Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Wypadanie włosów — przyczyny, jakie badania wykonać i jak je zahamować?

Wypadanie włosów — przyczyny, jakie badania wykonać i jak je zahamować?

4.9
Ocena użytkowników: 14 ocen

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak szybko rosną włosy?
  • Przyczyny nadmiernego wypadania włosów
  • Jak zahamować wypadanie włosów? 
  • Leczenie - minoksidil, finasteryd
Sprawdź też: 
  1. Jakie badania pozwalają wykryć problemy z tarczycą?
  2. Zaburzenia hormonalne a tycie
  3. DHEA - hormon młodości?
  4. Choroby autoimmunologiczne - na czym polegają, jakie są ich przyczyny i objawy?



Data publikacji: 2023-08-01

Data aktualizacji: 2023-08-01

Jak szybko rosną włosy?

Kluczowy element budowy i fizjologii włosa stanowi mieszek włosowy, czyli miejsce, w którym włos powstaje. Warto wiedzieć, że każdy człowiek przychodzi na świat z określoną ilością mieszków włosowych i nie jest możliwe powstawanie nowych mieszków już po narodzinach człowieka. To również oznacza, że jeśli jakiś mieszek włosowy ulegnie zniszczeniu, np. na skutek urazu mechanicznego, będzie to strata nieodwracalna.
Liczba włosów do wytworzenia jest z góry zaprogramowana dla każdego mieszka włosowego, a trycholodzy uznają, że każdy mieszek włosowy w ciągu życia wytwarza między 20. a 70. włosów.

Z każdego mieszka włosowego wyrasta kilka włosów w jednym czasie, są one w różnych fazach wzrostu i różnej długości i jest to zupełnie naturalne. Cykl wzrastania włosa trwa od 2. do 6. lat i szacuje się, że w ciągu życia powtarza się około 25 razy. Po okresie wzmożonej aktywności włos przechodzi w fazę spoczynku. Nadmierne wypadanie włosów oznacza, że nie dojrzewają one do swojej starości a mieszki są bezproduktywne. Na szczęście każdy mieszek jest niezależny, dzięki czemu nie tracimy wszystkich włosów jednocześnie.
Przeciętnie tracimy około 70-100 włosów dziennie i jest to naturalna, fizjologiczna utrata. Nie powinna być ona również powodem do niepokoju, bowiem w tym samym czasie około 90% ze 100 000 mieszków włosowych na naszej głowie jest jednocześnie w fazie tworzenia nowych włosów.
Jeśli nadmierne wypadanie włosów przedłuża się, jakość i struktura włosów pogarsza się, bądź pojawiają się ogniska łysienia na głowie, wskazuje to na zaburzenia funkcjonowania skóry głowy.
Piękne włosy to nie tylko atut urody, ale także cenny wskaźnik stanu naszego organizmu — we włosach odkładają się bowiem wszystkie pierwiastki, jakich dostarczamy naszemu organizmowi (także te szkodliwe, jak np. metale ciężkie), a ich oznaczenie we włosach nie podlega krótkoterminowym zmianom stężeń naturalnym dla cyklu dobowego.


Wypadanie włosów — przyczyny

  • Genetyka -  jest najważniejszą przyczyną wypadania włosów, około 95% przypadków łysienia androgenowego u mężczyzn i 50% przypadków łysienia androgenowego u kobiet jest spowodowanych przez genetykę. Geny odpowiedzialne za wypadanie włosów są przekazywane z rodziców na dzieci i wpływają na rozwój mieszków włosowych i produkcję włosów;
  • zmiany hormonalne - zmiany hormonalne, takie jak te, które występują podczas ciąży, w okresie poporodowym, menopauzy, zespół policystycznych jajników, hiperandrogenizm, prolaktynemia;
  • choroby tarczycy - niedoczynność i nadczynność tarczycy, hashimoto;
  • ostry i przewlekły stres - stres może powodować wypadanie włosów;
  • choroby autoimmunologiczne - reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, Hashimoto, choroba Gravesa-basedova;
  • niedobór składników odżywczych - niedobór żelaza, cynku, witaminy B12 i biotyny może powodować wypadanie włosów;
  • stosowane leki - niektóre leki, takie jak leki przeciwnowotworowe, leki immunosupresyjne i leki przeciwdepresyjne, mogą powodować wypadanie włosów. Do wystąpienia łysienia przyczynić się mogą także leki przeciwzakrzepowe, betablokery, retinoidy oraz leki obniżające poziom lipidów;
  • zatrucie toksynami, metalami ciężkimi - do przejściowego wystąpienia łysienia przyczynić się może zatrucie metalami ciężkimi, takimi jak rtęć, ołów czy tal. Zatrucia talem są coraz rzadsze, najczęściej do spożycia małej dawki talu dochodzi przez przypadek, na skutek zjedzenia produktów spożywczych skażonych pestycydami czy proszkiem owadobójczym;
  • narkoza;
  • urazy - urazy, takie jak operacja lub uraz głowy, mogą powodować wypadanie włosów;
  • covid-19.

Na piękne włosy - co suplementować?

  • Witamina A - pobudza mieszki włosowe do wzrostu;
  • witamina C - odpowiadająca za syntezę kolagenu;
  • żelazo — wypadanie włosów jest jednym z charakterystycznych objawów niedoboru żelaza i niedokrwistości z niedoboru żelaza. Niedobór żelaza sprawia, że do macierzy włosa dostarczana jest mniejsza ilość tlenu;
  • cynk — cynk jest niezbędny do produkcji keratyny, głównego białka włosów. Jego niedobór może powodować osłabienie, kruchość i wypadanie włosów;
  • miedź - odpowiada za pigment włosów, a jej niedobór jest przyczyną przedwczesnego siwienia;
  • witamina B12 - Witamina B12 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, w tym nerwów odpowiedzialnych za wzrost włosów. Jego niedobór może powodować wypadanie włosów, a także zmęczenie, drętwienie i mrowienie rąk i nóg;
  • kwas foliowy - Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego podziału komórek, w tym komórek mieszków włosowych. Jego niedobór może powodować wypadanie włosów, a także anemię;
  • biotyna (witamina B7) - Biotyna jest niezbędna do prawidłowego metabolizmu tłuszczów, które są niezbędne do produkcji keratyny. Jej niedobór może powodować wypadanie włosów, a także suchą, łuszczącą się skórę głowy.

W jaki sposób zatrzymać wypadanie włosów?

W przypadku nadmiernej utraty włosów kluczowe jest ustalenie, dlaczego włosy lecą garściami i leczenie przyczynowe - wyrównanie zaburzonych hormonów, uzupełnienie niedoborów składników odżywczych, leczenie chorób autoimmunologicznych czy odstawienie leków, których jest to działanie niepożądane.


Zahamowanie wypadania włosów wspiera także:

  • zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze, niezbędne dla prawidłowego wzrostu włosów;
  • redukcja stresu - nadmierny stres powoduje nadmierną utratę włosów, dlatego warto poszukać metod, które pomogą go zredukować - medytacja, joga, aktywność fizyczna czy relaks na łonie natury;
  • aktywność fizyczna - regularne ćwiczenia przyczyniają się do poprawy ukrwienia i krążenia w obrębie skóry głowy, co może powodować przyśpieszony wzrost;
  • delikatne środki do pielęgnacji włosów - silne chemikalia mogą przyczyniac się do wypadania włosów dlatego zaleca się ich eliminację;
  • masaż skóry głowy - podobnie jak aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi, dzięki czemu stymuluje wzrost włosów.

Wypadanie włosów — jakie badania wykonać?

  • Badanie włosa - analiza pierwiastkowa włosa (EHA), kompleksowe badanie zawartości włosa (H4H);
  • Badanie krwi - lekarz może zlecić badanie krwi w celu sprawdzenia poziomu żelaza, cynku, witaminy B12 i biotyny. Niedobór tych składników odżywczych może powodować wypadanie włosów.
  • Badanie tarczycy;
  • Badanie skóry głowy - trycholog wykona badanie skóry głowy w celu wykluczenia obecności chorób skóry głowy, takich jak łuszczyca, grzybica lub zapalenie skóry.

Wypadanie włosów — leczenie

Leki na wypadanie włosów — na chwilę obecną wykorzystuje się dwie substancje - minoksydyl i finasteryd. Minoksydyl jest dostępny bez recepty, występuje w preparatach pod postacią pianki, płynu lub sprayu do stosowania na skórę głowy. Minoksydil rozszerza naczynia krwionośne w skórze głowy stymulując wzrost nowych włosów i zapobiegając wypadaniu włosów. Substancja ta jest skuteczna w leczeniu łysienia androgenowego, postaci częstej zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Minoksydyl stosuje się również w łysieniu plackowatym (występującym w postaci owalnych lub okrągłych plam na skórze głowy).
Finasteryd to substancja hamująca działanie enzymu 5-alfa-reduktazy, enzymu który przekształca testosteron w dihydrotestosteron (DHT). Dihydrosteron (DHT) jest hormonem odpowiedzialnym za wypadanie włosów. Finasteryd jest przeznaczony wyłącznie u mężczyzn, podczas stosowania leku mogą wystąpić takie skutki uboczne jak bóle jąder, impotencję czy obniżone libido. Działania niepożądane znikają najczęściej po odstawieniu leku.
W niektórych przypadkach zamiast leczenia farmakologicznego stosuje się leczenie chirurgiczne, polegające na przeszczepieniu włosów z jednego fragmentu skóry głowy na inny obszar.

Bibliografia:

  1. Tomaszkiewicz V., Klawe J., Światły-Figiel A. (2017) Wybrane niedobory pierwiastkowe powodujące wypadanie włosów. Vol. 34, Nr 1, s. 515-521.
  2. Brzezińska-Wcisło L. i in. (2003). Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka. Vol. 20, Nr 5, s. 260-266.
  3. Błecha K. (2021). Nadmierne wypadanie włosów — racjonalna fitoterapia i suplementacja diety. Post Fitoter. Vol. 22, Nr 1, s. 70-73.
  4. SZklarczyk M., Goździalska A., Jaśkiewicz J. (2012). Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów. Oficyna Wydawnicza AFM, s. 65-73.
  5. Szendzielorz E., Bednarek M. (2021). Nadmierna utrata włosów jako powikłanie po zakażeniu wirusem SARS-COV-2. Aesthetic Cosmetology and Medicine. Vol. 10, Nr 3, s. 109-113.

Aktualizacja: 2023-08-01

To badanie będzie pomocne:

H4H Health For Hair - badanie jakości włosa, realizacja wysyłkowa

Cena online:

387.00 
Technologia badania:ICP-OES

Czas oczekiwania na wynik:7 dni roboczych od dostarczenia próbki do laboratorium

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce
Opinie klientów - Zdrowegeny.pl

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic