami neurologicznymi i psychicznymi (Parkinsonie, padaczce, zaburzeniach pamięci, nerwicy). Zaobserwowano również łagodzenie zmian w chorobach skóry (m.in. egzemie, trądziku, łuszczycy).

Post dr Dąbrowskiej - jakie daje korzyści?

Dobrze zbilansowana dieta oczyszczająca wspomaga naturalne procesy oczyszczające. Post dr Dąbrowskiej dzięki dużej dawce witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy, błonnika i wody poprawia funkcjonowanie całego organizmu.

Post dr Dąbrowskiej przyczynia się do efektywnego zmniejszenia masy ciała. Dzieje się to za sprawą niskiej kaloryczności, ograniczenia niezdrowych produktów i zwiększeniu aktywności fizycznej. W czasie postu zahamowaniu ulega ośrodek głodu w podwzgórzu, zmniejsza się apetyt na słodycze i mięso oraz zwiększa się wrażliwość smakowa, dzięki czemu zdrowa dieta daje satysfakcję bez konieczności stosowania dodatków smakowych do żywności (soli, glutaminianu sodu).

W czasie postu dr Dąbrowskiej zachodzą zmiany w metabolizmie w kierunku procesów spalania i oczyszczania. Zwiększa się rozkład tłuszczów, co uskutecznia chudnięcie. Nasilony rozpad białek pozwala na ustąpienie zmian zwyrodnieniowych i zapalnych. Obniżeniu ulega stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji LDL i trójglicerydów. Poziom glukozy we krwi zostaje uregulowany dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu postu. Dodatkowo zmniejsza się odczyn zapalny i poprawia się pH krwi. U osób na poście dr Dąbrowskiej obserwuje się także zmniejszone ciśnienie tętnicze krwi i poprawę wrażliwości na insulinę. Nasilony zostaje proces detoksykacji - dieta bogata w składniki odżywcze pobudza organizm do wzmożonego usuwania toksyn, które były gromadzone przez lata m.in. w tkance tłuszczowej. Ulepszona homeostaza organizmu pozwala na optymalne funkcjonowanie organizmu, poprawę ogólnej kondycji psychofizycznej oraz zapobieganie chorobom cywilizacyjnym. A ze względu na zwiększone spożycie antyutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki, post dr Dąbrowskiej opóźnia również procesy starzenia.

Aktualizacja: 2018-11-16

To badanie będzie pomocne:

IMMUNOdiagDIETA 44 alergeny IgG

Cena w placówce

529.00 

Cena online:

469.00 
Technologia badania:Test ELISA

Czas oczekiwania na wynik:do 15 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic